Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 12. 09:20 Világ

A diplomás nők fizetése Magyarországon marad el a leginkább a férfiakétól

Magyarországon marad el a leginkább a diplomás nők fizetése a férfiakétól Európában – derült ki az OECD adataiból.

A szervezet egy friss kiadványa szerint 26 európai OECD-ország között nálunk a legnagyobb a nemek fizetése közötti különbség a diplomások körében. 2016-ban egy felsőoktatásban végzett, teljes munkaidőben dolgozó nő fizetése mindössze a kétharmadát (66,9 százalékát) tette ki a diplomás férfiakénak Magyarországon.

 

Hozzánk hasonlóan a régió több országában is jelentősen elmarad a magasan képzett nők fizetése a férfiakétól, Szlovákiában, Észtországban és Csehországban is kevesebb mint 70 százalékát teszi ki a diplomás nők átlagfizetése a férfiakénak.

Nem kell azonban ahhoz sem messze menni, hogy a legjobb példát lássuk: Szlovéniában a legkisebb a diplomások körében a nemek fizetése közötti különbség, itt a nők a férfiak fizetésének 83 százalékát keresik meg. Érdekes, hogy a nem éppen a nemek közötti egyenlőségéről híres Törökország is a lista elejére került, itt 81,5 százalék az említett arány, míg mondjuk a fejlett Franciaországban csak 72 százalék.

A férfiak és a nők fizetése közötti különbséget több tényező is magyarázza, amelyek között a diszkrimináció csak kisebb szerepet játszik. Az egyik jellemző ok, hogy a legjobban fizető (mérnöki, informatikai, illetve gazdasági) területeken a férfi dolgozók vannak többségben, míg az alacsonyabb bérszínvonalt kínáló területeken (társadalomtudományok, bölcsészettudomány) a nők dominálnak.

Ám ennél is jobban befolyásolja a nemek fizetésbeli különbségeit a gyermekvállalás, ugyanis az azzal járó feladatok többsége még a legfelvilágosultabb nyugati országban is a nőkre hárul, akik ezért általában nem tudnak olyan karrierutat bejárni, mint a magasan képzett férfiak.

Ugyan kivételek mindig vannak, a Vox cikkében szereplő egyik felmérés kimutatta, hogy az MBA-val rendelkező nők között a gyermekesek fizetése kétszer annyira le van maradva a férfiak béréhez képest, mint a gyermekteleneké. Izlandon például a gyermekvállalásból fakadó fizetésbeli különbségeket úgy mérsékelték, hogy olyan rendszert vezettek be, amelyben a szülőknek járó 9 hónapnyi szülés utáni szabadságból 3 hónapot csak az apa, 3 hónapot pedig csak az anya vehet igénybe, a maradék három hónapról pedig együtt döntenek. Így ott teljesen természetessé vált, hogy az apák is hiányoznak a munkahelyükről a gyermeknevelés miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyenlőség fizetések nemek közötti egyenlőség oecd Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.