Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. augusztus 31. 04:54 Élet

Miért kell tűrnünk, hogy a fejünkre csöpögtetik a légkondik vizét?

A városi élet kellemetlenségei között évtizedes távlatban is kiemelkedő helyen szerepel Magyarországon a fel nem szedett kutyaürülék, de az utóbbi években nyaranta már egy újabb jelenség miatt is érdemes többméteres távolságból felderíteni az előttünk lévő járdaszakaszt: van-e olyan vízfolt, amely arra utal, hogy odacsöpög egy légkondi vize, akár sok emelet magasságából? Mert ha igen, és nem kerüljük ki, akkor a fejünkre fog hullani, miközben nem tiszta vízről van szó.

Az inverteres split légkondicionálók – amelyek a klímaváltozás hatására gombamód szaporodnak Magyarországon is, és amelyek kültéri egységét az emeletes házas lakóövezetekben általában az erkélyre vagy simán a falra szerelik – nagy melegben 1-3 liter kondenzvizet is termelhetnek óránként. Egy tízemeletes lakóháznál egy-egy lépcsőháznyi utcarészlet fölött ma már gyakran két tucat légkondi is lehet, vagyis adott esetben óránként akár 50-70 liter, naponta fél köbméter víz is kicsoroghat a berendezésekből. A tényleges mennyiséget sok minden befolyásolja, leginkább a levegő aktuális páratartalmától függ.

Légkondik egy budapesti panelházon. Fotó: G7

Ideális esetben a kondenzvíz nem okoz problémát, mert olyan lassan csöpög, hogy például az erkélyre folyatva folyamatosan elpárolog, de a jelek szerint a nem ideális esetek aránya a légkondik számának emelkedésével egyre nő, illetve az egyre hosszabb és egyre nagyobb hőség miatt a víz mennyisége jóval nagyobb lett, és lehet, hogy ami a kiépítéskor még nem volt zavaró, az mára azzá vált.

Hogy hova kellene vezetni szabály szerint ezt a vízmennyiséget, arra jelenleg elég nehéz pontos választ adni. Az általunk megkérdezett szakemberek nem nagyon tudtak erre vonatkozó általános szabályról, a gyakorlatban a lakástulajdonos és a klímaszerelő dönt az ügyben, a kivitelezéskor. Többen hozzátették, hogy egy kicsit is igényes szakember egyébként szabályozás nélkül sem vezeti a vizet a járdát használó gyalogosok fejére, de jobb esetben még egy erkélyre sem.

Járdára csöpögő klímák egy budapesti utcán. Fotó: G7

A kondenzvizet ugyanis jó esetben vissza kellene vezetni a lakásba, és vagy ott elpárologtatni, de sokkal életszerűbb módon inkább a lakás lefolyó rendszerébe bekötni. Ilyenkor bűzzárót is be kell építeni, de egyébként is pluszmunkával és pluszköltséggel jár ahhoz képest, mintha hagynák szabadon folyni a vizet. Sőt jogilag is érdekes lehet a kérdés, mert – bár ez sem feltétlenül közismert – például főszabály szerint az esővizet sem lehet bevezetni a szennyvízcsatornába. Azt mindenkinek a saját ingatlana területén kell(ene) elapasztani, ha a helyi szabályozás másképp nem rendelkezik.

A szifonba bekötött légkondi vize viszont nem a csapból származik, mégis a szennyvízcsatornát terheli meg (ha pedig annak mennyiségét külön mérőóra méri, akkor a rezsit is növeli). Abból a szempontból azonban jogos a szennyvíz irány, hogy a kondenzvíz nem tiszta, még véletlenül sem ivóvíz minőségű, így legfeljebb növényt locsolni vagy autót mosni alkalmas, azaz végső soron egyfajta szennyvíz (és emiatt is kifogásolható, ha az ember fejére csöpög).

Viszonylag gyakori, hogy a kondenzvíz csövét a közeli ereszcsatornába kötik be, amennyiben van ilyen a közelben (de például panelházaknál tipikusan esély sincs erre). Ez elvileg jó megoldásnak tűnik, ha az eresz egyébként nem a szennyvízcsatornába van bekötve, és még megfelelően jó minőségben is végzik el a szakmunkát. Ellenkező esetben az eresz mellett folyamatosan ázni fog a fal, aminek az alatta lakók biztosan nem örülnek.

Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló törvény (oték) szerint a gépészeti berendezések kültéri egységének az építési helyen belül kell lennie, de ez a paragrafus csak pár éve hatályos, az előtte épített ingatlanoknál nem érévnyesíthető. A jogszabály azt is előírja, hogy az épületek berendezéseit „olyan módon kell szerelni, hogy veszélyhelyzet ne keletkezzék, az esetleges meghibásodás az építmény és részei állékonyságát, továbbá a szomszédos helyiségek és önálló rendeltetési egységek rendeltetésszerű használatát ne veszélyeztesse”. Ezt elvileg lehet úgy értelmezni, hogy a kondenzvizet nem lehet szabadon kivezetni, a szabályt az építésfelügyelet ellenőrzi, és a szankció a használatbavételi engedély megtagadása lehet – leginkább új építéseknél.

Az önkormányzatok a helyi építési szabályzatok módosításával befolyásolhatnák a helyzetet, de cikkünk készítésekor nem találtunk olyan szabályzatot, amelyben a légkondik vízelvezetése explicit módon szerepelt volna. Arra viszont láttunk példát, hogy budapesti társasházakban a közös képviselő a lépcsőházi faliújságon nagyon szépen kérte a lakókat, hogy ne folyassák ki az utcára a kondenzvizet, mert panaszkodnak az arra járók.

Azoknak, akik nem vezetik be semmilyen csatornarendszerbe a kondenzvizet, a szakemberek szerint valamilyen tartályban kellene gyűjteniük azt, a mennyiséget folyamatosan figyelni, és túlcsordulás előtt üríteni. Ennek kivitelezése azonban nem egészen életszerű.

Ez a víz legalább nem csöpög az emberek fejére. Fotó: G7

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMilyen légkondi? Majd kinyitjuk az ablakotNehéz ma már elhinni, de nem is olyan régen még egyáltalán nem volt szokás légkondit szerelni az új lakásokba. Aztán a korábbi luxuscikkből elég gyorsan tömegtermék lett, de a kókler szerelők eltűnéséig 15-20 évnek is el kellett telnie.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRá sem ismernél a világra, ha nem lennének légkondikKlimatizálás nélkül mai formájukban nem léteznének irodaházak és plázák, a meleg égövben pedig egész máshogy néznének ki a városok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVégre beindult a légkondik zöldüléseA kellemes meleget vagy hűvöst szintetikus vegyi anyagoknak köszönhetjük, és bár ez évtizedek óta így van, csak most kezdik el komolyan újrahasznosítani őket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet klíma légkondicionálók önkormányzat szabályozás utca víz vízelvezetés Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. január 20. 11:05 Adat, Élet

Megfeleződött az optimista magyarok száma négy év alatt

Hazánknál csak Görögországban és Olaszországban volt kisebb az optimisták aránya az EU tagállamainak mezőnyében a Eurofound tavalyi felmérése szerint.

Avatar
2025. január 19. 17:33 Adat, Élet

Túl olcsó a parkolás, így még több dugó lesz Budapesten

A jövő évi emelés után is kicsi lesz a parkolási díj visszatartó hatása. Bécsben és Bukarestben a jelentős áremelés mellett megszűnt az ingyenes parkolás.

Torontáli Zoltán
2025. január 19. 06:01 Élet

Vizsgálják, hogy a befőttesüvegek is visszaváltósak legyenek

Konkrét bevezetési terv még nincs, és erre uniós kötelezettség sem szorít minket. De hova kellene akkor most tenni az üres uborkás üveget?

Fontos

Jandó Zoltán
2025. január 21. 06:01 Vállalat

Tasnádi, Csányi, arany és egy bombasztikus befektetés – bevásárol a Mol

Kalandos sorsú hulladékgazdálkodó vállalattól vásárolhat különböző üzletágakat a Mol, már ha a versenyhivatal is rábólint az ügyletre.

Mészáros R. Tamás
2025. január 20. 17:16 Pénz, Világ

Nehéz elhinni, ami a kínai gazdaságban történik

Már két éve csökkennek az árak, elvileg mégis öt százalékkal nőtt a gazdaság tavaly, ami nyugati körülmények között elképzelhetetlen lenne egyszerre.

Vámosi Ágoston
2025. január 20. 14:16 Közélet

Csak akkor kap 50 milliárdot az állam Rákosrendezőért, ha hatszor annyit költ a projektre

14 milliárdot nem tudott előteremteni a kormányzat kármentesítésére, de 330 milliárdos közlekedésfejlesztést vállalt. Jöhetnek a felhőkarcolók is.