Jelentősen csökkent a nemzetközi piacokon meghatározónak számító Brent és West Texas Intermediate (WTI) olajtípusok tőzsdei árfolyama hétfő és csütörtök között. A Brent árfolyama csaknem 9, a WTI-é nagyjából 8 százalékkal esett vissza.
Felülnézet: Az árfolyamok eséséhez hozzájárult, hogy a vártnál gyengébb feldolgozóipari adat jött a héten Kínából, és a világ legnagyobb olajimporőrének gyengébb teljesítménye visszafogja az olaj keresletét.
- Az amerikai jegybank újra kamatot emelt szerdán emellett, ami rövid távon negatívan hat a növekedésre és szintén csökkenti az olajkeresletet.
- A gyengébb globális gazdasági kilátások, és az ebből fakadó alacsonyabb várható energiakereslet miatt mindkét olajtípus árfolyama jelentősebb esésben van az év elejéhez képest is.
Miért fontos ez? A legnagyobb olajkitermelő országokat tömörítő Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) – többek között az Ukrajnával szembeni háborút az olajbevételeiből finanszírozó Oroszországgal kiegészülve – április elején jelentette be, hogy a világpiaci ár felhajtása érdekében májustól korlátozza a kitermelését.
- Oroszország egész konkrétan azt ígérte, hogy fokozza a nyugati szankciókra adott válaszként márciustól megkezdett termeléscsökkenést, az olajpiaci kereskedők között ugyanakkor vannak, akik kételkednek abban, hogy betartották volna az ígéretüket.
- Habár az áprilisi bejelentés után emelkedtek a határidős árfolyamok, a konkrét termeléscsökkenésnek egyelőre nem volt nagy hatása az elmúlt napok fejleményei alapján.
Reakció: Szerdán az orosz miniszterelnök-helyettes, Alexander Novak azt mondta, Oroszország tartani fogja magát a beígért termeléscsökkentéshez, és hogy folyamatosan figyelik az árfolyamok alakulását és elemzik az esés okait, hozzátéve, hogy az árak esése csak rövidtávú jelenség lehet.
A világpiaci áraknak a magyarországi kiskereskedelmi árak alakulására is van hatása, és a héten már péntektől jelentős csökkenés jöhet a hazai üzemanyagárakban.
- A Holtankoljak.net szerint a 95-ös benzin átlagára 580-ról 570 forintra csökkenhet literenként, a gázolajé pedig 567-ről 549-re.
Hosszabb távon ugyanakkor jóval nagyobb csökkenésre nem lehet számítani – mondta Grád Ottó a Della podcastban.
- A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint A következő hónapokban 550 és 600 forint között mozoghat majd a benzin ára.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin az olaj drágulásában bízik, de a kisebb kitermelők ennek keresztbe tesznekKellene a pluszbevétel az orosz költségvetésbe, de a Nemzetközi Energiaügynökség nem számít arra, hogy drágul idén a kőolaj a mostani szintről.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokan nem hiszik el, hogy még drágább lesz az olajA piaci mozgások szerint sokan kételkednek benne, hogy az OPEC+ kitermelést csökkentő lépése tartósan képes megtámasztani a nyersanyag árfolyamát.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Pénz Világ gázolaj olaj OPEC Oroszország tankolás Olvasson tovább a kategóriában