Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Az előző két hét káosza után ezen a héten aránylag nyugodtak a pénzpiacok, az amerikai pénzügyminiszter pedig hangsúlyozta, töretlen a befektetők bizalma az amerikai államadósság iránt, de ha kell, akkor a kormány be tud avatkozni.

Előzmények: Donald Trump amerikai elnök április 2-i bejelentése a kölcsönös vámokról hatalmas tőzsdei zuhanást váltott ki világszerte, a befektetők lényegében a globalizáció végét kezdték el árazni.

  • Az Egyesült Államok számára különösen baljóssá tette a folyamatot, hogy a korábbi pénzpiaci pánikokkal szemben most nemcsak a tőzsde esett Amerikában, hanem a dollár is gyengült és nőtt az amerikai állampapírok hozama, ami a fogyatkozó bizalom jele.

Idézet: „Válság idején a tőke jellemzően a biztonságos, stabil országokba menekül, de most úgy tűnik, ezek között nincs ott az USA, sőt. Pont azt látjuk, mint amit bármely fejlődő piaci válságnál látunk: gyengül az ország devizája, emelkednek a kötvényhozamok, esnek a részvények. Az elmúlt 30 évben ilyet az USA-ban nem láttam még” – írta Zsiday Viktor befektetési szakember.

  • „Fura szerepcsere: Argentína egy-két éve úgy viselkedik, mintha egy überfegyelmezett germán jegybankár irányítaná, az USA pedig úgy, mint régen Argentína” – tette hozzá, pedig akkor még nem tudhatta, hogy az amerikai pénzügyminiszter épp argentínai útja alatt nyilatkozva igyekszik majd megnyugtatni a piacokat.

Felülnézet: a jelenségre sokfajta magyarázat született, ezek egyike, hogy az amerikai pénzpiacon gyorsan kellett zárni nagy tőkeáttétellel járó kockázatos ügyleteket, és ez okozta az amerikai kincstárjegyek hozamemelkedését. (Ami az értékük csökkenését jelenti.)

  • Felmerült, hogy a kincstájegyek külföldi, állami birtokosai zúdítottak nagyobb mennyiséget piacra, hogy ezzel érjék el Trump meghátrálását a vámháborúban. Erre nincs bizonyíték, és az amerikai pénzügyminiszter is azt mondta, hogy továbbra is erős a külföldi kereslet az amerikai államadósság iránt.
  • Hosszabb távon azonban egyértelműen csökken a külföldi befektetők részesedése az amerikai államkötvények piacán: a 2009-es válság idején az állampapírok több mint 55 százaléka volt külföldi kézben, tavaly év végi adat szerint már csak a 30 százalékuk.
  • Ha ez a trend folytatódik, egyre drágábban tudja majd csak finanszírozni a mindenféle mutató szerint növekvő államadósságát az Egyesült Államok.

Számokban: a dollár gyengülésének az euró volt a nagy nyertese. A közös fizetőeszköz 2009 óta trendszerűen gyengült a dollárral szemben, ám az utóbbi hetekben kilépett ebből a csatornából, ami a devizakereskedelemben használt technikai elemzés számára fontos jel, és további erősödés előtt nyithatja meg az utat.

  • Rögtön meg is jelentek olyan vélemények és piaci várakozások, hogy a jövőben egyre nagyobb teret nyerhet a nemzetközi devizatartalékokban az euró a dollárral szemben, ami az előbbi további erősödésével járna.

Igen, de: messzemenő következtetéseket korai lenne levonni, ráadásul a túl erős euró jelenleg nem érdeke a közös pénzt használó országoknak, ahol ismét inkább a gyenge növekedés, nem pedig a magas infláció a probléma (az erős euró az utóbbin segítene, míg az exportot akadályozza).

  • A gyenge dollár segíthetne az amerikai külkereskedelmi hiány csökkentésében, ami Donald Trump úton-túfélen hangoztatott célja. Kormánya azonban – szavakban legalábbis – az erős dollárt élteti.

Alulnézet: a gyengébb dollár rossz hír az amerikai befektetésekkel rendelkező magyaroknak, hiszen ezek forintban kevesebbet érnek, mintha még mindig a pár hónappal ezelőtti árfolyam lenne érvényes.

  • A hazai autósoknak viszont kedvez a gyenge dollár, mivel az olaj árát abban jegyzik, így a dollár gyengülése még fel is erősíti az olajárcsökkenés hatását a benzinkutaknál.

Mi következik? Ez továbbra is elsősorban Trumpon múlik. Ha csökkenti a vámokkal kapcsolatos káoszt, az rövid távon az amerikai és világgazdasági kilátások szempontjából is kedvező.

  • Erre azonban nem sok minden utal, az utóbbi napokban az elnök beszélt például arról, hogy az autók és alkatrészeik átmeneti mentességet kaphatnak a 25 százalékos vám alól, de arról is, hogy külön vámok jönnek az elektronikai termékekre és gyógyszerekre.
  • Középtávon félő, hogy a bizonytalanság és az egyre rosszabb fogyasztói hangulat gazdasági visszaesést vált ki Amerikában. Ebben az esetben fennáll egy történelmi mértékű tőzsdei zuhanás veszélye is Jónap Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. portfóliómenedzsere szerint.
  • Ha ez bekövetkezik, akkor megtudhatjuk, hogy még mindig tőkepiaci menedék-e az Egyesült Államok, vagy tényleg feltörekvő piac, esetleg egyenesen Argentína lett belőle a befektetők szemében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország után Amerikába is megérkezett a személyelvű gazdaságpolitikaSzűk hatalmi érdekek mentén próbálják alakítani az üzleti viszonyokat, ami gazdaságilag több problémát okoz, mint amennyi politikai hasznot hajt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság irántVálsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokbólA szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz államadósság dollár Donald Trump egyesült államok euró kereskedelmi háború vámháború Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Avatar
2025. április 15. 16:57 Pénz

Az osztrák hütte egyre drágább a magyar síelőknek

Ha így haladunk, lassan tényleg luxus lesz a síelés, vagy mehetünk az olcsóbb terepekre.

Fontos

Stubnya Bence
2025. április 23. 17:11 Vállalat

Magyarországi tervein is változtatott a BYD az európai terjeszkedésének kudarcai alapján

Több intézkedést is elfogadott a cég a hibáiból tanulva. Szegeden olyan mérnököket is alkalmaznának, akik az európai ízléshez igazítanák az autóikat.

Gajda Mihály
2025. április 23. 15:07 Világ

A világ legnagyobb gázmezőjéből jöhetne vezetéken Európába a földgáz, de sok az akadály

Tervek már 15 éve is készültek, de a belátható jövőben csak cseppfolyósított formában jön kontinensünkre Katarból a földgáz.

Stubnya Bence
2025. április 23. 12:54 Élet, Közélet

Beindult a projekt, amivel rengeteget spórolhatnak a Budapesten tanuló egyetemisták

Kisajátította a Diákváros területeit a magyar állam, viszont az eredeti tervekhez képest jóval szerényebb formában jöhet létre az Diákváros.