Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. március 2. 12:06 Adat

Szebb lett a magyar gazdaság utolsó negyedéve, de még nem vagyunk túl a nehezén

Az első becsléshez képest pozitív irányba módosította a hazai gazdaság tavaly október-decemberi számait ma reggeli adatközlésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az első és második becslés közötti változás a dolog természetéből fakadóan gyakori, és a járvány miatt kialakult rendkívüli, nehezen követhető gazdasági helyzetben erre még inkább számítani kellett. Pont ezért még a jövőben is jelentősebben módosulhatnak a számok, egyelőre mindenesetre azt látni, hogy míg a korábbi közlés szerint 2020 harmadik negyedévéhez képest 1,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az utolsó három hónapban, most 1,4 százalékot jelentett a KSH.

Ez természetesen még mindig kevés ahhoz, hogy 2019 utolsó negyedévéhez képest ne csökkenésről legyen szó, de már nem 4,3, hanem csak 4,1 százalékos a visszaesés a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint. Ahhoz képest ez mindenképpen pozitívum, hogy az első adatközlés előtt sokan attól tartottak, hogy az ismételten bevezetett korlátozások, lezárások miatt negyedéves alapon is visszaeshetett a gazdaság.

Az év egészét tekintve a pozitív korrekció arra volt elég, hogy -5,2 helyett -5,1 százalékos GDP-változást rögzíthessen a KSH 2020-ra a jelenlegi adatai alapján.

Ezúttal már a nagyobb ágazatok teljesítményének alakulásáról is közölt adatokat a KSH, és ezekből az látszik, hogy – miként korábbi cikkünkben valószínűsítettük – a magyar gazdaságot részben valóban az ipar húzta fel, amely 2019 utolsó negyedévéhez képest is tudott nőni 2,2 százalékot. A feldolgozóipari ágazatok közül a KSH a villamos berendezések és a közúti járművek gyártását emelte ki, egyelőre konkrét szám nélkül. (Ezek később lesznek majd elérhetők.)

Éves összevetésben az építőipar (-3,9 százalék) és a mezőgazdaság (-5,6 százalék) is visszaesett, és utóbbihoz hasonló teljesítményt mutattak a szolgáltatások is (-5,7 százalék). Utóbbiakon belül persze igen nagy eltérések vannak: míg a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménye megfeleződött (-51,1 százalék), a szállítás, raktározás pedig ötödével esett vissza, a kereskedelem stagnált, a pénzügyi, biztosítási tevékenység (3,3 százalék) és az információ, kommunikáció (6,3 százalék) viszont nőtt 2019 utolsó negyedévéhez képest.

A nagy kérdés a hogyan tovább. 2021 egészére a legszerényebb becslés is 3,5 százalékos növekedést jósol a magyar gazdaságnak, az első negyedév azonban még biztosan nehéz lesz. A pár héttel ezelőtti reményekkel szemben március végéig nem reális a korlátozások enyhítése, sőt, könnyen lehet, hogy átmenetileg még szigorítani is kell.

Ez még a tavalyi utolsó negyedévhez képest is nehezíti a gazdaság helyzetét, hiszen akkor majdnem csak az időszak közepén, november 11-én léptek életbe az új intézkedések. A tavalyi első negyedévhez képest pedig még nagyobb a kontraszt, mivel csak március végén rendelték el a kijárási korlátozást.

Az idei második negyedév viszont – hacsak nem valósul meg valami egészen sötét forgatókönyv – mindenképpen szép lesz a statisztikában, mivel a tavalyi bázis borzasztóan mélyen van. Nagy csalódás lenne azonban, ha csak ennek lenne majd köszönhető a felpattanás, nem pedig a – várhatóan fokozatos – újranyitásnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz új vírusváltozatok ellen nem elegendőek az eddigi intézkedésekA visegrádi országok példái jól mutatják, hogy a brit és az egyéb változatok mennyire átírják a forgatókönyveket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat gazdaság gdp koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Fontos

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.