Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2025. január 16. 16:31 Közélet

Keményebb kézzel terelheti a szakképzés felé a diákokat a kormány

Az állam felsőoktatásból történő kivonulására figyelmeztetett az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF), ami jól látszik az államilag finanszírozott egyetemi és főiskolai férőhelyek számának alakulásából. E finanszírozási forma esetében a magyar állam átvállalja a felsőoktatási képzés költségét a támogatott hallgatóktól.

Számokban: a 2025 szeptemberében induló képzések esetében összesen 87 174 állami finanszírozású helyre várnak jelentkezőket a felsőoktatási intézmények a Felvi.hu-n közzétett adataik szerint. Ez a szám a tavalyi felvételi esetében még 95 846 volt, egy évvel korábban pedig 89 806, a jövő évi adat ezeknél rendre 9, illetve 3 százalékkal alacsonyabb.

  • 2024-ben tehát viszonylag magas volt az állami finanszírozással felvehetők száma, ám a tavalyi növekedés csak átmenetinek bizonyult. Az egyes intézményeket nézve jókora különbségek mutatkoznak a változásokban, amit az ADF is kiemelt. (A korábbi éveket jellemző adatok sajnos nem alkalmasak az összehasonlításra.)
  • Az intézmények felvehetnek további hallgatókat, a költségtérítéses és a saját ösztöndíjrendszerük révén támogatott, így akár végső soron szintén térítésmentesen tanuló hallgatók számáról saját maguk rendelkezhetnek. Az ő finanszírozásuk viszont már nem az állam felelőssége, hanem például a modellváltó egyetemek hátterében álló alapítványoké.
  • Meghaladta a jelentkezők száma a kapacitásokat tavaly és tavalyelőtt is. 2024-ben 16 százalékkal, egy évvel korábban pedig 29 százalékkal többen felvételiztek állami finanszírozású képzésre, mint amennyi hely a rendelkezésükre állt. A jelentkezők száma viszonylag magas volt az elmúlt két évben a 2010-es évek közepe óta tapasztaltakhoz képest. 

 

Miért fontos ez? Az állam egy sok szempontból fontos területen lép hátra. A diplomások aránya a 25-34 éves korosztályban Magyarországon nincs 30 százalék, aminél gyengébb adat csak Romániában fordul elő uniós összehasonlításban, holott a magas iskolai végzettség számos egyéni és társadalmi szintű előnnyel jár.

  • Jobban keres, aki tovább tanul, a továbbtanulással járó „bérprémiumok” ráadásul kifejezetten magasak Magyarországon. Az iskolázottság pozitív összefüggésben van továbbá számos jóléti mutatóval, a növelése továbbá kiutat jelenthetne az összeszerelő üzemek és az alacsony szintű beszállítók világából a magyar gazdaság számára.

Igen, de: az állami finanszírozás mostani formáját is sok kifogás éri. Az egyik legvitatottabb pont az úgynevezett röghöz kötés (hivatalosabban a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség) kérdése, miszerint a diplomaszerzés utáni húsz évben kötelező a támogatott tanulmány hosszának megfelelő magyarországi munkaviszonyt fenntartani.

Tágabb kontextus: a kormány régóta hangoztatott célja a szakképzés jelentőségének, az oda jelentkezők arányának és számának növelése.

  • Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára tavaly decemberben azt mondta: a kormány célja, hogy az általános iskola elvégzése után tízből hét, de akár nyolc diák is a technikumot válassza, a jelenlegi hathoz képest.
  • Ezt a célt szolgálhatja a gimnáziumi felvételik minimum pontszámára kiadott központi ajánlás, amelyet a Népszava cikke szerint több fővárosi gimnázium is magáévá tett, kötelező jelleggel. A Szülői Hang közösség tiltakozást is indított, mert ez szerintük a gimnáziumi képzés elsorvasztásához vezethet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokkal jobban keres, aki tovább tanul – még több diplomás kellene, mégis felrobbant az iskolaelhagyók arányaAz érettségi, a szakképesítés és a főiskolai diploma is jelentős bértöbbletet hoz a munkaerőpiacon, a kormány a tankötelezettség leszállításával mégis több ezer fiatalt engedett ki 8 általánossal az oktatási rendszerből.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJavítani nem sikerült a magyar oktatási rendszeren a 2010-es években, csak felforgatniAz elmúlt tíz év magyar kormányai bátran nyúltak a sok sebből vérző magyar oktatási rendszerhez, de nem lett jobb a helyzet, sőt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet felsőoktatás iskolázottság oktatás ösztöndíj Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Vámosi Ágoston
2025. április 17. 16:41 Közélet

A lerontott 2025-ös várakozásokra alapozva beterjesztik a 2026-os költségvetést

Továbbra is optimistább a piacnál a kormány, az extraprofitadót nem vezetik ki.

