Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. május 29. 13:51 Élet, Pénz

Sokkal jobban keresnek a csehek és a szlovákok, a magyarok lemaradtak

Hiába lőttek ki a munkaerőhiány miatt a magyar bérek, az itthoni keresetek még régiós összevetésben is alacsonynak számítanak. Különösen, hogy a foglalkoztatottság a térség több országában is hasonlóan alakul.

A Bloomberg például egy mai cikkében arról írt, hogy a cseh munkások lassan megnyerik a csatát az alacsony bérek ellen. Ez pedig jórészt annak köszönhető, hogy náluk a legalacsonyabb a munkanélküliek aránya az Európai Unióban: a ráta a legfrissebb adatok szerint 2,2 százalék. Márpedig az alacsony munkanélküliség és a magas foglalkoztatottság természetes velejárója a gyorsabb ütemű béremelkedés. Ráadásul Csehországban közmunkaprogram sincs, azaz szemben Magyarországgal teljesen piaci alapon foglalkoztatnak szinte mindenkit. 

Egyébként a munkanélküliség itthon is kifejezetten alacsony a KSH ma közölt adatai szerint 3,8 százalék. Ennek itthon is jótékony hatása van a bérek alakulására: Magyarországon tavaly 12,9 százalékkal emelkedtek a bruttó és nettó keresetek egyaránt. A növekvő munkaerőhiány miatt ugyan idén is további növekvés várható, ám ennek ütem nem lesz elég arra, hogy utolérjük a V4-ek bármelyikét.

Az elmúlt másfél évtizedben ugyanis Magyarország igencsak lemaradt a bérek tekintetében. A fenti grafikonból is látszik, hogy a csehek orrhosszal ugyan, de megnyerték a négy visegrádi ország bérversenyét. Mi viszont úgy is az utolsó helyen végeztünk, hogy 2004-ben még nálunk lehetett a legjobban keresni.

Ezek az adatok ráadásul a munkáltatók által fizetett összegeket mutatják, azaz, ha azt nézzük mennyi pénz marad az alkalmazottaknál még nagyobb a lemaradásunk. Az Eurostat adatai szerint ugyanis a hazai bérekre 49 százalékos adó-és járulékteher rakódik, miközben Csehországban csak 39,9, Szlovákiában 38,8, Lengyelországban pedig 33,7 százalék az elvonás mértéke.

A cseh bérek egyébként csak a tavalyi utolsó negyedévben nyolc százalékkal nőttek, ami még inflációval korrigálva is 5,3 százalékos emelkedésnek felel meg. Ezzel megközelítették a portugál és görög fizetéseket. A jelenlegi előrejelzések szerint Csehországban a következő három-négy esztendőben is folytatódik a trend: 3-5 százalékkal emelkedhetnek a reálbérek minden évben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz bérek Csehország Lengyelország Magyarország Szlovákia Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.