Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. január 19. 06:01 Élet

Vizsgálják, hogy a befőttesüvegek is visszaváltósak legyenek

A lekváros, befőttes, savanyúságos, bébiételes és hasonló üvegcsomagolások kimaradtak a tavaly indult magyar visszaváltási rendszerből. A fogyasztó szemszögéből nézve legalábbis nem nagyon érthető, hogy egy félliteres sörös- vagy akár egy 7,5 decis borosüveg miért betétdíjas, a félliteres meggybefőttes azonban nem. A visszavételi szabályok egyelőre csak a 0,1-3 liter közötti italcsomagolásokra vonatkoznak.

Amikor rákérdeztünk az okokra az – egész hulladékrendszert koncessziós formában működtető – Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél, lényegében egy fordított indoklást kaptunk. Onnan nézve nem a befőttes üveg maradt ki a rendszerből, hanem az italos üveg került bele. Az Európai Unió újrahasznosítási irányelveiben ugyanis semmilyen üveg nem szerepel, azokban csak a PET italospalackokra és a fém italcsomagolásokra térnek ki. Magyarország azért vette bele az üvegek egy részét a visszaváltási rendszerbe (DRS), mert azok visszagyűjtési aránya nagyon alacsony volt, ezen kellene a következő években javítani. A befőttesüveg például Ausztriában vagy Szlovákiában sem része az ottani rendszereknek.

A Mohu közlése szerint egyébként az automaták technikailag képesek lennének kezelni a befőttesüvegeket, de persze csak az általános korlátozásokkal. A csomagolások űrtartalma azért meghatározott (0,1–3 liter), mert ha a palack túl kicsi, akkor nem fér el rajta a megfelelő méretű vonalkód (amit az automata leolvas), ha viszont túl nagy, akkor nem tudja az üveget a gép bevenni, az eleve fennakadhat már a bedobónyíláson is.

Eddig mintegy 30 ezer fajta italcsomagolást regisztráltak a magyar DRS rendszerben, és ha a befőttesüvegeket is bevennék, akkor azoknak át kellene menniük az előzetes termékauditon. A fizikai paraméterek rögzítésekor ilyenkor szűrhetik ki azokat a csomagolásokat, amelyek nem kompatibilisek az automatákkal.

A Mohu azt mondja, a fentiek miatt egyelőre még nincs konkrét, akár határidőket is tartalmazó bevezetési terv a rendszer kiterjesztésére, de

vizsgálják a konzervüvegek DRS alá történő bevonásának lehetőségét egy második ütem keretében.

Amíg nem minden üvegcsomagolás része a DRS rendszernek, addig párhuzamosan megy a régi szelektív gyűjtési rendszer is, amellyel környezetvédelmi szempontból csak egy fő baj van: a nem betétdíjas üvegekből még mindig sokat dobnak a kommunális szemétgyűjtőkbe.

Míg a szelektíven gyűjtött hulladékot válogatóműbe viszik, a kommunális edényekbe dobott hulladék nem kerül oda, így ha a befőttesüveget valaki a kommunális szemetesbe dobja, akkor az anyag nem hasznosul újra.

A fogyasztóval szembeni elvárás tehát ezeknél a csomagolásoknál továbbra is az, hogy ne hagyjon maradékot az üvegben, öblítse el, és olaj-, illetve zsírmentesen tegye azt a szelektív gyűjtőkbe. Ez érzékelhetően elég nagy kérés a lakosság jelentős részével szemben, a helyzet a DRS indulása után talán csak annyival lett egyszerűbb, hogy a jogszabály a legalább 300 négyzetméter alapterületű boltokat nemcsak a visszaváltó automaták működtetésére, hanem arra is kötelezi, hogy az általa forgalmazott termékcsoportba tartozó csomagolási üveghulladékot elkülönítetten átvegye.

Egyszerűbben fogalmazva, az automatás visszaváltó helyeken mindenhol le kell tudni adni a befőttes üveget is.

Ebben a helyzetben azt kellene elérni, hogy a fogyasztó az 50 forint nélkül is vigye el oda az üvegeket, logikusan leginkább akkor, amikor a visszaváltást intézi, és ne dobja otthon a kommunális hulladékba.

