Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 12. 09:20 Világ

A diplomás nők fizetése Magyarországon marad el a leginkább a férfiakétól

Magyarországon marad el a leginkább a diplomás nők fizetése a férfiakétól Európában – derült ki az OECD adataiból.

A szervezet egy friss kiadványa szerint 26 európai OECD-ország között nálunk a legnagyobb a nemek fizetése közötti különbség a diplomások körében. 2016-ban egy felsőoktatásban végzett, teljes munkaidőben dolgozó nő fizetése mindössze a kétharmadát (66,9 százalékát) tette ki a diplomás férfiakénak Magyarországon.

 

Hozzánk hasonlóan a régió több országában is jelentősen elmarad a magasan képzett nők fizetése a férfiakétól, Szlovákiában, Észtországban és Csehországban is kevesebb mint 70 százalékát teszi ki a diplomás nők átlagfizetése a férfiakénak.

Nem kell azonban ahhoz sem messze menni, hogy a legjobb példát lássuk: Szlovéniában a legkisebb a diplomások körében a nemek fizetése közötti különbség, itt a nők a férfiak fizetésének 83 százalékát keresik meg. Érdekes, hogy a nem éppen a nemek közötti egyenlőségéről híres Törökország is a lista elejére került, itt 81,5 százalék az említett arány, míg mondjuk a fejlett Franciaországban csak 72 százalék.

A férfiak és a nők fizetése közötti különbséget több tényező is magyarázza, amelyek között a diszkrimináció csak kisebb szerepet játszik. Az egyik jellemző ok, hogy a legjobban fizető (mérnöki, informatikai, illetve gazdasági) területeken a férfi dolgozók vannak többségben, míg az alacsonyabb bérszínvonalt kínáló területeken (társadalomtudományok, bölcsészettudomány) a nők dominálnak.

Ám ennél is jobban befolyásolja a nemek fizetésbeli különbségeit a gyermekvállalás, ugyanis az azzal járó feladatok többsége még a legfelvilágosultabb nyugati országban is a nőkre hárul, akik ezért általában nem tudnak olyan karrierutat bejárni, mint a magasan képzett férfiak.

Ugyan kivételek mindig vannak, a Vox cikkében szereplő egyik felmérés kimutatta, hogy az MBA-val rendelkező nők között a gyermekesek fizetése kétszer annyira le van maradva a férfiak béréhez képest, mint a gyermekteleneké. Izlandon például a gyermekvállalásból fakadó fizetésbeli különbségeket úgy mérsékelték, hogy olyan rendszert vezettek be, amelyben a szülőknek járó 9 hónapnyi szülés utáni szabadságból 3 hónapot csak az apa, 3 hónapot pedig csak az anya vehet igénybe, a maradék három hónapról pedig együtt döntenek. Így ott teljesen természetessé vált, hogy az apák is hiányoznak a munkahelyükről a gyermeknevelés miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyenlőség fizetések nemek közötti egyenlőség oecd Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.