Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. június 4. 14:39 Világ

Felgyorsította a már egyébként is vergődő olajipar hanyatlását a járvány

25 ezer milliárd dollárral, csaknem kétharmadával esik a járvány miatt az olajipari cégek várható összes profitja a fosszilis energiahordozók keresletének nullára csökkenéséig egy új tanulmány szerint.

A Carbon Tracker nevű pénzügyi agytröszt Guardian által bemutatott elemzése alapján a globális energiakereslet csökkenése évente két százalékkal csökkenti az olaj, a földgáz és a szén keresletét, ami miatt az iparág profitvárakozásai 39-ről 14 ezer milliárd dollárra csökkennek. Mindez az egész világgazdaságra komoly hatással lehet, ugyanis ezeknek a cégeknek a piaci értéke a világ részvénypiacainak negyedét teszi ki, a pénzügyi kitettséget pedig az is növeli, hogy ezek a cégek milliárdokkal tartoznak bankoknak.

Kingsmill Bond, a tanulmány szerzője szerint ezért a fosszilis energián alapuló pénzügyi eszközök „rendezett” kivezetésére lenne szükség, ami lehetővé tenné a világgazdaságra gyakorolt hatás kezelését is, ahelyett, hogy „megpróbáljuk fenntartani a fenntarthatatlant”. A tanulmány szerint ugyanis jelenleg a fosszilis energiára épülő rendszer hanyatlásának vagyunk szemtanúi, amit eredetileg a megújuló energiaforrások vártnál gyorsabb terjedése okozott, a járvány pedig felgyorsította a folyamatot.

A Carbon Tracker elemzése egybecseng a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) május elején publikált előrejelzésével, amely a II. világháború óta látott legnagyobb visszaesésre számít a globális energiafelhasználásban.

Ez egyben a fosszilis energiahordozók keresletének több évtizedes mélypontját és a megújulók növekedését eredményezi. A jelentés szerint Magyarországon és több más európai országban a megújulók részesedése az áramtermelésben folyamatos rekordokat döntött a járvány alatt. A szén kereslete viszont például 8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben 2019 hasonló időszakához képest, ami egyben 10 százalékos csökkenés a 2018-as szénfogyasztási csúcshoz képest.

Elemzők szerint az árfolyamok már soha nem térnek vissza a válság előtti szintre. Kingsmill Bond úgy véli, az olajipari cégek és a befektetőik nem ismerték fel időben, hogy az iparág közelmúltbeli hanyatlása nem csak ideiglenes visszaesést jelent. Bond szerint az iparági szereplők annyira sokáig ellenálltak a változás gondolatának, és cselekvés helyett annyira csak kamu PR-üzenetek terjesztésére fókuszáltak, hogy bizarr módon most pont ennek a helyzetnek lehetnek az elszenvedői.

A fosszilis iparágban ugyanis Bond szerint jóval nagyobb kockázatok vannak, mint amekkorát a pénzügyi piacok jeleznek. Ezért a befektetők is jobban teszik, ha ezt figyelembe veszik, alacsonyabb jövőbeli árakra számítanak, és számolnak az erőművek bezárási és bontási költségeivel is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz olajipari cégek sokat beszélnek a megújulókról, de a pénztárcájukkal máshova szavaznakSzabályozás vagy magasabb adók nélkül nem is fognak több pénzt megújuló energiára költeni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fosszilis energiahordozó járvány olajipar szén Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.