Egy-két évvel ezelőtt valószínűleg nem fogadtak volna sokan arra, hogy a kívülről a nemzetközi szankciók, belülről a gazdasági összeomlás és az ellenzék által szorongatott Nicolas Maduro venezuelai elnök még mindig hatalmon lesz 2019 vége felé. Különösen bénítóak az Egyesült Államok által bevezetett pénzügyi büntetőintézkedések, amelyek lényegében elvágták a dél-amerikai országot a nemzetközi pénzügyi rendszertől.
Ezt időnként barterezéssel próbálja kikerülni Maduro kormánya, de voltak arra utaló jelek is, hogy az ország aranytartalékán adtak túl kerülőutakon. Mindent azonban nem lehet így megoldani, a rezsimnek nagy szüksége van keményvalutára is. A Bloomberg cikke szerint ennek beszerzésében segédkeztek az oroszok: 2018 májusa és 2019 áprilisa között hat repülőgép összesen 315 millió dollár értékű dollár- és euróbankjegyet szállított Moszkvából Caracasba.
Az adatok forrása az Import Genius nevű, a nemzetközi kereskedelem adatait gyűjtő, rendszerező és áruba bocsátó szolgáltató, amely „magánforrásokon” keresztül jutott hozzá orosz vámhivatali statisztikákhoz. Ezek szerint a készpénz orosz és/vagy venezuelai állami pénzintézetektől származott, és a venezuelai fejlesztési banknál landolt.
A részletes adatok szerint az első két szállítmány tavaly májusban és júliusban indult útnak az állami Gazprombanktól összesen 55 millió dollár értékben. Idén januárban ugyanonnan előbb 50 milliónyi dollárbankjegy, majd két nappal később 113 millió dollárt értékű 100 eurós bankótömeg indult utánuk. A Bloomberg kérdésére a Gazprombank szóvivője a készpénzszállítást nem kommentálta, csak annyit mondott, hogy idén március óta nincs semmilyen kapcsolat a pénzintézet és a venezuelai fejlesztési bank között.
Ennek megfelelően az utolsó két – idén áprilisi, összesen 97 millió dolláros – szállításnál már nem a Gazprombank, hanem az Evrofinance Mosnarbank volt a feladó, amely az orosz állami ingatlankezelő és a venezuelai fejlesztési bank közös tulajdona. Az utóbbi egyébként név szerint szerepel az amerikai szankciós listán.
Az amerikai hírügynökség cikke szerint a pénzszállítás nem jelent feltétlenül orosz állami segélyt, a forrása lehet olaj- vagy aranyeladás, az Evrofinance Mosnarbank osztaléka, illetve korábban külföldön elhelyezett venezuelai állami tartalék felhasználása is. A dolog érdekessége a logisztika, hiszen ha valaki használhatja a bejáratott nemzetközi elektronikus pénzügyi csatornákat, akkor jellemzően nem kockáztatja meg, hogy repülőgépnyi mennyiségű készpénzt reptessen a fél világon keresztül. Egy venezuelai illetékes egyébként név nélkül megerősítette a Bloombergnek az Evrofinance Mosnarbankhoz kötődő készpénzmozgást.
Világ
Fontos