Bukarest, Prága, Pozsony, Varsó, Budapest – ezek azok a fővárosok az Európai Unióban, amelyekben (és környékükön) a legkisebb a szegénység kockázata. Ezek a térségek a tagállamok összes régiójához képest is kifejezetten jól állnak e tekintetben, Bukarest környékén a legkisebb a szegénységnek kitettek aránya az Eurostat 2023-as adatai szerint.
Számokban: az Európai Unióban átlagosan a lakosság 16,2 százalékát fenyegeti a szegénység kockázata, míg ez az arány Bukarest környékén mindössze 2,1 százalék.
- Prága, Pozsony, Varsó és Budapest körzeteiben ez a szám sorrendben 6,9, 7,7, 8,2, illetve 8,3 százalék.
- Viszonylag kedvező a helyzet a Közép- és a Nyugat-Dunántúlon is, az ott élők 6,3-7,3 százaléka van kitéve a szegénységnek.
Igen, de: Románia a rangsor másik vége felé is képviselteti magát, Olténiában és az északkeleti országrészekben közel egyharmados a szegénységnek kitettek aránya.
- A legnagyobb eséllyel azonban dél-olasz régiók (Calabria, Szicília, Campania) lakosait fenyegeti a szegénység, az itt élők 36-41 százalékát érinti a probléma.
Alulnézet: a szegénység kockázatának kitettek azok az emberek, akiknek jövedelme nem éri el a nemzeti mediánjövedelem 60 százalékát (a szociális transzferek figyelembe vétele mellett). Az ő területi arányuk a szegénység vagy gazdagság helyett inkább arról árulkodik, hogyan élnek egyes régiókban az emberek az ország egészéhez képest.
Miért fontos ez? A kelet-közép-európai térség országaiban a fővárosokban és azok környékén jellemző a viszonylagos jólét, ami nem általános az EU-ban. A világ egyik legélhetőbb és legjobban fejlődő városaként számon tartott Bécsben például a lakosság közel negyedét érinti a szegénység kockázata, ami a legmagasabb szint Ausztriában.
- A jövedelmi egyenlőtlenségekre is következtethetünk az adatok alapján, főleg a déli és keleti országokban, amelyekben meglehetősen tág határok között mozognak a szegénység kockázatának kitettek területi részarányai. Közép-Európában ugyanakkor egyenlőbb jövedelemeloszlást mutatnak a területi statisztikák.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTényleg jobban fenyegeti az elszegényedés a svédeket, mint a magyarokat?Miközben uniós összehasonlításban szerényen élnek a magyarok, a statisztikák szerint a szegénység és társadalmi kirekesztődés kockázatainak is viszonylag kevéssé kitettek – e furcsa kettősség okainak jártunk utána.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFogynak az olyan magyarok, akik jobban keresnek a románoknál és bolgároknálA román társadalom több mint fele már lehagyta magyar társait az uniós jövedelmi rangsorban a vásárlóerő-paritáson mért adatok alapján.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLengyelek, románok, bolgárok százezrei léptek a magyarok elé a jövedelmi ranglétránSok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTízből nyolc magyar lecsúszott az európai jövedelmi létránKevés embernek nőtt annyit a jövedelme a járvány óta, hogy európai összehasonlításban is előre lépjen, a társadalom nagy része visszacsúszott.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Adat Bécs Budapest Bukarest jövedelmek relatív jövedelmi szegénység Románia szegénység szegénység kockázatának kitettek Olvasson tovább a kategóriában