Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. augusztus 17. 17:08 Világ

Az olajcégek már abban sem biztosak, hogy egyáltalán érdemes kutatniuk több olaj után

Amikor tíz évvel ezelőtt 1,7 milliárd hordónyi kőolajkészletet tártak fel a brit fennhatóságú Falkland-szigetek környékén, úgy tűnt, hogy a vitatott hovatartozású területnek érzékelhető szerepe lehet a világ energiaellátásában.

Hiába fektettek a projektbe azóta több százmillió dollárt, idén felfüggesztették a kitermelés előkészítését. Az egykor világklasszisként jellemzett lelőhelyet “stranded asset”-ként, azaz zátonyra futott eszközként írtak le egy hónapja. Ezeket olyan fosszilis energiahordozó-készletekre használják, amelyeknek gazdaságtalanná válik a kitermelése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz olajipari cégek sokat beszélnek a megújulókról, de a pénztárcájukkal máshova szavaznakSzabályozás vagy magasabb adók nélkül nem is fognak több pénzt megújuló energiára költeni.

A Bloomberg cikke szerint az elmúlt hónapokban európai olajtársaságok sorban állítják le a Falkland-szigetekihez hasonló, előkészítés alatt álló projektjeiket. Egyre több jele van ugyanis annak, hogy a koronavírus-járvány felgyorsította az átállást a tisztább energiahordozókra.

A csökkenő kereslet hatására eső árak miatt egyre kevésbé nyereséges a leginkább szennyező energiahordozók kitermelése, eközben egyre hatékonyabbá válik a megújuló erőforrások kihasználása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPrés alatt az olajipar: szennyeznek, de még nyereséget sem termelnekNem bűnbakot kell csinálni a szektorból, hiszen ők lehetnek alkalmasak arra, hogy megvalósítsák technológiai átmenetet.

Számos olyan, korábban feltárt és ígéretesnek tűnő olaj- és gázmezőről derül ki, hogy mégsem állnak neki a kitermelésüknek. Az elmúlt hetekben a legnagyobb olajtársaságok közül a brit BP és a francia Total is tett bejelentést ilyen lépésekről.

Kétségessé vált egyes projektek kitermelése többek között Angola, Brazília és Mexikó partjainál, illetve a kanadai Albertában is. A BP augusztus elején jelentette be, hogy többé nem kezd kitermelésben új országban, és jelenleg is átvizsgálja a futó projektjeit, mivel 2050-re karbonsemleges akar lenni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrendforduló: a történelem folyamán először csökken a szénipar kapacitásaA szénipar az üvegházhatású gázok 30 százalékáért felel, de úgy tűnik, idén elkezdett visszaszorulni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ energetika kőolaj olaj olajcégek olajipar Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.