Nincs túl jó hírünk azoknak a fiataloknak, akik éppen most tanulnak szakmát. A német posta vezetője szerint elmúltak azok az idők, amikor valaki ötven évig dolgozott ugyanazon a munkahelyen és lényegében ugyanabban a munkakörben. Frank Appel a müncheni DLD innovációs konferencián azt mondta, hogy a most megtanult szakmák zöme 10-15 éven belül eltűnik.
A munkák egy jelentős részét már ma is gépek végzik el az emberek helyett. Ezek a berendezések egyre összetettebb munkavégzésre képesek, és az emberi munka sok esetben a gépek irányításához kell. Ez nem újdonság, a mesterséges intelligencia elterjedése viszont gyökeresen megváltoztatja a munkaerőpiacot.
Jó példa erre a chatbot, ami lényegében egy szoftver, amely helyettünk végez el művelteket. Egy call center esetében kevesebb munkatársra lesz szükség, hiszen a chatbotok helyettük válaszolják meg az ügyfelek kérdéseit. Programozástól függően szóban és írásban is képesek a mesterséges intelligenciával felvértezett algoritmusok ezt a munkát ellátni.
Egy ügyvédi iroda is sikeresen használhatja a chatbotokat például arra, hogy ellenőrizze a dokumentumokat, beadványokat, átnézze, hogy minden szükséges dokumentum ki lett-e töltve. Az emberi munkát egyelőre nem helyettesítik ezek az algoritmusok, viszont azt látni, hogy
egyre okosabbak és folyamatosan szélesedik a felhasználási területük.
Nem szabad azonban túlbecsülni a mesterséges intelligenciát, hiszen sok mindenre továbbra is alkalmatlan, és van egy csomó feladat, ahol az emberek nélkülözhetetlenek. Ilyenek például a kreativitást és stratégiai gondolkodást igénylő munkafolyamatok: a tervezés, az előre nem látható helyzetekre való felkészülés és a válsághelyzetek kezelése.
Az ilyen jellegű munkahelyek nincsenek veszélyben 15 éves távlatban sem. Az olyan szakmák sem fognak eltűnni, amelyek az ember és ember közötti kapcsolatra fókuszálnak. A tanárok, orvosok, ápolók, de a turizmusban az idegenvezetők sem maradnak állás nélkül, legalábbis a müncheni konferencián előadó cégvezetők szerint. Az empátiát, megértést, érzelmeket igénylő feladatokat ugyanis a mesterséges intelligencia egyelőre nem tudja ellátni.
Magyarország szempontjából azért érdekes ez, mert az oktatáspolitika éppen az ellenkező irányba tart, mint ami a fenti folyamatokból elvileg következik. A kormány a meglehetősen egysíkú szakmunkásképzést részesíti előnyben, miközben a jövő arról szól, hogy minél erősebb alapképzettsége legyen a fiataloknak.
Emiatt lenne fontos, hogy egyre többen érettségizzenek le, persze ezt követően akár szakmát is tanulhatnának. De mivel a gépek egyre bonyolultabbak, a mai fiataloknak fel kell készülniük az élethosszig tartó tanulásra, ezért nem mindegy, hogy milyen alapképzettséggel hagyják ott az iskolapadot.
Közélet
Fontos