Budapest ipari múltjának újabb darabja tűnik el végleg
Végleg bezár a Bonbonetti-gyár, ahol egykor többek között a Tibi csokoládé, a Cherry Queen konyakmeggy és a Dunakavics nevű édesség is készült. A ferencvárosi Vágóhíd utcában található üzemben 2023 áprilisa óta már nem folyt termelés, a berendezések egy részét azóta már el is szállította az egységet 2012 óta birtokló ukrán Roshen.
Előzmények: a gyárat a mostani formájában a második világháború előtt Stühmer Frigyes édességipari vállalata hozta létre, amely a háborút követő államosítás következtében Budapesti Csokoládégyár néven működött tovább a rendszerváltásig. Ekkor a Stollwerck vásárolta meg az üzemet, ám a német vállalat 2002-ben kivonult Magyarországról.
A nyereségesség határán billegett már a kétezres években is a ferencvárosi üzem mögött álló Bonbonetti Choco Kft., az elmúlt öt évben pedig már veszteséges volt a harmincas évek óta modernizálatlan és a beépített környezete miatt aligha bővíthető üzem. A cég 263 alkalmazottal működött 2022 végéig, 2023 közepe óta már csak egy fő a létszám.
Tágabb kontextus: a magyarországi édességipar az elmúlt néhány évben összességében stagnált, tavaly a szakágazatba tartozó cégek összesen 109 milliárd forint nettó árbevételt könyvelhettek el az ipari tevékenységük után.
Az édességfogyasztáscsökkenőben van, aminek egyik fő oka a kakaó világpiaci árának növekedése.
A Roshen a 27. legnagyobb édességgyártóként tartja magát számon, alapítója Petro Porosenko volt ukrán elnök, akinek fia, Olekszij Porosenko birtokolja a céget 2019 óta. A cég a most bezárt budapesti üzem mellett hat ukrán és egy litván gyárban állítja elő termékeit, közöttük a Tibi csokoládét is.
Ukrajnából közel háromszor annyi csokoládé tartalmú élelmiszer-készítmény érkezik Magyarországra, mint amikorra forgalom zajlik az ellenkező irányban ebben a termékkategóriában az áruk értékét nézve. Az Ukrajna felől történő import értéke ugyanakkor csak a teljes magyarországi csokoládé-behozatal 3,8 százalékát teszi ki.
Felülnézet: a bezárással Budapest ipari múltjának újabb darabja tűnik el feltehetőleg végleg.
Ennek a folyamatnak volt pont tíz éve része például a Danone és a Michelin gyárának bezárása (egykor Budapesti Tejipari Vállalat, illetve Taurus).
A Bonbonettihez hasonlóan az utóbbinál is felmerült az indokok között, hogy az időközben szinte belvárosivá vált telephelyet nem lehet bővíteni, illetve a logisztika is nehézkessé vált.
Az államilag támogatott gyógyszerekból származó bevétel elinflálódott, emiatt is drágul a C-vitamin, a sampon, a gyógytea, és hasonlók a gyógyszertárakban.