Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. augusztus 27. 11:38 Világ

Sokkal több helyen ég az erdő Afrikában, mint az Amazonasnál

Napok óra uralják a nemzetközi híreket az Amazonas-medence erdőtüzei, de úgy tűnik, hogy Afrikában még nagyobb a baj. Egy kétnapos időszak műholdas adatai alapján a Weather Source arra jutott, hogy Angolában 6902 helyen égett a növényzet, a Kongói Demokratikus Köztársaságban 2295, míg Brazíliában 2127 tüzet figyeltek meg.

 

Ez egyébként egyáltalán nem szokatlan a közép-afrikai térségben. A NASA adatai szerint tavaly júniusban egyetlen hét alatt 67 ezer tűz volt a régióban, a helyi gazdálkodók ugyanis gyakran így készítik elő vetésre a területeket – írja a Bloomberg.

Mégsem érdemes legyinteni az afrikai fejleményekre, egy nemrég megjelent tanulmány szerint ugyanis Afrika trópusi területeiről 2016-ban 6 milliárd tonna szén-dioxid került a légkörbe. Ez a globális emisszió körülbelül hatoda, és jóval több annál, mint amivel korábban számoltak a szakemberek. Ha ez a térség egy ország lenne, akkor csak Kína előzné meg a kibocsátását – hívta fel a figyelmet nemrég a Carbon Brief egyik cikke.

A kiemelkedő emisszió egyik oka valószínűleg a 2015-16-ban különösen erős El Nino-jelenségben keresendő, amely Afrika trópusi területein a szokásosnál is melegebb, valamint szárazabb időjárást okozott. Ennek hatására pedig a térség esőerdői és mocsarai a megszokottnál több szén-dioxidot bocsátottak ki. A másik ok ugyanakkor a földhasználat jelentős megváltozása, amibe a – részben égetéses – erdőirtás is beletartozik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPéldátlan következményekkel járhat a brazíliai erdőégetésLassan visszafordíthatatlan lesz Amazónia erdőinek pusztulása. Ha ez nem csak Brazília szuverén ügye, akkor akár a katonai beavatkozás is szóba jöhet.

Afrikában található a világ esőerdőinek harmada, valamint a legkiterjedtebb trópusi mocsarai, amelyek hatalmas mennyiségű szenet raktároznak. Az említett okok miatt azonban a trópusi Afrika nettó emissziója – vagyis az elnyelt és a kibocsátott mennyiség különbsége – 2015-ben 5,4 milliárd, 2016-ban 6 milliárd tonna szén-dioxid volt.

Ha a világ összes trópusi területét együtt vizsgáljuk, akkor a két szám 3,8, illetve 5,9 milliárd tonna volt, köszönhetően annak, hogy más területek – például Dél-Amerika egyes részei – részben ellensúlyozták az afrikai kibocsátást a műholdas adatok szerint.

Afrikán belül a – közel 31 milliárd tonna szenet raktározó mocsaraknak otthont adó – Kongói-medence jelentős szénelnyelő volt 2015-16-ban, ezt azonban több mint ellensúlyozta a nyugat-afrikai és az etiópiai kibocsátás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk15 módszer, amellyel meg lehetne fékezni a klímaváltozástAz emberiség rendelkezik azzal a tudományos, technikai és ipari háttérrel, amelynek segítségével 50 év alatt megbirkózhat a problémával.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika Brazília éghajlatváltozás el nino erdőtűz Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.