Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. szeptember 30. 16:58 Világ

A világ egyik legfontosabb mezőgazdasági vidéke tehetetlen a tengerszint növekedésével szemben

A klímaváltozás leglátványosabb jelei Európában egyelőre a folyamatosan megdőlő melegrekordok vagy az olvadó gleccserek. A világ számos táján azonban már tízezrek kénytelenek elhagyni lakhelyeiket az emelkedő tengerszint, az olvadó permafroszt vagy a vízhiány miatt.

Ilyen régió a közel 100 milliós Vietnam legsűrűbben lakott területe, a Mekong folyó torkolata. Több mint húsz millió ember él a Mekong-delta környékén, amely világszinten is meghatározó mezőgazdasági központ, a világ rizstermelésének ötöde innen származik.

Egy úszó piac a Mekong-deltában. Fotó: AFP

A régiónak azonban tíz év alatt egymillióval csökkent a lakossága az egyre nehezebb életkörülmények miatt. A Mekong-deltát hasonló jelenségek fenyegetik, mint a sűrűn lakott deltatorkolatokat a fejlődő világban, például a Gangeszét Indiában és Bangladesben vagy az Iravádit Mianmarban.

A jellemzően háromszög alakú deltatorkolatok a folyami hordalék lerakódásával alakulnak ki. Ebből fakadóan a deltatorkolatok földje kifejezetten termékeny, viszont az anyag puhasága miatt folyamatos hordalék-utánpótlásra van szüksége. Ha kevesebb üledék érkezik a folyón, akkor a part menti talaj erodálódik.

Ez a folyamat zajlik a Mekong-deltában is, ahol a folyó felső, kínai szakaszán megépített vízerőművek miatt kevesebb víz és hordalék érkezik Vietnamba. Egy vietnami minisztérium adatai szerint a torkolatvidék egyes részein évente 30-100 centiméterrel kerül beljebb a part az erózió miatt.

Vietnami kisváros és úszó piac a Mekong-deltában. Fotó: AFP

Ennél is nagyobb gondot okoz azonban a tengerszint emelkedése, ami Vietnamnál évi öt milliméter. “Olyan gyorsan emelkedik a víz szintje, hogy nem tudunk ellene védekezni” – mondta a BBC egyik korábbi cikkében egy vietnami kormányzati hivatal vezetője. Mivel a Mekong-delta rendkívül alacsonyan fekszik, a növekvő tengerszint miatt egyre nagyobb mennyiségű sós víz kerül a folyóba.

A só a vízben a parttól hatvan kilométerre is kimutatható. A folyó alsó szakaszán ezért ellehetetlenül a mezőgazdaság. Ezen a részen folyamatosan hagynak fel a rizstermesztéssel, és inkább rákot tenyésztenek vagy nádat termesztenek.

“Az időjárás drasztikusan megváltozott itt. A folyó egyre közelebb ér hozzánk, a talaj erodálódik, aminek a házunk is áldozata lett” – mondta a BBC videóriportjában egy házaspár, amelynek júliusban omlott össze a folyóparti háza.

A riportban megszólal egy másik házaspár is, amelyik földműveléssel foglalkozott a Mekong-deltában, de az egyre sósabb víz és a savasodó talaj miatt kénytelen volt az ország legnagyobb városába, Ho Si Minh-városba költözni, ahol robogók mosásából élnek. 

Egy holland kutatás szerint a Mekong-delta elmocsarasodása jóval gyorsabban megtörténhet, mint azt korábban várták. Azt mutatták ki ugyanis, hogy a torkolat átlagos magassága mindössze 0,8 méterrel van feljebb a tengerszintnél a korábban gondolt 2,8 méternél. Ez azt jelenti, hogy a növekvő tengerszint jóval hamarabb mocsárrá változtathatja a területet, és a kutatás szerint ötven év alatt 12 millió ember hagyhatja el a Mekong-deltát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ klímaváltozás Vietnam Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 17:49 Világ

Egyelőre inkább csak nyilatkozatok szintjén kacsintgat a hadiipar felé az európai autóipar

Egyre több autógyártó lenne nyitott védelmi ipari megrendelésekre is, de az iparágon belül nem mindenki látja úgy, hogy ez lenne a kiút a válságból.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom