Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2020. február 9. 11:54 Közélet

Akkor segítünk a gyerekünknek a leginkább, ha időben megtaláljuk, miben jó

Nagyon sokat foglalkoznak azzal a szülők, hogy kiválasszák a megfelelő iskolát, ahol a gyerekük a legjobban fog teljesíteni és a legmesszebb jut az életben. De ugyanennyire fontos, ha nem fontosabb a szülők hozzáállása a neveléshez. Ez egy jól kutatott terület, Lea E. Waters és szerzőtársai ezt tekintették át legújabb tanulmányukban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉrdemes elit iskolába járatni a gyereket, de nem azért, mint amit várnak tőleEgy friss tanulmány szerint nincsenek lényegi hatással az elit gimnáziumok a gyerekek teszteredményeire, de az életminőségük javulhat a jobb iskolától.

A szülők rengeteg módon befolyásolhatják a gyerekeik jövőbeli sikerét a nevelési módszereikkel. A mértékadó (authoritative) nevelés*Itt a szülök gondoskodóak, de egyfajta “mértékletes kontrollal” kijelölnek határokat a gyerekeknek. Ellentétben a tekintélyelvű (authoritarian) neveléssel, ahol magasabb fokú a szülői kontroll. hatásait már a kilencvenes évek óta vizsgálják kutatók, és úgy találták, hogy felfedezhető pozitív hatás a gyerekek teljesítményére. Egy másik, az utóbbi időben egyre népszerűbb típus, a gyerekek erősségére koncentráló nevelés hatását viszont korábban kevésbé kutatták.

Watersék kutatása azzal kezdődött, hogy a tanév elején egy kérdőív kitöltésével mérték fel több mint 700 gyerek hátterét, kitérve arra, hogy milyen módon nevelik őket a szüleik. Ezekről jól bevett standardizált kérdésekkel tudnak pontos képet kapni, ugyanúgy, ahogy a gyerekek hozzáállásáról és személyiségéről is.

Az elméletük az volt, hogy az erősségeken alapuló nevelés növeli a gyerekek elköteleződését és kitartását.

A gyerekek teljesítményét az átlagos iskolai teljesítménnyel mérték. (Mivel erősségekről beszélnek, felmerült bennük, hogy külön vizsgálják a különböző területek, például tudomány vagy humán tanulmányok eredményességét, de elemzésük során arra jutottak, hogy a kapott jegyek különböző tárgyakból nagyon korrelálnak egymással, ezért pontosabb egy átlagos teljesítményt mérni.) 

Az eredményekből kiderült, hogy több fajta szülői nevelés is pozitívan hat a gyerekek teljesítményére. Ilyen például az, ha biztosítanak bizonyos fokú autonómiát a gyerekeknek, hogy ha egyszerűen csak foglalkoznak velük. Viszont az erősségekre alapuló nevelés bizonyult a leghatékonyabbnak, megelőzve a mértékadó nevelést is (amit egyébként korábban évtizedeken át a legjobbnak hoztak ki a kutatások). Az egy további érdekes kutatási kérdés lehet, hogy ezek a különböző nevelési típusok hogyan egészítik ki egymást.

Arra is kíváncsiak voltak a kutatók, hogy milyen módon hat a nevelés a gyerekek sikerére. Eredményeik alapján arra jutottak, hogy az elköteleződésre nincs hatással, sőt az tanulmányi teljesítményre is csak egy csatornán keresztül hatott, a kitartás növelésén keresztül. Emögött az állhat, hogy amennyiben a szülők és ezáltal a gyerekek is

az erősségeikre koncentrálnak, és ezeket használva tanulnak, akkor több sikerélményük lesz,

 

könnyebb lesz a tanulási folyamat, ami azt is megkönnyíti, hogy sokáig foglalkozzanak a tanulással.

Bár az elköteleződést nem befolyásolja ez a fajta nevelés, az is erősen hat a teljesítményre. Viszont a szerzők ezt a tulajdonságot inkább a kitartás előszobájának tekintik, hiszen a vizsgált gyerekeknél szorosan együtt mozgott ez a két tényező. Watersék elmélete szerint az első lépés, hogy kialakul az elköteleződés, majd ez vezet a kitartáshoz, ami megnöveli a teljesítményt.

A kutatás tanulsága az, hogy nagyon fontos, hogy a szülők igyekezzenek megtalálni, hogy miben jók a gyerekeik. Ezután ezt felhasználva segítsék őket abban, hogy ezeket az erősségeket megtanulják használni és ezek segítségével érjenek el jobb teljesítményt a tanulásban, majd az élet más területein. Persze fontos az iskolák minősége, akárcsak az, hogy a tanterv megfelelően legyen kialakítva.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet gyermeknevelés oktatás szülő Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.