Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. január 3. 10:46 Világ

Egyre több gázt vesz Kína, de ez egyelőre sovány vigasz az oroszok számára

Tovább növelték a 2019-ben üzembe helyezett Szibéria Ereje gázvezeték kapacitását, így az már elérte a napi 61 millió köbmétert – írta tegnap a kínai média.

Tavaly a vezetéken 15 milliárd köbméter földgáz áramlott Kínába, az átadása óta összesen továbbított mennyiség pedig elérte a 30 milliárd köbmétert. A kínai fél szerint idén már 22 milliárd köbméter lehet az ezen a vezetéken keresztül importált mennyiség.

Ez jelentős számnak tűnik elsőre, de érdemes kontextusba helyezni: ez a hosszú távú orosz-magyar gázszerződésben szereplő évi 4,5 milliárd köbméter*Az orosz eredetű teljes magyar import ennél több lehet. nem egészen ötszöröse, az Ukrajna lerohanása előtti években megszokott, a volt Szovjetunió területén kívülre irányuló 180-200 milliárd köbméteres orosz exportnak pedig nagyjából a kilencede.

Ráadásul a tavalyi 100 milliárd köbméteren belül még jelentős lehetett az uniós export (országokra bontott statisztikát nem közöl a Gazprom, így biztosan nem tudni), mert az első félévben még nem korlátozta igazán az EU-ba irányuló szállításokat az orosz vezetés.

Az mindenesetre látszik, hogy egyelőre a kínai import növekvő mennyisége messze nem képes ellensúlyozni a lecsavart európai szállításokat. Ez persze nem meglepetés, korábban többször is írtunk arról, hogy ez egyebek mellett azért sem lehetséges, mert az Oroszország nyugatabbi részén lévő földgázmezőknek nincs vezetékes kapcsolata Kína irányába.

A problémát részben a Szibéria Ereje 2 vezeték oldhatja meg, amelyet 50 milliárd köbméteres kapacitásúra terveznek, de az építése csak jövőre kezdődhet el, a megvalósítás pedig éveket vesz majd igénybe (az első vezetéknél ez öt évig tartott). Látszik tehát, hogy Kína még sokáig nem lesz képes érdemben kiváltani Oroszország számára az európai gázpiacot, amely ráadásul az éppen gőzerővel zajló beruházásoknak köszönhetően valószínűleg soha nem lesz már annyira ráutalt az orosz földgázra, mint Ukrajna orosz lerohanása előtt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOroszország olyan területen kezdett zsarolásba, ahol évtizedes távlatban sincs B-terveA földgázpiacon nem látszik, hogyan vennék át az ázsiai vagy más importőrök Európa potenciálisan kieső fogyasztását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába akarja Putyin megroppantani Európát a gázcsap elzárásával, Oroszországnak okoz vele nagyobb kártEbben a háborúban nincsenek győztesek, de az körvonalazódik, hogy Oroszországra nehezebb évek várnak, mint Európa államaira.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópa túlélné az orosz gáz hiányát, Oroszország kevésbéAz orosz földgázszállítások lekapcsolása sokkal inkább Oroszország számára lenne katasztrófa, és az idő is ellene dolgozik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz gazprom Kína Oroszország Szibéria Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. január 24. 13:34 Világ

Újra sorban állás jöhet a német határokon

Egy hónap múlva kiderül, ki vezeti a következő négy évben a német kormányt. A legesélyesebb jelölt, Friedrich Merz visszaállítaná a határellenőrzést.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. január 24. 15:43 Közélet

Továbbra is azzal büszkélkedik a kormány, hogy jól jár, aki jól keres

Nem mindegy, hogy szja-visszatérítés vagy állampapír-kamatfizetés, igaz, a szlogen is megváltozott a 2022-es újraindításról a mostani repülőrajtra.

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Torontáli Zoltán
2025. január 24. 06:09 Közélet, Vállalat

Kezd látszani, hogy milyen cégeket támogat majd a kormány repülőrajtos programja

Nem a nagyobb segítségre szorulók felhozása, sokkal inkább az lehet a most indult Demján Sándor 1+1 alprogram célja, hogy a jók még jobbak legyenek.