Közel lehetünk ahhoz, amikor a magyar lakosság is megindul a pénzváltókhoz
A régiós devizákkal együtt gyengült a forintárfolyama szerdán hajnalban, miután elkezdtek érkezni a hírek arról, hogy Donald Trump nyeri meg az amerikai elnökválasztást. Az esti 409-es szint után hajnalban 412 felett is járt az euró forinttal szembeni árfolyama, majd enyhén erősödött, 12 óráig 411-ig.
Donald Trump győzelmi beszédet tartott, miután eldőlt, hogy a republikánus pártnak többsége lesz a Szenátusban, és több csatatérállam eredménye alapján biztosnak látszik, hogy ő lesz az Egyesült Államok elnöke (bár hivatalosan még nem hirdettek győztest).
Tágabb kontextus: az euró is jelentősen, több mint 2 százalékkal gyengült a dollárral szemben, de a dollár szinte az összes jelentősebb devizával szemben erősödött.
Bár Trump gyengébb dollárárfolyamot tartana kívánatosnak, a befektetők arra számítanak, hogy az intézkedései növelik majd az inflációt, ami lassíthatja az amerikai jegybank kamatcsökkentéseit, és ezzel hozzájárulhat az erősebb dollárárfolyamhoz – írja a Bloomberg.
A dollár erősödése és az euró gyengülése a közép-kelet-európai devizák gyengüléséhez járulhat hozzá hosszabb távon is.
Mit mondanak ők? „Közelíthetünk azokhoz a szintekhez, ahol már a lakosság is megindulhat a pénzváltókhoz. Ez mindenképp elkerülendő, mert masszívan felgyorsíthatja a folyamatot. Mielőbbi és határozott lépés szükséges a magyar a jegybanktól, hogy megfogja ezt a negatív spirált” – reagált az Erste Market a forintgyengülésre.
Trump elnökségének így akár lehet olyan hatása is, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem tudja folytatni a kamatcsökkentési ciklusát. Ez a kormány növekedési céljainak is keresztbe tehetne.
Felülnézet: magasabb vámokra, nagyobb inflációra és jelentős világgazdasági turbulenciára lehet számítani Trump gazdaságpolitikája alapján, magas bizonytalanság mellett – írtuk korábban. Négy sarokpont alapozhatja meg Trump gazdasági intézkedéseit:
a kereskedelmi háború eszkalációja: ígéretei alapján az új elnök a kínai termékekre 60-100 százalék közötti, minden más ország exportjára pedig 10 százalékos vámokat vetne ki. Az elemzők elsősorban ezektől az intézkedésektől várnak magasabb inflációt.
Adócsökkentés: a jelenleg 21 százalékos társasági adót 15 százalékra csökkentené, és meghosszabbítaná a 2017-ben bevezetett, nagyrészt a gazdagoknak kedvező, 2025-ben lejáró szja-csökkentési csomagját.
Fordulat a zöldpolitikában: a fosszilis energiahordozók termelésének növelése és a környezet- és klímavédelmi szabályozás jelentős lazítása, Joe Biden klímapolitikai intézkedéseinek visszavonása vagy fellazítása.
Migráció: az USA-ban engedély nélkül tartózkodók millióinak felkutatását és kiutasítását, valamint a déli határ hermetikus lezárását ígérte Trump.
Alulnézet: Trump vámjai az Európai Unió exportját is negatívan érinthetik, mivel ez a lépés rontaná az európai termékek versenyképességét az amerikai piacon, emellett az európai gyártókat arra ösztönözné, hogy Európa helyett az USA-ba vigyék a termelésüket.
Még az sincs kizárva, hogy hatalmon jóval elnézőbb lenne, mint a kampányban, de az euroalanti kereskedelemben alapvetően sok bizonytalanságra kell számítani Trump vezetési stílusa alapján – írtuk erről hétfői cikkünkben.
Biden kormányzásához képest az amerikai techszektor szabályozása feletti és az agrárkereskedelemről szóló transzatlanti konfliktusok kiújulása lehet majd a legnagyobb változás.
Miért fontos ez? Trump a kampányban azon is dühöngött, hogy az európai gyártók sok autót adnak el az USA-ban. Mivel hozzáadottérték-alapon a német gazdasági függőség miatt a magyar gazdaságnak az Egyesült Államokkal szemben a legmagasabb a kereskedelmi többlete, ez a magyar gazdaságnak is kockázatot jelent.
A magyar kormány nyilvánosan főként azzal indokolja Trump támogatását, hogy a republikánus politikus véget vetne az ukrajnai háborúnak, amivel az európai gazdasági is jól járna. Trump béketervéről viszont egyelőre nem sok konkrétum ismert.
Arra is fogadhat a kormány, hogy Trumppal lehet „üzletelni”, így a magyar, orosz vagy a kínai kormány számára sem irreális egy nagy „deal” tető alá hozása. Ez esetben pedig könnyebb lehet a magyar stratégia által megcélzott blokkok közti közvetítői szerep betöltése.
Nincs esély arra, hogy a közeljövőben tovább csökkenjenek a lakáshitelek kamatai, így érdemes most kiváltani a régebbi, kedvezőtlenebb feltételű kölcsönöket.
Elkezdett záródni az olló a ki- és beáramló jövedelmek között, de elsősorban nem a kivitt működőtőke megtérülése, hanem a háztartási vagyon külföldre vándorlása miatt.
Románia a lista másik vége felé is képviselteti magát, ami az ország fejlődésének belső egyenlőtlenségeit mutatja. A magyar régiók közül több is egész jól áll.
Szerbia felől folyamatosan ömlik Magyarországra az – esetenként átcímkézett - orosz gáz, amin tízmilliárdokat lehet keresni. Az egyik nagy nyertes az állami MVM lehet.