Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. február 6. 13:08 Világ

Egyszer már elszálltak a hiperinflációval, most ismét beindították a bankóprést

Január végén egyetlen hét alatt 31 százalékkal nőtt a pénzmennyiség Venezuelában a központi bank adatai szerint. Ez a leggyorsabb ütem 1997 óta, és arra utal, hogy az ellenzéki fellépés és a nemzetközi reakciók miatt a kormány pánikszerű költekezésbe kezdett.

Az más kérdés, hogy ennek mennyi értelme van, hiszen a pénznyomtatás és az ennek nyomán elszabadult hiperinfláció alaposan hozzájárult az ország jelenlegi nyomorult helyzetéhez – emlékeztet a Bloomberg. Ez odáig fokozódott, hogy a pénz szinte értéktelenné vált Venezuelában, a boltokban mérlegen mérték le a bankókötegeket, de volt, hogy konfettiként használták a papírpénzt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTegnap még két és fél kiló bankjeggyel lehetett egy guriga WC-papírt venni VenezuelábanAkkora a hiperinfláció, hogy már nem számolják, hanem mérik a pénzt. De azért minden próbálkozás dacára messze vannak még a híres magyar hiperinflációtól.

Tavaly augusztusban öt nullát levágtak a bolivárról, ami ugyan a gazdasági helyzeten nem sokat javított, de legalább a bevásárlást könnyebbé tette – már amennyiben sikerül olyan boltot találni, amelyben van áru. A venezuelai gazdaság ugyanis a teljesen elhibázott gazdaságpolitika miatt az utóbbi pár évben lényegében összeomlott, a lakosság jelentős része éhezik, több millióan pedig a szomszédos országokba menekültek.

Nicolas Maduro elnök az utóbbi években a demokratikus díszletek megtartásával lényegében diktatúrát épített ki, az ellenzéket félkatonai eszközökkel elnyomva. Ehhez képest meglepően összezavarta a viszonyokat, hogy Juan Guaido ellenzéki politikus januárban az ország ideiglenes vezetőjének kiáltotta ki magát. A fejlett országok kormányainak többsége azóta el is ismerte őt.

Maduro a hétvégén előre hozott választásokra tett javaslatot. Ennek persze csak akkor lenne értelme, ha nem csalják el. Bár az elnök is viszonylag nagy tömeget tudott megmozgatni a hétvégén, hatalmát már leginkább annak köszönheti, hogy a vezérkar nagy része továbbra is támogatja. Nem véletlenül, a Bloomberg összeállítása szerint ugyanis rendkívül jövedelmező üzleti lehetőségeket biztosított a tábornokok számára az elnök, egyebek mellett a kábítószer-kereskedelemben. Maduro bukásával ezeket elveszítenék, és jó eséllyel a felelősségre vonástól is tartaniuk kellene.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHetven fillér a benzin, kár, hogy már alig van belőleA világ legnagyobb olajtartalékán ülő Venezuela eljutott oda, hogy már üzemanyagból sem képes elegendőt előállítani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ hiperinfláció Nicolas Maduro pénznyomtatás Venezuela Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.