Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. augusztus 2. 14:30 Közélet

Változóan alakult a régiós repterek évkezdése, a budapesti forgalom viszont rekordot döntött

Másfél millió utassal csúcsot döntött a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér forgalma júniusban, az idei első félévben regisztrált 7,9 millió fős utasforgalom továbbá hét százalékkal meghaladja a korábbi rekordév, 2019 első hat hónapjában tapasztalt szintet. Így 2024-ben az utasszám magasabb lehet a járvány előttinél a Budapest Airport közleménye szerint.

Tágabb kontextus: a turizmus egész Európában szárnyal, a külföldiek költései elérhetik a 800 milliárd eurót a kontinensen, ami 37 százalékkal több a pandémia előtti években jellemzőnél. A hagyományosan népszerű nyugat- és dél-európai attrakciók mellett az eddig kevésbé felkapott térségekben is többen fordulhatnak meg idén.

Számokban: a vendégéjszakák tekintetében az idegenforgalom már a világjárvány végén elérte az azt megelőző szintet az Európai Unióban, Magyarországon erre azonban csak az idei év elején volt példa. A koronavírus terjedését akadályozó óvintézkedések után az infláció tépázta meg az utazási kedvet.

  • A régió nagyobb repülőterein változóan alakult idén az évkezdés, a varsói Chopin repülőtéren volt még kiemelkedő növekedés az utasforgalom tekintetében, míg a pozsonyi és a prágai repülőterek forgalma csökkent az első negyedévben a járvány előtti utolsó év, 2019 azonos időszakához képest. A debreceni repülőtér forgalma jókora visszaesést mutat.

Miért fontos ez? A ferihegyi repülőtér forgalma már csak azért is lényeges, mert az nemrégiben állami tulajdonba került. A légikikötő már most is zsúfolt, az ezt enyhítő fejlesztések a tranzakció lezárultával újra lendületet kaphatnak, amit a turisztikai körökben befolyásos Orbán Ráhel, a Tiborcz István-féle BDPST kreatívigazgatója is megerősített a napokban.

  • A reptérvásárlás pénzügyi megtérülése kérdéses a Budapest Airport Zrt. eredményét szembeállítva a finanszírozás költségeivel. A kormánypárti érvelés e kétségekkel szemben a forgalom növekedésére is alapoz, a mostaninál a jövőben nagyságrendekkel megemelkedő nyereségtermelésre számítva.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkUgyanannyit költenek nyaralásra a magyarok, mint a járvány előtt, csak sokkal kevesebbet kapnak érteAz infláció és a forint gyengülése is a nyaralás árát növeli, amivel a háztartások költségkeretei nem tartják a lépést, de ettől még utaznának a magyarok, külföldre is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába az állami tulajdon, a budapesti reptér zsúfoltságát még nagyon sokáig nem enyhíti új terminálA nemrég kivásárolt üzemeltető korábbra tervezte a hármas terminál megvalósítását, de a friss bejelentés szerint erre legalább 2032-ig várni kell.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Ferihegy légi közlekedés liszt ferenc nemzetközi repülőtér repülőtér Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

A vártnál alacsonyabb lett a márciusi infláció. A statisztikai hivatal adatai szerint a fogyasztói árak éves összevetésben 4,7 százalékkal emelkedtek a harmadik hónapban, miközben szakértők 5 százalékos mutatót jósoltak.

Tovább olvasom

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.

Tovább olvasom

A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Tovább olvasom

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Tovább olvasom

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom