Miközben országos szinten stagnálás jellemezte a hazai turizmust júniusban, a Balatonnál kifejezetten nagyot esett a szálláshelyek forgalma. A csökkenést a magyar vendégek elmaradása okozta: hiába jött az egy évvel korábbinál több külföldi a Balatonhoz, a belföldi turizmus hanyatlását ez nem tudta ellensúlyozni.
Mi történt? A statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adatai szerint 2022 júniusában az egy évvel korábbinál ugyan több vendég szállt meg a hazai turisztikai szálláshelyeken, a vendégéjszakák száma azonban csökkent tavaly júniushoz képest.
Az ország egyes régiói között nagyon jelentős eltérések voltak. A fővárosi és a közép-dunántúli szálláshelyek forgalma láthatóan nőtt, a Tisza-tónál és a Dél-Dunántúlon azonban 20 százalékos visszaesést mutatnak az adatok.
A vesztesek között volt a balatoni térség is. Itt a májusi stagnálás után a június már érezhető hanyatlást hozott, és egyre inkább úgy tűnik, hogy az előrejelzéseknek megfelelően gyenge lesz a nyári szezon a tónál.
Számokban: A Balatonnál a hatodik hónapban összesen 637 ezer vendégéjszakát töltöttek el a turisták. Ez 55 ezerrel kevesebb, mint tavaly júniusban, és bár a két évvel ezelőtti számokat messze felülmúlja, ám 2021 júniusában még erősen érződött a világjárvány hatása.
A belföldi és a külföldi vendégek körében ellentétes trendeket láthattunk. A külföldi turisták 11 ezerrel több vendégéjszakát töltöttek el balatoni szállásokon, mint 2022 hasonló időszakában, a magyarok azonban nyolcadával kevesebbet.
Mivel a Balatonnál még mindig hazai turistából van több, a külföldi kereslet növekedése nem tudta kompenzálni a hazai visszaesését, így összességében 8 százalékkal csökkent a tó környéki szálláshelyek forgalma.
Felülnézet: A hazai turizmusban hónapok óta láthatóak azok a változások, amelyeket a lakosság elkölthető jövedelmének csökkenése okoz. A szállodák és panziók helyett olcsóbb szálláshelyeket keresnek a magyar turisták. Júniusban a közösségi szálláshelyek kivételével minden szegmensben visszaesés volt.
Szintén látványos trend, hogy csökken az átlagos tartózkodási idő, azaz akik utaznak, azok is rövidebb ideig maradnak, mint a korábbi években*Így fordulhatott elő, hogy hiába nőtt a vendégek száma, a vendégéjszakáké kismértékben még csökkent is.. Ez egyébként nem csak a magyar turistákra jellemző, sőt a külföldi vendégek esetében még nagyobb is a visszaesés.
Mit mondanak ők? A balatoni, sőt úgy általában a vidéki tagszállodáktól már májusban az a visszajelzés érkezett a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségéhez, hogy a nyári előfoglaltság jelentősen elmarad az egy évvel korábbitól – mondta a G7-nek Baldauf Csaba, a szervezet tiszteletbeli elnöke, a Balaton-közeli Kolping Hotel igazgatója.
Az azóta eltelt időszak ezt megerősítette: májusban és júniusban is érezhető volt a visszaesés a hoteleknél a belföldi forgalom csökkenése miatt – tette hozzá a szakember.
Mi várható? Bár hivatalos adatok júliusról még nincsenek, az augusztusnál pedig egyelőre csak előrejelzésekre lehet támaszkodni, de egyre inkább úgy fest, hogy a tavalyinál érezhetően gyengébb lesz a szezon.
Az Aranyparton egy étteremben a G7 kérdésére július közepén azt mondták, hogy sokkal kevesebb a vendég, mint tavaly, szombat-vasárnap vannak annyian, mint amennyien az előző nyáron hétköznapokon jöttek.
A Kolping Hotelben a júniusi visszaesés után júliusban már a tavalyihoz hasonlóan alakultak a számok elsősorban annak köszönhetően, hogy a belföldi vendégek elmaradását sikerült a külföldiek többletforgalmával ellensúlyozni – mondta Baldauf Csaba. Az augusztusi foglaltság azonban egyelőre ismét jó 10 százalékkal gyengébb, mint egy éve ilyenkor.
Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.
Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.
A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.