Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2021. szeptember 21. 15:01 Világ

Az hagyján, hogy az acélgyár leáll, de még sör sem lesz Angliában

A brit kormány vizsgálja a beavatkozás lehetőségét, hogy tompítsa a múlt héten két gyár leállását okozó, dinamikusan gyorsuló gázáremelkedés következményeit. Az idén nagyjából háromszorosára emelkedett a földgáz piaci ára, és mivel ez a műtrágya-előállítás egyik legfontosabb alapanyaga, annak globális drágulásához is vezethet, de az árrobbanás még földgázellátási problémákat is okozhat Európában.

Az is növeli a brit földgázigényt, hogy egy vezeték károsodása miatt a brit áramimportból kieső energiát gáztüzelésű erőművekkel pótolják. Mindeközben egy természeti jelenség is pumpálta a gázárat Európában: nem fújt a szél, nem pörögtek a szélerőművek, ezért nőtt a kereslet. 

Mindennek következményeként már a nagy áramigényű brit acélgyárak is leállnak azokban a napszakokban, amikor drága az áram. A helyzet az egyik brit acélgyártó vállalt alapítója szerint kezd aggasztóvá válni. 

Egy kormányzati képviselő azt mondta a Wall Street Journalnak, a kormány állami hitelcsomagok bevezetését mérlegeli, hogy segítse a kisebb energiacégeket, és megtámogassa a műtrágyagyártást. Négy brit energiaszolgáltató ugyanis már most bedobta a törölközőt a magas gázárak miatt. 

A műtrágyagyárak leállása további iparágakat érinthet rosszul a közeljövőben: tekintve, hogy a szén-dioxid a műtrágya-előállítás mellékterméke, a nagy szén-dioxid felhasználóknak számító húsfeldolgozók és sörfőzdék tulajdonosai is elkezdtek aggódni. 

A főzdék szén-dioxid-ellátása egyáltalán nem áll stabil lábakon, a most begyűrűző gázhiány különösen rosszul érintheti a sörfőzdéket, amelyek a koronavírus-válság utáni akadozó áruszállítás miatt amúgy is nehezen biztosítják az üzemeik állandó gázellátását. 

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ energia földgáz műtrágya sörgyár Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.