Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. június 28. 11:24 Pénz

Jól hangzik az ezer forintos banki alapszámla, de nem biztos, hogy mindenkinek megéri

Július elsejével a mostani háromezerről ezer forintra csökkennek az Európai Unió által előírt, minden banknál kötelezően rendelkezésre bocsátandó alapszámlák számlavezetési díjai. Az alapszámla havidíjának maximuma korábban az előző év utolsó napján érvényben lévő minimálbér 1,5 százaléka volt, ez július elsejétől a minimálbér 0,5 százalékára változik, így lesz ezer forint. Ettől a bankok csak lefelé térhetnek el.

Számokban: az alapcsomag a havidíjért (amiben benne van a számlavezetési díj, a bankkártya éves díja is) az alábbi szolgáltatásokat foglalja magában:

  • havonta két darab, összesen legfeljebb 150 ezer forint értékű készpénzfelvétel forintban bármely magyarországi ATM-ből, vagy havonta egy, legfeljebb 50 ezer forint értékű készpénzfelvétel a bank saját bankfióki pénztárában;
  • havonta összesen négy eseti vagy rendszeres átutalási megbízás (összesen maximum 100 ezer forint);
  • korlátlan számú és összegű bankkártyás vásárlás;
  • korlátlan számú és összegű készpénz befizetése;
  • forintban történő beszedés.

Igen, de: az alapszámla leginkább azoknak jó, akiknek még nincs magyar bankszámlája, egészen pontosan ez az alapszámla meglétének feltétele. Vagyis ha valaki alapszámlára szeretne váltani, akkor előtte meg kell szüntetnie a meglévő bankszámláját. Az alapszámlához hitelkeret sem kapcsolódhat.

Felülnézet: bár az ezer forintos díj vonzónak tűnhet, nincs kőbe vésve, hogy akár egy év múlva nem emelkedik a díja. Gergely Péter, a biztosdontes.hu alapítója (az alapszámla-összehasonlítójuk itt érhető el)  a G7-nek azt nyilatkozta, hogy „a bankokon sok olyan teher van, amit az elmúlt 10 évben kaptak, így a hatékonyságuk megőrzése érdekében valószínűleg maximálisan kihasználják majd a következő években is a 2009-ben életbe lépett, a banki díjemelést maximálisan az infláció mértékéig engedő díjemelési korlátot. Ha konkrétan az alapszámlát nézzük, ott ezt a díjemelést még inkább indokolja, hogy a csomagba foglalt ingyenes tranzakciók és a bankok által kötelezően fizetendő, de a lakossági ügyfelek felé átháríthatatlan pénzügyi tranzakciós illetékteher miatt a bankoknak még több pluszköltségük keletkezik. Erre az alapszámlát érintő folyamatos díjemelési kényszerre még inkább rásegít a kétharmad mértékben kötelezően csökkentendő havi csomagdíj és az is, hogy a nagyobb érdeklődés miatt több ügyfél választja majd a bankok számára veszteséges alapszámlát.”

A szakértő szerint ugyanakkor a díjemelések minden bankszámlát érinthetnek, ezért az alapszámla a versenyképességét nem veszti el.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMit tehetnek a véghajrában a szocho elől menekülő befektetők?A hagyományos banki befektetések terén nem alakult ki érdemi verseny, pedig egy hét múlva itt az új adó. A tehetősebb befektetők külföldre vihetik a megtakarításaikat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmíg nem tudjuk, mi jön a kifulladt csok helyett, addig kockáztatni kellNehéz döntési helyzetbe kerültek a lakásvásárlást tervező családok, többségük várhatóan sietősre fogja, és még idén kimaxolja a támogatásokat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAranyba fektetve is meg lehet úszni a megtakarításokat terhelő új adótAz olyan fizikai befektetéseken realizált nyereséget, mint az arany, továbbra is csak a 15 százalékos személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség illeti.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz alapszámla bankszámla pénz Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Vámosi Ágoston
2025. május 15. 15:19 Pénz

Egy százaléknál magasabb GDP-növekedés idén csoda lenne

A járműgyártás stabilizálódhat, de visszapattanni nem fog – vélik a CIB Banknál.

Gergely Péter
2025. május 15. 09:33 Pénz

Egyre olcsóbbak a személyi kölcsönök nagy testvérei

Egyre kedvezőbb a szabad felhasználású jelzáloghitelek árazása, de változatlanul csak kiegészítő termékek a lakossági finanszírozásban.

Pletser Tamás
2025. május 14. 05:50 Pénz, Tech

A jelenlegi nukleáris technológia egy üzleti zsákutca

Az atomenergia reneszánszához technológiai áttörés kell, a hagyományos erőművek építésével az államok veszteséges projekteket támogatnak.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. május 15. 12:56 Közélet, Vállalat

Akár NER-es lenyúlások előtt is teret nyithat a nagytakarítási törvény

A pongyola tervezet szerint szinte minden exportőrt és külföldről vásároló céget is szankcionálni lehet, ha Lánczi Tamásék úgy döntenek.

Jandó Zoltán
2025. május 15. 05:50 Közélet

Kellett még egy magánrepülő az állami százmilliárdokkal kitömött vállalatcsoportba

A Tiborcz István üzleti körével bizniszelő Balázs Attila romániai vállalata vett egy másfélmilliárdos repülőt, a csoporton belül legalább a másodikat.

Torontáli Zoltán
2025. május 14. 14:42 Vállalat

Olyan lassú a Demján 1+1, hogy idén már biztos nem pörgeti fel a gazdaságot

Valószínű, hogy az esetek többségében még egy évvel a program kihirdetése után sem érkeznek meg az új gépek a cégekhez, így a gazdaságot sem élénkítik.