Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. június 6. 08:39 Adat

Soha nem volt annyi szén-dioxid a levegőben, mint idén májusban

Valószínűleg egyre többen fogják megjegyezni egy Hawaii vulkán, a Mauna Loa nevét, aminek az oldalában működik az egyik legfontosabb, a légköri szén-dioxid koncentrációját mérő obszervatórium. Ez a mérőállomás 1958 óta ad összehasonlítható adatokat az üvegházhatású gáz mennyiségéről. A trend megdöbbentően állandó, és sajnos egyre aggasztóbb. Az előző hónapban, 2019 májusában ismét rekord dőlt, az ekkor végzett mérések átlagos eredményei szerint már 415 milliomod részecske (ppm) szén-dioxidot tartalmazott a Föld légköre.

 

 

Ráadásul nem csak maga a szén-dioxid koncentráció, hanem annak növekedési üteme is rendkívüli. A nyolcvanas években még “csak” évi 1,6 ppm volt az átlagos változás, a későbbi évtizedekben pedig 2,2 ppm. Ehhez képest

2018 és 2019 májusa között már 3,5 milliomod részecskével nőtt meg a légkör szén-dioxid tartalma

– nem torpant meg tehát az utóbbi hat évben drámaian meredekké vált trend, már ami a szén-dioxid koncentráció változását illeti.

A következő hónapokban némi mérséklődés várható, azonban ez nem jelenti sajnos azt, hogy valóban javulna a helyzet. A mérőállomásokon rendszerint a májusi hónapokban érzékelhetők a szén-dioxid koncentráció legmagasabb adatai, ami jól látszik a fentebbi ábrán is. Az északi félteke méretes növénytakarója ugyanis csak a nyári hónapok eljövetelével kezdi teljes kapacitással oxigénné alakítani az üvegházhatású gázt, míg ezt megelőzően, az őszi, téli és korai tavaszi időszakban még a talajból és a növényekből is szén-dioxid áramlik a levegőbe.

A Mauna Loa obszervatórium adatait megerősítik más állomások eredményei is, az amerikai National Oceanic and Atmospheric Administration globális mérőhálózatában is egyező tendenciákat észleltek. A szén-dixoid koncentráció növekedését tehát továbbra sem sikerült megfékezni, hiába hangsúlyozzák egyre kétségbeesettebben a szakértők az üvegházhatású gáz okozta felmelegedéssel járó katasztrofális következményeket.

Pedig a bűvösnek számító, 400 ppm-es határ áttörése már 2014-ben megtörtént, ami azért jelentős mérföldkő, mert utoljára a 2,6-5,3 millió évvel ezelőtti pliocén korszákban volt hasonló mértékű a légköri szén-dioxid koncentráció – a globális átlaghőmérséklet 2-3 fokkal volt ekkor melegebb a jelenleginél, a tengerek szintje pedig 10-20 méterrel állt magasabban, mint most.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBokrok nőttek a Déli-sarkon, amikor legutóbb ennyi szén-dioxid volt a légkörbenHa úgy működik a hőmérséklet és a szén-dioxid-szint kapcsolata, mint pár millió éve, akkor az eddig gondoltnál is sokkal nagyobb bajban van az emberiség.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat globális felmelegedés klímaváltozás mauna loa szén-dioxid Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.