Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2021. október 6. 08:51 Világ

Francia áram nélkül angol cégek sora dőlhet be, és Párizsban ezt ki is használhatják

Az Európai Unió a saját érdekéinek érvényesítésére használhatja az Egyesült Királyságba menő energiaexportját, és ezzel Boris Johnson kormányát a halászható tengerek megnyitására kényszerítheti. Ezt Clement Beaune, Franciaország európai kapcsolatokért felelős minisztere mondta, aki szerint az EU pár napon belül lépéseket tehet az ügyben. A Bloomberg szerint a kontinens és a szigetország közötti feszültség könnyen eszkalálódhat a mostani érzékeny szituációban.

Az Egyesült Királyság energiaellátására a gázáremelkedés következtében különösen nagy nyomás nehezedik: a megugrott földgázigény miatt akadozik a műtrágya-gyártás, gyenge lábakon áll a vágóhidakon és a sörfőzdékben használt szén-dioxid ellátás, nagy áramigényű acélgyárak kényszerültek leállásra, energiaszolgáltató cégek dobták be a törölközőt.

A szigetországnak ezért különösen nagy szüksége van a francia nukleáris erőművekből vezetékeken érkező energiára – ha elkezdene akadozni az ellátás ezen a csatornán, akkor a még magasabbra szökő árak további angol cégeket tennének padlóra. 

Mindeközben az ország munkaerőhiánnyal küzd a legkülönbözőbb területeken, sőt nemrég a hadsereget kellett bevetnie be az üzemanyag-ellátás biztosítására.

Beaune az Europe1 rádiónak azt mondta: az Egyesült Királyság

azt hiszi, nyugodtan járhat külön utakon, és közben szidhatja Európát.

A francia és a brit kormány legutóbb a múlt héten került összetűzésbe a brexit utáni halászati jogokkal kapcsolatban, amikor London csak a Párizs által elvárt jogok töredékét biztosította egy szerződésben, ami Franciaország szerint a brexit-megállapodás felrúgását jelenti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnglia után egyszer idehaza is előfordulhat, hogy nem lesz, aki elvigye a benzint a kutakraHosszú évek óta nincs érdemi megoldása a sofőrhiánynak sehol Európában, így Magyarországon sem.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Anglia Brexit energiapiac gáz halászat Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.