Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2022. június 24. 12:47 Világ

Lenne egy jó módszer arra, hogy azonnal lássuk, mekkora az infláció

Érdekes kutatási projekt előzetes ismertetését jelentették meg német közgazdászok a VoxEu portálon. Az egyetemi szférából és a jegybankból érkező kutatói csapat tagjai néhány tartós élelmiszer árából és eladott mennyiségéből építenek adatbázisokat, a GfK piackutató ottani háztartási paneljére támaszkodva.

A pénztárgépes adatok, vagyis a nyugták alapján minden héten összesítik, hogy a felmérésben résztvevők ténylegesen mennyit fizettek és mennyit vásároltak az olyan termékekből, mint az étolaj, a liszt, a tej, a vaj vagy a kávé. Így egy reprezentatív mintán termékcsoportokra lebontva lényegében folyamatosan mérni tudják az inflációt és az értékesítés volumenét is. A kutatók szerint ez lehetőséget ad arra, hogy a hivatalos inflációs adatokat is hétről-hétre előre jelezzék, amire azért van szükség,

mert azok csak az adott hónap vége után, egyes esetekben hat hét csúszással jelennek meg.

Az orosz-ukrán háború viszont arra mutat rá, hogy az árak és a vásárolt mennyiségek is nagyon gyorsan megváltozhatnak, és ilyenkor a hat hét rengeteg idő, a döntéshozóknak jól jönne egy olyan eszköz, amellyel azonnal képet kaphatnak a folyamatokról.

Az idei adatok például jól mutatják, hogy az étolaj fogyasztói ára a háború kitörése előtt is elég meredeken emelkedett, és ez a mai napig egyenletesen tart. Az étolaj vásárlások viszont a háború kitörése utáni hetekben emelkedtek az egekbe, hogy aztán májusra visszatérjenek a korábbi évek átlagos szintjére. A lisztnél hasonló folyamatok zajlottak le azzal a lényeges különbséggel, hogy ott az áremelkedést csak a háború indította be.

Az is jól látszik a cikkhez mellékelt ábrákon, hogy tejből például nem is kezdtek felhalmozni a fogyasztók az áremelkedés ellenére sem, vajból pedig egyenesen többéves mélypontra zuhant a vásárlási mennyiség (ennek oka valószínűleg már az, hogy a rendkívüli áremelkedés miatt a helyettesítő termékeket választják).

A kutatók a tanulmányukban megerősítik azt az egyébként szélesebb körben is támogatott elképzelést, hogy a pénztárgépes adatokra építve nagyon hasznos lenne “élőben” és termékcsoportokra lebontva követni az ár- és volumenváltozásokat, mert sokkal gyorsabban lehetne reagálni a piaci folyamatokra.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszafogták a vásárlásaikat a németek, árcsökkentést kényszerítve a boltokraRekordzuhanásban van Németországban a kiskereskedelmi forgalom.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ élelmiszer infláció németország orosz-ukrán konfliktus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.