Mészáros Lőrinc ötödáron adja magának a saját cégét
Ismét új tulajdonosa van a Mészáros-birodalom zászlóshajójának, a Mészáros és Mészáros Zrt.-nek. A vállalat (illetve jogelődje) többször is tulajdonost váltott az elmúlt években. Most Mészáros Lőrinc igazából magának adta át a társaságot, de meglepően alacsony értéken.
Előzmények: a Mészáros és Mészáros az egykori felcsúti polgármester vagyonának egyik legfontosabbmegalapozója volt. A milliárdos néhány évvel ezelőtt az építőipari társaság többségi, 51 százalékos tulajdonrészét bevitte tőzsdei cégébe, az Opus Nyrt.-be.
A maradék 49 százalékot sokáig nem közvetlenül birtokolta, ám tavaly ez is megváltozott: a köztes holdingcégeket kiiktatták a rendszerből, és az M&M közvetlen birtokosai az Opus, illetve maga Mészáros Lőrinc lettek.
Ez változott meg most, Mészáros Lőrinc ugyanis nagyjából egy hónapja bepakolta (szakszóval apportálta) a vállalatot a birodalom cégeinek jelentős hányadát összefogó holdingjába, a Talentis Group Zrt.-be. A tranzakció során pedig a céget eléggé alulértékelték.
Számokban: a 49 százalékos részesedés értékét végül 11,36 milliárd forintban állapították meg. Ez a teljes céget 23,18 milliárd forintra értékeli. Az értékelést a csoport állandó könyvvizsgálója végezte.
A 23,18 milliárdos cégérték több okból is alacsonynak tűnik. A vállalat tavaly közel 31 milliárdos nyereséget ért el, azaz Mészáros Lőrinc annyiért vette át magától a céget, amennyi profitot az 9 hónap alatt termel.
Korábban a tőzsdei tranzakciónál is jóval többre értékelték a vállalatot. Akkor a munkát a PwC nemzetközi üzleti tanácsadó végezte el, és a teljes ügylet értékét közel 60 milliárd forintban határozta meg (pdf).
Ebben azonban egy másik Mészáros-cég is benne volt, így az M&M értéke biztosan kevesebbre rúgott ennél. Az is igaz azonban, hogy a 60 milliárd nagyobb részét ez a vállalat adta. Tavaly az Opus Nyrt. a saját 51 százalékos pakettjét durván 59 milliárd forinton tartotta nyilván (pdf).
Mit mondanak ők? A könyvvizsgáló jelentésében azt írta, hogy a cég értékének meghatározásakor megvizsgálta a rendelkezésre dokumentumokat és korlátozások nélkül elfogadta azokat az értékelés alapjául.
A tőzsdei értékeléshez képest úgy jöhetett ki a hatalmas eltérés, hogy míg korábban a vállalat jövedelemtermelő képességét vették figyelembe, most csak a saját tőkét vizsgálták, azaz eltért a módszertan.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.