Nagy Márton készül, de mit tehet a kormány a Temu és társai térhódítása ellen?
Adminisztratív eszközöket is bevethet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter annak érdekében, hogy a magyarok lehetőleg a hazai és ne a külföldi tulajdonban lévő kereskedőknél költsék el a pénzük nagy részét – erre lehet következtetni a tárcavezető InfoRádiónak adott interjújából és egy kamarai előadásából is, amelyet a Portfolio szemlézett.
Miért fontos ez? A kormány a fogyasztási adatokból kiindulva vélhetően csak az utóbbi időben észlelte komolyan azt a korántsem új trendet, hogy a magyar lakosság egyre inkább külföldről, vagy itthoni, de külföldi tulajdonú kereskedőktől vásárol, és egyiket sem tartja kívánatosnak.
Felülnézet: az ország határainál a jelentős és tartós árkülönbségek következtében annyira felerősödött a bevásárlóturizmus, hogy már az élelmiszerek rendszeres külföldi beszerzése is általános jelenség.
Az online kiskereskedelemben és a szolgáltatásokban is egyre nő a Magyarországon hagyományos értelemben jelen nem lévő külföldi cégek (Temu, Netflix és hasonlók) aránya.
A külföldre utazó magyarok kevesebben lettek, költéseik mégis megemelkedtek, ami arra utal, hogy a vagyonosabb réteg egyre drágább utakra megy.
A fenti esetekben a pénz kiáramlik az országból, nem pörgeti a belföldi gazdaságot, ami a kormány nagy szívfájdalma.
Emellett az online és az offline kereskedelemre egyaránt jellemző, hogy a piacvezető kereskedők nem magyar tulajdonban vannak. Kevés kivételtől eltekintve az online térben már évekkel ezelőtt visszaszorultak a regionális, cseh vagy román szereplőkkel szemben, míg a legnagyobb offline boltláncok német-osztrák-brit multik.
Tágabb kontextus: az Orbán-kormányok 2010 óta számos olyan szabályváltozással (vasárnapi boltzár, különadók, plázastop) próbálkoztak, amelyek szándéka a magyar tulajdonú szereplők előnybe hozása volt, de nem ért el fordulatot. Sőt, a kiskereskedelem terheinek növelése a magas áfával együtt épp az egyik okozója lehet a bevásárlóturizmus népszerűsödésének.
Számokban: ahogy a Telex hétfőn írta, tavaly 1888 milliárd forintért rendeltek az interneten külföldről magyar bankkártyákkal, és az idei első negyedév növekedési üteme alapján idén ez 2400 milliárd forint körül alakulhat.
A tavalyi érték a kiskereskedelmi forgalom 10 százaléka körül volt, az idei a 12 százaléka körül lehet. Ebben ráadásul nincsenek benne a külföldi kártyát használó magyarok tömegei.
Mi várható? Nagy Márton az esélyegyenlőségre hivatkozva azt szeretné elérni, hogy a Magyarországon értékesítő, de cégjogilag nem feltétlenül jelen lévő kereskedők adóterhelése egyenlő legyen az itteniekkel.
Ez valószínűleg a határon átnyúló online kereskedelem különterhelésével lenne elérhető, ezek a kereskedők nem fizetnek például társasági adót Magyarországon (de ez a külföldön értékesítő magyar e-kereskedőkre is igaz, csak azok nem tudnak érdemben élni a lehetőséggel).
A Temut azonban legfeljebb fejni lehet, a nemzetközi trendet megállítani aligha.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.