Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. június 26. 13:20 Tech, Világ

A robotok elvégzik a piszkos munkát, és senkit sem kell kirúgni

Minden kutatás szerint az éttermi dolgozókat veszélyezteti leginkább a robotizáció, az ő munkájukat nagyon könnyen át tudják venni a gépek. Évek óta minden felmérés azt mondja, hogy a robotok elterjedése megállíthatatlan, és nem lesz szükség annyi emberi munkaerőre az éttermekben, mint ma. Az amerikai tapasztalatok azonban nem egészen ezt mutatják.

A valóság az előrejelzésekkel szemben az, hogy jönnek ugyan a robotok, de egyáltalán nem kell senkit elbocsátani miattuk. Ennek pedig az általános munkaerőhiány az oka.

Ahogy a Wall Street Journal írja, az étteremtulajdonosok azzal küzdenek, hogy ha találnak is alkalmazottat, ők a hosszas betanítás és próbaidő után hamar rájönnek, hogy sok esetben nehéz, kimerítő fizikai munkáról van szó, és az első adandó alkalommal továbbállnak.

A hamburgerhúsok grillezése tipikus példa erre: a dolgozók nagyon nem szeretnek egész nap állva húspogácsákat forgatni az állandóan forró és olajos sütő mellett. Az éttermek azonban ide már be tudnak állítani robotokat, a munkatársakat pedig kellemesebb feladatokra tudják beosztani. Szó sincs arról, hogy bárkit el kellene bocsátani, és ideális esetben a gépek elvégzik a piszkos munkát helyettük.

Az Egyesült Államokban áprilisban 884 ezer betöltetlen vendéglátóipari állás volt, ami rekordnak számít. Öt év alatt 1,6 millióval nőtt a szektorban foglalkoztatottak száma, és most már 12 millióhoz közelít.

Ha a gépesítés miatt embereket kellene elküldeni, akkor a vendéglátóipari szakmákban nőne a munkanélküliség, de a számok nem ezt mutatják. Sőt, a 6 százalékos mutató rekordalacsonynak számít ebben az iparágban, még akkor is, ha jóval meghaladja az átlagos amerikai 3,8 százalékos arányt.

Azt gondolhatnánk, hogy ha a robotok alkalmazása nem is csökkenti az emberi munkaerőt, legalább az egy étteremre jutó alkalmazottak számát mérsékli, de még ez sem igaz. Sőt, a 2007-es átlagos 17,4 fő helyett ma már átlagosan 18,4 alkalmazott dolgozik egy étteremben.

A jelenség mögött az áll, hogy az éttermek például azzal próbálnak bevételt növelni, hogy hosszabban tartanak nyitva, esetleg éjjel-nappal nyitva tartó helyekké válnak, vagy a házhoz szállításban próbálnak erősíteni. Ezekhez a bővítésekhez azonban újabb emberekre van szükségük.

A robotok telepítését és az emberek érdekeit a legtöbb helyen igyekeznek összehangolni. A Dunkin’ Donuts-nál például kiterjedt felmérést készítettek a munkavállalók körében arról, hogy milyen munkafázisokat mennyire szeretnek, hogy mit próbáljanak meg kiváltani gépekkel.

Ennél a láncnál most úgy látják, hogy belátható időn belül nem képzelhető el egy teljesen robotizált étterem, a gépek ugyanis csak alapfeladatokat tudnak ellátni, és nincsenek azon a szinten, hogy ki tudnák váltani az emberi munkaerőt. A legfejlettebb robotikai megoldásokkal pedig üzleti problémák is akadnak, egy 100 ezer dolláros robotnak értelmezhető időn belül egyelőre nem látszik  a megtérülése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan olcsó lesz ételt rendelni, hogy tíz év múlva lemondhatsz a konyhádrólA robotika és a logisztika annyit fejlődhet, hogy az otthoni főzés és így a konyhák szerepe is visszaszorulhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Világ Amerika étterem munkaerőhiány robot Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.