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:13 Közélet

Egyre többen látják úgy, hogy már a 2 százalékot sem éri el idén a magyar gazdasági növekedés

Elmaradt az év elejére beharangozott fordulat, ráadásul a kereskedelmi háború és a választások előtti költségvetési kiköltekezés is kockázatot jelent.

Jandó Zoltán
2025. április 16. 14:17 Közélet, Vállalat

Az UEFA-n kívül senki nem hiszi el Mészáros Lőrincnek, hogy eladta a focicsapatát

Ha az Európai Labdarúgó-szövetség komolyan venné a saját szabályait, akkor nem csak az Eszék, de a Felcsút is bajba kerülhetne. De úgy tűnik, nem veszi.

Fontos

Holtzer Péter
2025. április 19. 06:50 Podcast

Egyszerre aggasztó és biztató a klímahelyzet – mi az oktatás szerepe?

Ha majd a fenntarthatóság tantárgyból tett érettségi is beszámítható lesz a felsőoktatási felvételibe, szélesebb körben fogják oktatni.

Vámosi Ágoston
2025. április 18. 06:50 Adat

Az árrésstoppos magyar élelmiszer olcsóbb lett, mint Szerbiában, mégis megérheti kiutazni

Alapvető élelmiszerekért ma már nem éri meg kimenni, a zöldség-gyümölcs, cigaretta, olajos mag és divat-ékszer vonalon azonban maradtak jó lehetőségek.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

A külkereskedelem olyan, mint a labdarúgás: mindenki ért hozzá, de a versenyképes termék nem elég, azt jól el kell tudni adni – mondta az OTP Business Bistro eseményén a Rév Group Holding Zrt. alapítója, Rév András. A külföldi terjeszkedés legnagyobb pénzügyi buktatóiról beszélt az „Exportálni mindenáron?" című panelbeszélgetésen az EPS-Global Zrt. igazgatójával, Déri Ivánnal, és a HEPA Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgató-helyettesével, Artner Gáborral. Az esemény médiatámogatója a G7 volt.

Tovább olvasom

A kis- és középvállalkozásoknál könnyen összemosódhat a vezető, a tulajdonos és a HR-es szerepe. Ugyan a HR-es gondolkodásmód szuperképesség lehet cégvezetőként, de kevesen rendelkeznek vele, mondta Szabó Szilvia, a METU HR-kutatócsoportjának vezetője az OTP Business Bistro eseményén, amelynek médiapartnere a G7 volt. Szerinte az adatvezérelt HR-megoldások ebben segíthetik a kisebb vállalatok vezetőit.

Tovább olvasom

Nagyobb mértékben emelkedett egy év alatt az átlagkereset, mint a medián kereset, akár bruttó, akár nettó értékben nézzük – többek között ez is látszik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból.

Tovább olvasom

Minden ötödik norvég munkavállaló töltött valamennyi időt fizetett betegszabadságon 2024 utolsó negyedévében. Ez ráadásul nem kirívó adat a gazdag észak-európai országban, az elmúlt években jelentősen megnőtt a betegszabadságon töltött napok száma, ami még ott is nagy pénzügyi terhet ró a költségvetésre.

Tovább olvasom

Magyarország vásároljon amerikai gázt, és fegyvereket – a Szabad Európa több kormányhoz közeli forrásra hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Államok többek között ezt kérte a kormánytól egy budapesti, államtitkári szintű találkozón.

Tovább olvasom

Minél nagyobb egy vállalkozás, annál digitalizáltabb, és bár a nagyobbak optimistábban tekintenek a jövőbe, a mikrocégek számára is nyitva áll az út a növekedés irányába – derült ki a Mastercard frissen publikált, több mint 1200 magyar kkv válaszait tartalmazó, reprezentatív kutatásából. Szoros tehát az összefüggés a digitalizáció által elősegített hatékonyságjavulás és a cégek mérete között, de a katás egyéni vállalkozók és a mikrocégek is könnyen előre léphetnek egy-két jól kiválasztott fejlesztéssel.

Tovább olvasom

Az előző két hét káosza után ezen a héten aránylag nyugodtak a pénzpiacok, az amerikai pénzügyminiszter pedig hangsúlyozta, töretlen a befektetők bizalma az amerikai államadósság iránt, de ha kell, akkor a kormány be tud avatkozni.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Tovább olvasom

(Magyar Zsuzsanna a HOLD Alapkezelő részvényelemzője.)

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei szezonban olyan magas költségek voltak, amelyek arra kényszeríthetik az utazókat, hogy jövőre újragondolják, mennyit is ér a síelés által nyújtott eufória.

Tovább olvasom

Sokakat felháborított Donald Trump amerikai elnök nyilatkozata, amelyben (a véres szumi támadást követően) elődjét, Joe Bident és Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is felelőssé tette a háborúért Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett.

Tovább olvasom