(A szerző a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.)
Ismét elérkezett a lakossági számlavezetési díjak emelésének időszaka a hazai pénzintézeteknél: az érvényben lévő szabályozás szerint 2025-ben is az előző évi infláció mértékéig korrigálhatják a költségtételeket. Az infláció drasztikus csökkenése nyomán ugyanakkor az idén jóval szűkebb a mozgásterük a szolgáltatóknak: a tavaly 17,6 után most legfeljebb 3,7 százalékos emelésre nyílik lehetőségük.
Más kérdés, hogy a piaci verseny miatt a 2023-as, közel 18 százalékos fogyasztóiár-növekedés hatását a szolgáltatóknak csak egy része érvényesítette maradéktalanul. Erre az önmérsékletre viszont idén nem nagyon lehet számítani: biztosra vehető, hogy az inflációs áremelés eszközét kisebb-nagyobb mértékben szinte minden szolgáltató kihasználja majd. E cikk írásának pillanatáig már négy pénzintézet – a CIB, a K&H, az OTP és az Unicredit – jelentette be, hogy változtat egyes kondíciókon, és várhatóan az előttünk álló hetekben még többen követik a példájukat.
A lakossági számlák egyes díjtételei ráadásul nem is olyan régen emelkedtek számottevően. Tavaly augusztustól ugyanis másfélszeresére emelkedett az utalásoknál és a készpénzfelvételeknél a tranzakciós illeték mértéke, de ezt csak idén januártól érvényesíthették a bankok.
A számlavezetés költségeinek érezhető mértékű emelkedése mellett a különbségek is óriásiak az egyes szolgáltatók ajánlatai között. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) január végi – a lakossági számlák előző évi költségeiről készült banki tájékoztatók kiküldése kapcsán kiadott – közleményében emlékeztetett arra, hogy egy átlagos, dolgozó középkorú, havi 400 ezer forint banki számlára érkező jövedelemmel és 500 ezer forint megtakarítással rendelkező, a készpénzhasználatot előnyben részesítő banki ügyfél
éves számlakiadásai egy számára rossz számla választásával akár hússzor akkorák lehetnek,
mint egy ugyanilyen ügyfélprofilú, de digitálisan bankoló és a legkedvezőbb bankszámlát választó társáé.
Ha viszont valaki nem akar változtatni a számlahasználati szokásain, ennél az ügyfélprofilnál a legolcsóbb és legdrágább, kifejezetten készpénzhasználatos bankszámlaajánlat közt több mint négyszeres, a digitális bankolóknak szóló ajánlatoknál pedig csaknem tizenhatszoros különbség is lehet a jegybanki bankszámlaválasztón jelenleg elérhető számlacsomag-ajánlatok szerint – hívta fel a figyelmet az MNB.
Mindezek nyomán nem tűnik elhamarkodottnak a következtetés, hogy nagyon sok olyan lakossági ügyfél lehet Magyarországon, aki túl sokat fizet a bankszámlájáért. Utóbbinak számos oka lehet: például az, hogy benne ragadt egy régi – sokszor már nem is forgalmazott –, ma már számára kifejezetten drága csomagban, megváltozott az élethelyzete vagy a bankhasználati szokásai, így már nem a neki kedvező konstrukciót használja. De előfordulhat az is, hogy olyan szolgáltatásokért fizet, amelyeket nem is használ, vagy olyanokért, amelyeket kiválthatna olcsóbbakkal is – utóbbira tipikus példa a tranzakciókról értesítő sms.
A bankot – vagy csak számlacsomagot – váltani készülő ügyfelek jóval könnyebb helyzetben vannak, mint akár néhány évvel ezelőtt. A már említett, az előző éves költségeket részletesen bemutató tájékoztató alapján ma már jóval könnyebb átlátni, hogy mennyit költünk a bankszámlánkra, és ez a költség miből tevődik össze. Ennek alapján pedig egy bankszámla-összehasonlító kalkulátor segítségével percek alatt összehasonlíthatók az egyes szolgáltatók ajánlatai. Abból kiindulva pedig, hogy most egy átlagos lakossági számla éves költsége elérheti az 50 ezer forintot is, tízezres különbségek is lehetnek egy jól és egy rosszul megválasztott számlacsomag árai között.
Ezzel persze maguk a szolgáltatók is tisztában vannak, és egyre kifinomultabb eszközökkel próbálják magukhoz csábítani a lakossági számlavezetőket, nemcsak a számlavezetésből eredő bevételek, hanem az ügyfélbázis növeléséből eredő járulékos előnyök – főként a hitelállomány növelése – miatt is. Ezzel magyarázható, hogy a kedvező induló kondíciók mellett mára a több tízezer forintos számlanyitási akciók eszközét is elkezdték bevetni a bankok.
Az erős verseny miatt a 30-50 ezer forintnyi, egyszeri jóváírás mára teljesen megszokott eszközzé vált a bankok körében. Az ajándékpénzhez ugyanakkor maga a számlanyitás többnyire nem elég, ahhoz több feltételt is teljesíteniük kell az új ügyfeleknek: például rendszerint bankkártyát is kell igényelniük, és megszokott feltétel a jövedelemnek a számlára érkeztetése is. Új elemként ugyanakkor megjelent az értékpapírszámla-nyitások, illetve a rendszeres megtakarítások ösztönzése is az akcióknál.
Pénz
Fontos