Megkezdték a terepmunkákat azokon a telkeken, ahol a 100 milliárd forintból épülő új budapesti multifunkcionális sportcsarnok felépülhet. A közel 12 hektáros területen egyelőre csak néhány munkagép dolgozik, de a Gyáli út felől folyamatosan járnak be a sittet és egyéb hulladékot elhordó teherautók. Van is mit elhordani, mert a telkeken halmokban áll az építési törmelék, ahol pedig nem, ott vagy gaz van, vagy szemét.
Az igyekezet nem meglepő, hiszen már lapunk is írt róla, hogy a kivitelezőnek nem lesz sok ideje. A csarnokot ugyanis elvileg a 2022. januári kézilabda Európa-bajnokság (Eb) egyik legfontosabb helyszínének szánják, ha minden jól megy, itt tartják a kontinenstorna döntőjét is. Addig azonban már jóval kevesebb, mint két és fél év van csak hátra, ami egy ilyen beruházásnál kifejezetten kevésnek számít.
Különösen, hogy a szerződést sem sikerült akkor aláírni, amikor eredetileg tervezték. A kiírásban még úgy számoltak, hogy augusztus első felében meglehet a megállapodás, végül azonban eredményt is csak szeptember elején hirdettek a közbeszerzésen. Más kérdés, hogy a formai dolgokkal ezután már nem húzták sokáig az időt: a mellékletek nélkül is 76 oldalas szerződést még aznap szignálták a felek, amikor a közbeszerzés összegzése elkészült.
A megállapodás pedig kifejezetten feszes és szigorú határidőket tartalmaz.
A megrendelő Kiemelt Kormányzati Beruházások Központjának (KKBK) például három napja volt átadni a területet, amin a nettó 78, bruttó 99 milliárdos munkát elnyerő Market Zrt.-nek már másnap el kellett kezdenie dolgozni.
Az átadásra adott három nap első ránézésre akár soknak is tűnhet, de az a helyzet, hogy ez sem volt annyira egyszerű művelet. A telkek ugyanis nem állami, hanem önkormányzati tulajdonban voltak, így először valahogy át kellett ezeknek kerülnie a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz. Szerencsére az eredmény kihirdetésének és a szerződés aláírásának napjába még ez is belefért. A Ferencvárosi Önkormányzat ugyanis pont ezen a napon, szeptember 5-én tartott képviselő-testületi ülésén vette napirendre a kérdést. A MNV és az önkormányzat közötti megállapodás értelmében utóbbi ingyen adta át a telkeket, amiket közel 1,8 milliárd forintos értéken tartott nyilván.
Mindez azt jelenti, hogy valószínűleg már legalább két hete dolgoznak valamilyen formában a területen, bár egyelőre a munka nagyobb része valószínűleg az íróasztaloknál zajlik. A sajtóban sokszor csak Orbán Viktor túravezetőjeként emlegetett Garancsi István cége, a Market ugyanis nemcsak a kivitelezési, hanem a tervezési feladatokat is vállalata. Utóbbi is elég komoly tétel: a szerződés szerint a 78 milliárdból több mint hármat szánnak erre.
A megállapodás egyébként tényleg kifejezetten szigorúan rögzíti a határidőket, és komoly szankciókat helyez kilátásba, ha nem tartja ezeket a vállalkozó. A felek elvileg minden héten tartanak értekezletet, ahol be kell számolni arról, hogyan áll a munka, de a Marketnek külön is tájékoztatnia kell a KKBK-t, ha valahol csúszást tapasztal.
Ha például 30 napot csúsznak az elvileg a szerződésben is rögzített ütemtervhez képest, és a kivitelező erről nem szól, akkor a KKBK a szerződést is felmondhatja.
Az sajnos a nyilvánosan elérhető megállapodásból nem derül ki, hogy mi a végső határidő, ezt ugyanis a szerződés egy mellékletében rögzítették, a mellékleteket azonban már nem tették elérhetővé. Mindenesetre a kiírásban arról volt szó, hogy az átadás-átvétel befejezésének határideje 2021. november 15. Ez azonban nem azt jelenti, hogy Market eddig dolgozhat a csarnokon, ugyanis az átadás-átvétel folyamata közel egy hónapot vesz igénybe. Így – ha maradt az eredeti terv – mostantól egész pontosan 770 napja van a társaságnak, hogy felhúzzon egy olyan 20 ezer ember befogadására alkalmas csarnokot, amilyen Magyarországon még nem épült, illetve az ehhez kapcsolódó egyéb létesítményeket is megvalósítsa. Utóbbiak között a kiírás szerint szerepel például egy 800 férőhelyes parkoló és egy új utca is, igaz, a későbbi dokumentumokban pont ezekről már nem tesznek említést, a szerződésben pedig konzekvensen projektelemről esik csak szó, a pontos munkákat valószínűleg a mellékletekben részletezik (amik ugye nem nyilvánosak).
A szerződés szerint egyébként elvileg a munka folyamatát bárki követheti, a Marketnek ugyanis „a beruházást övező megkülönböztetett hazai figyelemre tekintettel a nagyközönség számára látogatóközpontot” is ki kell alakítania. Sőt, később üzemeltetési feladatai is lesznek a cégnek.
Ezek elvileg mind benne vannak a 99 milliárdos árban, ami azonban szinte biztosan nem a végleges. Az ajánlati áron ugyanis még a tervek ismeretében is lehet módosítani, illetve menet közben is felmerülhetnek olyan pótmunkák, amik megdobják a kiadásokat (ezeket elég részletesen szabályozza a szerződés). Arról nem is beszélve, hogy a tárgyalásos közbeszerzés során elég sokat sikerült alkudni az árból, ami szakértők szerint arra utal, hogy akár több olyan tételt is kivehettek az eredeti elképzelésekhez képest, amikre nincs szükség a kézi Eb-hez, és ráér később megvalósítani őket. Mindenesetre
a Market még ősszel 11,5 milliárd forint előleget kaphat a KKBK-tól, hogy zökkenőmentesen menjen a munka.
Jelenleg egyébként a területnek a Népligethez közelebbi, a Volánbusz állomás mögötti oldalán dolgoznak, de a teherautók a Gyáli út felül közlekednek. Ottjártunkkor épp annak a Verestransznak a járművei fordultak be a telekre, amelynek tulajdonosa egy tavaly megszűnt vállalat problémás ügyei miatt jelenleg el van tiltva a cégvezetéstől. Ennek ellenére a társaság honlapja szerint az igazgatót épp úgy hívják, mint őt.
Közélet
Fontos