Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. február 6. 07:40 Közélet

0,05 százalék: tanítani valóan trükköznek a közbeszerzésekkel

Még Magyarországon is ritkán látni annyira kicentizett közbeszerzést, mint amilyenből a Nemzeti Sportközpontok (NSK) kettőt is bemutatott a napokban. Az állami sportberuházásokat irányító szervezet olyan eljárásokat írt ki, amilyet legfeljebb 300 millió forintig lehet, és annyira pontosan lőtték be a projektek értékét, hogy mindkét esetben alig 150 ezer forinttal, azaz nagyjából 0,05 százalékkal volt ennél kevesebb a legalacsonyabb ajánlat. Ráadásul a megbízásokat ugyanaz a vállalkozói kör nyerte, két semmilyen iparági tapasztalattal nem rendelkező vállalattal, pedig rajtuk kívül még hat cég pályázott.

Az NSK még január közepén hirdetett meg közbeszerzést a tatai edzőtábor egyik csarnokának, illetve a Hajós Alfréd Sportuszodának a komplex energetikai korszerűsítésére.

Utóbbi már önmagában is érdekes, hiszen a komplexumra már tavaly is elköltöttek közel 4 milliárdot a vizes világbajnokság miatt*A Hajóst és a Széchy Tamás Uszodát 2,9 milliárd forintból fejlesztette az Épkar Zrt., de az utolsó pillanatban ezen felül még 950 millió forintot elköltöttek arra is, hogy a létesítmény alkalmas legyen a versenyek lebonyolítására. Csakhogy ebbe az összegbe, úgy tűnik, nem férhetett bele a hőszivattyús párátlanító berendezés, az öltözők légkezelőinek cseréje, illetve a közel 250 kilowatt kapacitású beépített napelem, ezért kiírtak ki pályázatot erre is. Tatán is hasonló fejlesztésre kerül sor, ott cserélik a hőtermelő egységet, az ablakokat és szigetelnek is itt-ott. Mindezt uniós pénzből.

Az NSK mind a két esetben úgy döntött, hogy nem teszi mindenki számára elérhetővé a tendert, hanem olyan eljárást ír ki, ahol ők hívnak meg öt indulót. Erre azonban a jogszabály szerint csak akkor van lehetőség, ha a beruházás értéke nem éri el a 300 millió forintot.

Nos, nem érte el, ugyanis a végül befutó nyolc ajánlat mindegyike 299,86 és 299,98 millió forint között szóródott*Az öt meghívottból mind a két esetben csak 4-4 adott le ajánlatot. A tatai projekttől a miskolci Lavillker Plusz Kft., a Hajós Sportuszoda fejlesztésétől a fővárosi Dream-Colour Kft maradt távol.. A nagyobb különbség a Hajós Alfréd Sportuszoda esetében alakult ki, itt a legdrágább kivitelező 94 ezer forinttal kért volna többet, mint a legolcsóbb. Tatán ez a szám a 85 ezret sem érte el, az egymáshoz legközelebbi árajánlatok között pedig mindössze 20-30 ezer forintos különbség volt. Mindezt két 300 milliós projektnél. Az NSK-nál természetesen érdeklődtünk, hogy hogyan sikerült előre ilyen pontosan belőni a beruházások értékét, de a tenderekhez megadott kapcsolattartó először időt kért, később pedig már nem sikerült elérnünk.

 

Ennek fényében aztán különösen érdekes, hogy a legolcsóbb ajánlatot adó, és így vélhetően nyertes cégek nem teljesen független egymástól. A Hajós Alfréd Sportuszodában a Nettó 2 Bt. kaphatja a megbízást, míg Tatán, ha minden jól megy a CSG Plan & Consulting Kft. dolgozhat*Hivatalosan még nem hirdettek eredményt, egyelőre csak az ajánlatok megtekintésére került sor, de mivel minden cég kétéves jótállást vállalt, így vélhetően az ár dönt majd a győztesről.. A vállalatokat egy közös tulajdonos, Stribli-Csíkos Petra személye köti össze, aki a Nettó 2 Bt-ben 2017 tavasza óta kültag, míg a CSG Plan & Consulting Kft-ben már 2014 óta tulajdonos, de az elmúlt év itt is hozott változást, decemberben ugyanis kivásárolta korábbi üzlettársát, és azóta egyedül birtokolja a társaságot. 

A cégek közös jellemzője, hogy bár mind a kettő tevékenységi körei között van olyan, ami alapján építőipari munkákat is vállalhatnak, túl sok ilyet biztosan nem végeztek eddig. A saját alkalmazottal sem rendelkező CSG Kft. alapítása óta összesen 60 ezer forintos árbevételt csinált, míg a négy embert foglalkoztató Nettó 2 Bt. ugyan összehozott évi néhány 10 millió forintot, de ennek a vállalatnak a főtevékenysége egyéb új áru kiskereskedelme.

 

Ha ezeknek a társaságoknak nincs is nagy tapasztalata az energetikai korszerűsítés területén, egy harmadik családi cégnek, a BSL2010 Kft-nek már lehet. A neve alapján épületgépészeti vállalat saját honlapja és a cégiratok szerint is inkább fűtési berendezések nagykereskedelmével foglalkozik, ami már valamivel közelebb áll az elvégzendő feladathoz. Más kérdés, hogy a 600 milliós megbízás e cég életében is nagy mérföldkő lehet. A 33 százalékban a Stribli-Csíkos Petrával azonos címen élő Stribli Kornél tulajdonában lévő vállalat ugyanis tavaly 210 milliós árbevételt ért el, és forgalma az eddigi legjobb évében sem haladta meg a 260 milliót.

Próbáltuk megtudni, hogy az NSK miért kért fel ajánlattételre látszólag szakmai tapasztalattal egyáltalán nem rendelkező cégeket, illetve, hogy a vállalatok miért indultak el a tenderen, de a sportközpontoknál erre sem kaptunk választ, és hétfő kora délután kiküldött kérdéseinkre egyelőre az érintett társaságok sem reagáltak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet értékhatár Hajós Alfréd Sportuszoda közbeszerzés Nemzeti Sportközpontok Tatai edzőtábor Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.