Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. július 1. 12:47 Élet, Világ

Melyik országnak van a világon a legjobb egészségügyi rendszere?

Ezekiel Emanuel onkológus, a Pennsylvaniai Egyetem egyik intézetének vezető szaktekintélye, Barack Obama amerikai elnök egykori tanácsadója írt egy könyvet, amelynek a címe megegyezik ennek a cikknek a címével (Which country has the World’s best health care?), és ennek kapcsán a Vox magazin hosszasan elbeszélgetett vele egy podcastban.

Ezra Klein műsorvezető az első kérdéssel rögtön le is akarta lőni a poént, arra akart választ kapni, hogy melyik ország lett az alapos felmérés nyertese. Emanuel természetesen kitérő választ adott, de csak azért, mert egyértelműt nem tud.

Ahogy mondta, ha valakinek például nagyon fontos szempont a szabad orvosválasztás minden szinten, akkor számára Németország, Svájc és Franciaország lehet a legjobb rendszer. Mások azt tartják jónak, ahol a legkevesebb hozzájárulással lehet a legjobb ellátást kapni, ebben az esetben Nagy-Britannia és Kanada vagy Ausztrália közegészségügyi (nem magán-egészségügyi) része emelkedik ki.

Akinek fontos, hogy olcsón jusson gyógyszerhez, annak Emanuel szerint Norvégia, Tajvan vagy Ausztrália a legjobb hely, aki pedig nem szeretne várólistákon rostokolni, annak Svájcot és Németországot emeli ki.

Ha viszont azt kérdezik Emanueltől, hogy melyik országot tartja személyesen a leginkább követendőnek, akkor a szakember megoldása Hollandia. Azt mondja, szerinte Hollandiában van a legjobb egyensúlyban a magán- és az állami biztosítások rendszere. A háziorvosokat külön kiemeli, szerinte ők tényleg jól látják el a belépő szintű feladatokat és nagyon innovatívak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA járvány számai azt mutatják, hogy nem kell annyit orvoshoz járni, amennyit szoktunkVisszaesett mindenfajta orvos-beteg találkozás, de a telemedicina még kezdetleges formában is jobban működik, mint amennyire eddig használta a magyar egészségügy.

Arra a kérdésre, hogy szegényként hol lehet a legjobb ellátást kapni, Emanuel azt mondja, szerinte Nagy-Britannia, Norvégia és talán Ausztrália kiváló, mert ezekben az országokban az alacsony jövedelműek nagy támogatást kapnak. Svájc ebből a szempontból már nem annyira gáláns hely.

A várható élettartam és a hasonló jóléti mutatók javításához Emanuel szerint az egészségügyi rendszer állapota 10-20 százalékban, legjobb esetben 30 százalékban számít. A többi tényező, mint például az oktatás, a munkavállalás, a táplálkozás, a mozgás, a dohányzás elhagyása vagy a közlekedés biztonsága összességében sokkal jobban számít.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉvek óta nem boncoltak ilyen keveset a magyar kórházakban, mint mostMárciusban korábban nem látott szintre esett a kórházakban a betegellátás. A szemészeti, az ortopédiai és a sebészeti ellátás csökkent leginkább, a rákos betegeket viszont kezelték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Barack Obama egészségbiztosítás egészségügy Ezekiel Emanuel jólét Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Kolozsi Ádám
2023. október 2. 13:39 Élet

„Anyukám mindig meghallgatta a rádióban, hogy ki kapta a Nobel-díjat. Hát most összejött” – mondta Karikó Katalin díja után a G7-nek

A nemzetközi tudományosságban is egészen ritka, hogy az átütő alkalmazási eredmények után alig három évvel valakit a világ legnagyobb tudományos elismerésében részesítsenek.

Dr. Rékassy Balázs
2023. szeptember 30. 17:08 Élet, Közélet

Vadkapitalista és kommunista egészségügy együttélése mindenki számára vesztes helyzetet teremt

Az elmúlt pár év egészségpolitikai intézkedései nyomán a magasabb fizetések mellett a szolgáltatások színvonala nem lett jobb, a közhangulat javulása se érződik, és az ellátottak száma sem nőtt.

Torontáli Zoltán
2023. szeptember 27. 13:00 Adat, Élet

Duplázódott a kínaiak száma Magyarországon, az indiaiak száma ennél is nagyobb arányban nőtt

Az ukrán polgárok száma a friss adatok alapján nem a háború miatt ugrott meg.

Fontos

Fabók Bálint
2023. október 2. 15:03 Adat

Karikó Katalin az első nő, aki kelet-európai állampolgárként tudományos Nobel-díjat kapott

Eddig mindössze három kelet-európai származású nő nyert tudományos Nobelt, közülük Karikó az első, aki megtartotta eredeti állampolgárságát.

Kolozsi Ádám
2023. október 2. 09:03 Világ

A magyar kormánymédia alapján nehéz lenne megérteni, mi történik éppen Svédországban

Bevándorlógettók, vérbosszú és gengszterrap: a svéd hadsereget is bevetnék az elszabadult bandaháborúk megállítására.

Pálos Máté Hajdu Miklós
2023. október 2. 04:34 Közélet

Sokkal jobban keres, aki tovább tanul – még több diplomás kellene, mégis felrobbant az iskolaelhagyók aránya

Az érettségi, a szakképesítés és a főiskolai diploma is jelentős bértöbbletet hoz a munkaerőpiacon, a kormány a tankötelezettség leszállításával mégis több ezer fiatalt engedett ki 8 általánossal az oktatási rendszerből.