A világ leggazdagabb 1 százaléka, 77 millió ember ugyanannyi szén-dioxid kibocsátásért felelős fogyasztásán keresztül, mint az emberiség legszegényebb kétharmada, 5,1 milliárd ember – írja az Oxfam, a világ legnagyobb jótékonysági ernyőszervezete a jelentésében.
Az ábrán a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó országok jövedelmi kategóriákhoz rendelt kibocsátási arányát látni.
Az Egyesült Államok lakosságának felső 10 százaléka (33 millió ember) több szén-dioxid kibocsátásért felel, mint egész India és Oroszország együtt (1,5 milliárd ember).
Ha 60 százalékos adót vetnének ki a leggazdagabb 1 százalék jövedelmére, az Egyesült Királyság éves kibocsátásának megfelelő mértékben csökkenne a globális szén-dioxid-kibocsátás, egyúttal évi 6,4 ezer milliárd dollárt lehetne fordítani az energiaátmenetre az Oxfam szerint.
A jelentésben kiemelik: a szupergazdagok pazarló életmódjuk mellett befektetéseikkel is szennyezik a Földet. 125 milliárdosnak fosszilis energiahordozókba való befektetése például Franciaországéval megegyező szén-dioxid-kibocsátást eredményezett évente.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.