Hírlevél feliratkozás
Kircsi András
2020. október 12. 10:32 Adat

A tavaszi járványhullámot megúsztuk itthon, a halálozásokat nem

A kelet-európaiság rosszabb hatással van a halálozásokra, mint a koronavírus: a korábbi években rendre Bulgária, Litvánia, Lettország és Magyarország vezette az európai halálozási statisztikákat, és ez idén is ugyanígy alakult, hiába esett erre az időszakra a koronavírus-járvány első hulláma. Ráadásul ezek az országok jellemzően megúszták az első hullámot, idén tavasszal csak Lettországban haltak meg kevéssel többen, mint a korábbi években.

 

Az Eurostat megvizsgálta, hogy a járvány első hullámának tekintett március 1. és május 30. közötti időszakban Európa 24 országában mennyire ugrott meg a halálozás a korábbi évek átlagához viszonyítva. Ezek összesített adatok, nem csak a koronavírus által okozott halálozások, de természetesen azt is tartalmazzák. Az ebből készült ábrát elemezve kiderül, hogy:

  • Magyarországon összességében kevesebben haltak meg a járvány első hulláma alatt, mint a 2016-2019-es évek tavaszi időszakának átlagában.
  • Ezzel együtt a lakosságarányos halálozás a negyedik legmagasabb volt Európában; magasabb, mint a koronavírus által leginkább sújtott Olaszországban, Spanyolországban vagy Belgiumban.
  • Az európai országok halálozási statisztikái jól mutatják, hol volt erős a járvány első hulláma: azok az országok, ahol megugrottak a halálozások, ugyanazok, mint amelyeket a hírekben legtöbbet láthattunk.

Az első hullám által leginkább érintett országok (Olaszország, Spanyolország, Belgium) a járvány miatt a halálozási számokban felzárkóztak a múltban legrosszabbul teljesítő kelet-európai országokhoz, ám tavasz óta ez a különbség vissza is állt a korábbi évek szintjére a statisztikák alapján. A hosszabb távú átlagokat a tavaszi járványhullám egy pillanatra felborította, és kiegyenlítette egyes tagállamok jellemző halálozási számait, ám mindent egybevetve még ezzel együtt is fontosabb, hogy egy országnak milyen az egészségügyi rendszere vagy lakosainak az általános egészségügyi mutatói, mint a koronavírus miatt megugrott halálozások.

Egy mondattal érdemes kitérni Svédországra is, amely eltérő járványkezelési stratégiája miatt viták kereszttüzében állt a tavaszi járványhullám alatt. Az adatok alapján az látszik, hogy Svédország halálozási mutatói a járványban jobban érintett európai országok átlagához igazodnak, az olasz, spanyol, belga hármasnál kedvezőbben, leginkább a holland és francia számokhoz hasonlóan alakultak.

Az Eurostat tavaszi adatai alapján tehát egy ország összesített halálozási mutatóit valószínűleg jobban befolyásolta a gazdasági jólét, az egészségügyi rendszerek minősége és az emberek általános egészségügyi állapota, mint a járvány által okozott többlethalálozás. De ez természetesen nem jelenti azt, hogy ez a járvány második hullámában is feltétlenül így lesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA halálozási adatokból is látszik, hogy a Covid-19 veszélyesebb az influenzánál, de meg lehet fogniAz egészségügyi rendszer szükséges fejlesztéséről gondolkodóknak a járványok kezelését bele kell illeszteni a betegségek és a kezelési módszerek fejlődésének hosszabb távú tendenciáiba.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Eurostat halálozás járvány koronavírus többlet halálozás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.