Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2024. január 26. 14:31 Világ

Kínának elege lett, véget vetne a vörös-tengeri káosznak

Ha nem akarják, hogy sérüljenek a kereskedelmi kapcsolatok, Irán vegye rá a jemeni húszikat a vörös-tengeri hajózás elleni támadások mérséklésére – a Reuters értesülései szerint ezt az üzenetet adták át kínai diplomaták.

  • A hírügynökség négy névtelenséget kérő iráni és egy további, az ügyre rálátó diplomáciai forrásból szerezte fenti információit.

Idézet: „Ha az érdekeink bármilyen módon sérülnek, az érinteni fogja az üzleti kapcsolatokat” – így foglalta össze a kínai üzenet lényegét az egyik iráni forrás. Ennél konkrétabbat azonban állítólag nem mondtak a kínaiak.

Háttér: a húszik a palesztinok támogatásának ürügyén támadnak Vörös-tengeren átkelő hajókat, ami növeli a szállítási költségeket és időt. Ez érthetően zavarja a világ legnagyobb exportőrét, Kínát.

  • A húszik hajók ellen bevethető rakétafegyverzete szinte teljes egészében Iránból származik.

Számokban: Kína Irán legnagyobb kereskedelmi partnere, de a kapcsolat egyoldalú: tavaly kínai finomítók vásárolták fel az iráni olaj több mint 90 százalékát. Mivel az USA által szankcionált termékről van szó, nehéz lenne őket helyettesíteni.

  • Kína olajimportjának viszont csak a tizede származik Iránból, és könnyen helyettesíthető lenne, igaz, valamivel drágábban.

Mint mondanak ők? Kína nyilvánosan azt hangsúlyozza, hogy a közel-keleti országok barátja, és érdekelt a térség stabilitásában; a külügyminiszter általánosságban szólított fel a támadások leállítására. Irán nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

Miért fontos ez? Importoldalon a helyzet legnagyobb vesztese Európa, az itteni cégeknek kell megfizetni a magasabb szállítási költségeket, megküzdeni a hosszabb eljutási idővel.

  • A Suzukinak januárban egy hétre le is kellett állítania két modell gyártását az esztergomi gyárában.

Mi várható? Nehéz megmondani, hogy az üzenetnek lesz-e hatása. Kína nem akar nyilvánosan abban a színben feltűnni, hogy a húszikat bombázó Egyesült Államok mellett áll.

  • Kemény kínai fenyegetésnek lehetne hatása, de nem biztos, hogy már itt tart az ügy. Iránban sem mindenki elégedett a kínai kapcsolattal, mert Irán nem olajból származó kínai exportja még csökkent is, a kínai befektetések pedig visszafogottak.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIrán profitál abból, hogy iráni fegyverekkel hajtják fel az olaj árátOlcsóbb lehetne az olaj, de valahogy mindig közbejön egy-egy újabb támadás valahol a Közel-Keleten.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁllamcsődöket okozhat a vörös-tengeri válságA jemeni húszik hajók elleni támadásai gazdasági hatásairól szóló elemzések általában a logisztikai és inflációs hatásokra összpontosítanak, a térség országai számára azonban ennél sokkal nagyobbak a tétek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem lehet árat emelni, a gyártóknak-kereskedőknek kell lenyelni a vörös-tengeri válság árátBár óriási nehézségeket okoz, hogy Afrikát megkerülve kell az árut szállítani, mégis olyan piaci helyzet van, hogy emiatt árat emelni többnyire képtelenség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAfrikát kerülgetik a teherhajók, az IKEA és az Electrolux késésekre figyelmeztetNem biztonságos hajózni a Vörös-tengeren a jemeni húszik támadásai miatt, aminek ellátási gondok és újabb áremelkedés lehet a következménye.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ hajózás húszi Irán Jemen Kína tengerhajózás vörös-tengeri válság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. március 20. 09:03 Világ

A Marshall-tervnél is nagyobb az új német kormánykoalíció költségvetési csomagja

Ukrajnának máris megszavaztak egy katonai segélycsomagot.

Torontáli Zoltán
2025. március 19. 17:06 Vállalat, Világ

Megbukott Ausztriában az a modell, hogy az ételfutárok alkalmazottként dolgozzanak

A Lieferando elbocsátja az összes alkalmazottját, a futárok csak szerződéses vállalkozóként dolgozhatnak tovább.

Mészáros R. Tamás
2025. március 18. 05:50 Közélet, Világ

Életünk végéig dolgoznunk kell, ha a társadalom ennyire elöregedik

Az öregedő országokban egyre több 65 éven felüli dolgozik és a relatív szegénységben élő idősek aránya is nő.

Fontos

Váczi István
2025. március 21. 12:47 Közélet, Pénz

Még kényelmetlenenebb helyzetbe került az alapítványi botrány nyomán Varga Mihály

Korábban jó ötletnek tűnhetett a jegybanki alapítvány vagyonának beolvasztása az MNB-be, de a botrány és vagyonvesztés után már nagyon más a helyzet.

Lukács András
2025. március 20. 16:12 Élet

Ne támogassuk tovább a gazdagokat!

Közvetlenül és közvetve is sok pénzzel támogatja a földgáz, a benzin és a gázolaj felhasználását az állam, ami növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Karsai Gábor
2025. március 20. 05:50 Közélet

Az ellenzéki győzelem esélye esztelen állami költekezéshez vezet

A kormány természetének megfelelően saját politikai hatalmának biztosítására törekszik, a társadalmi jólét tartós emelésére csak a látszat szintjén.