Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. június 26. 13:20 Tech, Világ

A robotok elvégzik a piszkos munkát, és senkit sem kell kirúgni

Minden kutatás szerint az éttermi dolgozókat veszélyezteti leginkább a robotizáció, az ő munkájukat nagyon könnyen át tudják venni a gépek. Évek óta minden felmérés azt mondja, hogy a robotok elterjedése megállíthatatlan, és nem lesz szükség annyi emberi munkaerőre az éttermekben, mint ma. Az amerikai tapasztalatok azonban nem egészen ezt mutatják.

A valóság az előrejelzésekkel szemben az, hogy jönnek ugyan a robotok, de egyáltalán nem kell senkit elbocsátani miattuk. Ennek pedig az általános munkaerőhiány az oka.

Ahogy a Wall Street Journal írja, az étteremtulajdonosok azzal küzdenek, hogy ha találnak is alkalmazottat, ők a hosszas betanítás és próbaidő után hamar rájönnek, hogy sok esetben nehéz, kimerítő fizikai munkáról van szó, és az első adandó alkalommal továbbállnak.

A hamburgerhúsok grillezése tipikus példa erre: a dolgozók nagyon nem szeretnek egész nap állva húspogácsákat forgatni az állandóan forró és olajos sütő mellett. Az éttermek azonban ide már be tudnak állítani robotokat, a munkatársakat pedig kellemesebb feladatokra tudják beosztani. Szó sincs arról, hogy bárkit el kellene bocsátani, és ideális esetben a gépek elvégzik a piszkos munkát helyettük.

Az Egyesült Államokban áprilisban 884 ezer betöltetlen vendéglátóipari állás volt, ami rekordnak számít. Öt év alatt 1,6 millióval nőtt a szektorban foglalkoztatottak száma, és most már 12 millióhoz közelít.

Ha a gépesítés miatt embereket kellene elküldeni, akkor a vendéglátóipari szakmákban nőne a munkanélküliség, de a számok nem ezt mutatják. Sőt, a 6 százalékos mutató rekordalacsonynak számít ebben az iparágban, még akkor is, ha jóval meghaladja az átlagos amerikai 3,8 százalékos arányt.

Azt gondolhatnánk, hogy ha a robotok alkalmazása nem is csökkenti az emberi munkaerőt, legalább az egy étteremre jutó alkalmazottak számát mérsékli, de még ez sem igaz. Sőt, a 2007-es átlagos 17,4 fő helyett ma már átlagosan 18,4 alkalmazott dolgozik egy étteremben.

A jelenség mögött az áll, hogy az éttermek például azzal próbálnak bevételt növelni, hogy hosszabban tartanak nyitva, esetleg éjjel-nappal nyitva tartó helyekké válnak, vagy a házhoz szállításban próbálnak erősíteni. Ezekhez a bővítésekhez azonban újabb emberekre van szükségük.

A robotok telepítését és az emberek érdekeit a legtöbb helyen igyekeznek összehangolni. A Dunkin’ Donuts-nál például kiterjedt felmérést készítettek a munkavállalók körében arról, hogy milyen munkafázisokat mennyire szeretnek, hogy mit próbáljanak meg kiváltani gépekkel.

Ennél a láncnál most úgy látják, hogy belátható időn belül nem képzelhető el egy teljesen robotizált étterem, a gépek ugyanis csak alapfeladatokat tudnak ellátni, és nincsenek azon a szinten, hogy ki tudnák váltani az emberi munkaerőt. A legfejlettebb robotikai megoldásokkal pedig üzleti problémák is akadnak, egy 100 ezer dolláros robotnak értelmezhető időn belül egyelőre nem látszik  a megtérülése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan olcsó lesz ételt rendelni, hogy tíz év múlva lemondhatsz a konyhádrólA robotika és a logisztika annyit fejlődhet, hogy az otthoni főzés és így a konyhák szerepe is visszaszorulhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Világ Amerika étterem munkaerőhiány robot Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Jandó Zoltán
2025. április 8. 11:48 Adat

A KSH inflációs boszorkányhonyhájába is belátást engedhet az árrésstop

Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom

Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.

Tovább olvasom

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.

Tovább olvasom

A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Tovább olvasom

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Tovább olvasom

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom