Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. március 29. 21:13 Világ

A mezőgazdaságot a szárazság, a turizmust a járvány szárítja ki Észak-Afrikában

Afrika sok országa számára már a koronavírus-járvány kitörése előtt borúsak voltak a gazdasági kilátások. Miközben Kelet-Afrikában hatalmas sáskarajok pusztítottak, a kontinens északi részén a szárazság okoz gondot.

Észak-Afrikában közeleg az aratás időszaka, így hamarosan ténylegesen kiderül, hogy az elmúlt hónapok rendkívül száraz időjárása mekkora károkat okozott a mezőgazdaságban. Youssef Alaoui, egy marokkói mezőgazdasági lobbicég vezetője a Bloombergnek tett nyilatkozatában elmondta, hogy

a vízhiány nagy probléma. Az idei terméshozam az előző évihez képest minden bizonnyal el fog maradni, és a minősége is meglehetősen kérdéses.

Afrika északnyugati részén a búzamezőkön a szokásos csapadékmennyiség negyede sem esett le az elmúlt három hónapban, miközben a melegrekordok is megdőltek. A két szélsőséges időjárási tényező együttesen a növények túlságosan gyors fejlődéséhez vezet, a termés pedig gyenge lesz. A helyzet Marokkóban különösen rossz, itt a gazdák gyakran már a búza- árpaföldeken legeltetik az állatokat, mivel gyenge hozamra számítanak, a legelők meg amúgy is is kiszáradtak.

Ha nem lesznek a térségben jelentősebb esők a közeljövőben, akkor Algéria, Marokkó és Tunézia az európai és a Fekete-tenger környéki gabonapiacok felvásárlói között fog feltűnni, méghozzá jelentős súllyal. Marokkó búzaimportja idén a várakozások szerint 29 százalékkal fog emelkedni. Az ország és a szomszédos Algéria már el is kezdte feltölteni a tartalékokat, tartva attól, hogy a koronavírus-járvány közvetett hatására széles körű exportkorlátozások lesznek a nemzetközi élelmiszer-piacokon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA háztartások után az országok is elkezdték bespájzolni az élelmiszertÖssze kell hangolniuk az országoknak az élelmezési politikájukat, és ennek során Magyarország kivételesen jó alkupozícióban lehet.

A környezeti hatások mellett a gazdasági következmények is aggasztók. Marokkó munkaerejének például 35 százalékát foglalkoztatja a mezőgazdaság, míg az ország GDP-jének 12 százalékát adja az ágazat. A turizmus szintén nagyon jelentős szektor – akárcsak Tunéziában -, ezt viszont most a koronavírus-járvány nullázta le egy időre. Algériában pedig az okozza a legnagyobb gondot, hogy a korábbi szint közel harmadára zuhant az olaj ára, máris sok milliárd dollár bevételről fosztva meg Afrika egyik legjelentősebb kitermelőjét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk70 éve nem volt akkora sáskajárás Kelet-Afrikában mint most, 25 millió ember élete van veszélybenA változó klíma ideális körülményeket teremt a pusztító sáskák szaporodásához. Néhány országban elkeseredettségükben autógumi égetésével védekeznek az emberek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika algéria aszály marokkó mezőgazdaság Tunézia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2023. szeptember 29. 18:50 Világ

Vietnám Magyarországgal egyeztet vendégmunkások exportálásáról

Nem csak Magyarországon, hanem a küldő országokban is napirenden van az idei érkező vendégmunkások kérdése.

Kolozsi Ádám
2023. szeptember 29. 07:30 Világ

A végén még le is győzheti Ficót a szlovák “Momentum”, de Szlovákia sorsát az dönti el, kiknek nem sikerül bejutnia a parlamentbe

Szlovákiában már beállt a kampánycsend a szombati választás előtt, melyet egész Európa árgus szemmel figyel.

Torontáli Zoltán
2023. szeptember 28. 12:02 Vállalat, Világ

Rendőri felügyelet alá került az egykor második leggazdagabb kínai üzletember, szintet léphet a kínai ingatlanpiac válsága

Rendőri fellügyelet alatt van az Evergrande alapító-vezére, a Country Garden gigantikus veszteséget fog elszenvedni, a hitelezők futhatnak a pénzük után.

Fontos

Hajdu Miklós
2023. szeptember 29. 16:23 Adat

A népszámlálási adatok erősen árnyalják azt az elméletet, hogy Magyarország ipari összeszerelőüzemmé vált

Mostanra a legnagyobb arányban felsőfokú végzettséghez kötött munkát végeznek a dolgozó magyarok, az ipari és építőipari szakmák háttérbe szorultak.

Stubnya Bence
2023. szeptember 29. 11:47 Adat

Közel kétszer annyi magyar diák tanul két nyelvet, mint tíz éve

Románia volt az egyetlen olyan EU-tagállam, ahol gyakorlatilag minden középiskolás két, vagy több nyelvet tanult 2021-ben.

Nagy Zsolt
2023. szeptember 29. 07:05 Adat

A “papíros gyerekek” az igazán nagy vesztesei a kormány oktatáspolitikai hadjáratának

Annak sem könnyű alapítványi iskolába jutni, akinek nincs sajátos nevelési igénye, annak pedig, akinek van, szinte már lehetetlen.