Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2023. szeptember 28. 12:02 Vállalat, Világ

Rendőri felügyelet alá került az egykor második leggazdagabb kínai üzletember, szintet léphet a kínai ingatlanpiac válsága

Rendőrségi felügyelet alatt van szeptember eleje óta az Evergrande kínai ingatlanpiaci óriás vezére, miután a régóta bajban lévő társaság ismét nem tudta teljesíteni egy fontos fizetési kötelezettségét, írta a Bloomberg.

  • Bár Huj Ka Jent a hírek szerint nem tartóztatták le, az eset mégis arra utal, hogy a kínai ingatlanfejlesztő cégek súlyos anyagi válsága szintet léphetett, és nem kizárt, hogy büntetőügyek is lesznek belőle.
  • A hírre közel 20 százalékkal esett az Evergrande részvényeinek értéke, így nagyjából 1,5 százalékát éri most egy részvény a négy évvel ezelőttihez képest. 

Miért fontos ez? A kínai gazdasági növekedésben kulcsszerepe volt az ingatlanszektornak, az elmúlt években keletkezett ingatlanpiaci buborék pedig nemcsak Kína, hanem az egész világ gazdaságára érezhető hatást gyakorolhat. 

  • Kína gazdasága jelentős részben az ingatlanpiac miatt látványosan lassulni kezdet, nagyrészt a szektor nehézségei miatt közel kétszeresére nőtt a fiatalok munkanélküliségi rátája, amely meghaladja a 20 százalékot

Előzmények: az Evergrande nemrég még Kína és a világ legnagyobb ingatlanfejlesztője volt, az alapító Huj Ka Jen pedig a csúcson Kína második leggazdagabb embere volt. A kínai növekedés egyik legfontosabb szereplőjének számító Evergrande 2021 óta óriási fizetési kötelezettséget görget maga előtt, az amerikai leányvállalata csődvédelem alatt áll, és nem látszik, hogy ebből a helyeztből  ki tudna kerülni.

  • A kínai ingatlanpiacot évtizedekig a növekvő lakosságszám és a középosztály szélesedése táplálta, a vagyonosodó rétegek az ingatlanvásárlásba tették a pénzüket, a városok a földek értékesítéséből szereztek bevételt, a bankok pedig az ingatlanfejlesztőket és a vásárlókat is hitelezték.
  • Az Evergrande mellett gigantikus méretű ingatlanos cégek nőttek fel óriási hitelállománnyal, ezekbe a befektetési alapokból is ömlött a pénz. A koronavírus-járvány, a kínai piaci szabályok szigorítása és az ország gazdasági megtorpanása miatt azonban eltűnt a kereslet jelentős része, és a cégóriások nem jutnak elég pénzhez, emiatt pedig nem tudják teljesíteni a fizetési kötelezettségeiket.

Számokban: a New York Times korábban azt írta, becslések szerint a teljes kínai ingatlanfejlesztési piac lejárt tartozása 390 milliárd dollár körül lehet, amely már kínai méretekben is jelentős összeg. A kilátások nem jók, elemzők az idei kínai gazdasági növekedést a korábban megszokottnál jóval kevesebbre, 5 százalék körülre várják. Az export és az import volumene is csökken, a külföldi befektetések pedig a második negyedévben 80 százalékkal zuhantak éves szinten.

Alulnézet: bár az Evergrande volt az első óriás, amelyik az összeomlás szélére került, egy ideje már a piac legnagyobb szereplőjére, a Country Gardenre figyelnek, amely az év első felét várhatóan 7,6 milliárd dolláros veszteséggel zárja.

  • Ezeknek a cégeknek az összeomlása nem csak a kis- és nagybefektető kötvénytulajdonosoknak okozna óriási veszteséget, de könnyen magával ránthatná a hitelező bankokat is, ezért a kínai kormánynak közbe kell lépnie, pénzt kell pumpálnia a rendszerbe. A szándék erre megvan, de a részletek egyelőre nem világosak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelfoghatatlan kínai sztori: 200 millió négyzetméter ingatlana van, de rohan a csőd feléAz Evergrande nevű cégóriás két magyar GDP-nyi adósságot görget maga előtt, szerintük nincs baj, de a hitelminősítők szerint hamarosan elfogyhat a pénz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ Country Garden csőd evergrande ingatlan Kína Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Torontáli Zoltán
2024. október 2. 14:32 Közélet, Vállalat

Már a sokkok nélküli, lassított kimúlás lehet a fő cél a Dunaferr történetében

A vasmű egyre fogyó maradékába továbbra sem sikerül életet lehelni, a kormány a társadalmi-politikai veszteség minimalizálására törekedhet.

Torontáli Zoltán
2024. október 2. 04:39 Pénz, Vállalat

Jöhet a napelemesek ellenlépése, nem az állami közműveknek adják el az áramot

Az MVM öt forintos átvételi árral szúrja ki a napelemesek szemét, egy most induló magáncég az áramot a tőzsdén eladva jóval többet kínálhat.

Fontos

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.