A másik megoldás a szelektív gyűjtősziget vagy a hulladékudvar – lenne, de amint fent írtuk, a sörös- és borosüvegek lényegében pont azért kerültek bele a DRS-be, mert ezek a megoldások eddig finoman szólva nem voltak elég hatékonyak.

A jó helyre leadott nem betétdíjas üveghulladékot egyébként a Mohu külön kezeli, átmeneti  tárolókba szállítja, onnan pedig nagyobb tételekben újrahasznosító üzemekbe viszik. Ezeknek az üveg(cserepeknek) végül a sorsa hasonló az automatába visszavett, ott összezúzott anyagokéhoz: az újrahasznosító üzemekben leválogatják őket az üvegipari szabványoknak megfelelően, és akár újra üvegcsomagolás is lehet belőlük.

A körforgás másik módja az üvegek újratöltése (többutas rendszer) lenne, de ennek infrastrukturális háttere (egységes üvegek, visszaszállítás, mosás) elég gyenge lábakon áll. Mindenesetre a gyártó döntése (azaz vállalása) lehetne az újrahasználható csomagolás, de mivel egyes automaták ezeket az üvegeket is visszaválthatják, a termékregisztrációs kötelezettség ezekre is érvényes. A boros- és sörösüvegek gyakran esnek ebbe a kategóriába. A többutas üveg csomagolásokkal persze további nehézség, hogy az egyutas termékekkel szemben ezeket csak a forgalmazás helyén lehet visszaváltani.

Az újratöltés elterjedéséhez fontos lenne, hogy például a sörös- és borosüvegek formája egységes legyen, de a piac magától várhatóan sosem fog ebbe az irányba lépni. Különösen a boroknál jellemző, hogy az üveg formája a marketing fontos eleme, az uniformizálás ezt az eladásösztönző elemet megszüntetné, vagyis bevezetése senkinek sem üzleti érdeke.

A Mohu is azt mondja, hogy neki erre nincs sem hatásköre, sem illetékessége,

a kérdés már felmerült korábban, azonban megvalósítása kizárólag állami szabályozással vagy piaci önszabályozással lehetséges.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokatAz eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kukásautó helyett mi visszük vissza a palackokat, mégsem csökken a szemétdíjHavonta több százmillió palackot nem kell már a lakosoktól elszállítani, de ez semmit sem változtat a díjszabáson, mert azt nem a piac határozza meg.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTarthatatlan a helyzet a palackvisszaváltó automatáknál, lépnek a boltokSok pénzbe fog kerülni, de elkezdik kiköltöztetni a visszaváltó automatákat az eladótérből, már amennyiben tudják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet automata befőttesüveg betétdíj drs mohu újrahasznosítás újratöltés üveg visszaváltás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Vermes Nikolett
2025. június 9. 06:05 Élet, Vállalat

Kiválthatják a futárcégeket a járókelők?

Jelentős környezeti haszna lehetne az idehaza a Tourmix által képviselt ötletnek, hogy akkor vigyen el valaki egy-egy csomagot, ha útba esik neki.

Torontáli Zoltán Váczi István
2025. június 5. 06:01 Élet, Közélet

Senki sem tudhatja meg, hogy mikor utalják át az adója egy százalékát a kedvezményezettnek

Kicsúszott a NAV a tájékoztatási határidőből, de az ellehetetlenítési törvény ennél is kellemetlenebb helyzetbe hozhatja ősszel az adóhatóságot.

Torontáli Zoltán
2025. május 28. 12:49 Adat, Élet

Akárhogy számoljuk, nagyon kevés időt tölthetnek a magyarok nyugdíjban

A magyarok úgy is kevés nyugdíjas évre számíthatnak uniós összehasonlításban, ha nem a születéskor, hanem a 65 évesen várható élettartam a számolás alapja.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 12. 05:50 Pénz, Vállalat

Több pénzt kap külföldről a kormánymédia, mint a nem kormányközeli kiadók

A Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje is többszöröse annak, mint amennyi külföldi támogatást a független média kap.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.