Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. április 12. 13:39 Világ

Putyin az olaj drágulásában bízik, de a kisebb kitermelők ennek keresztbe tesznek

Tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt, hogy az idei első negyedében az ország olaj- és gázbevételei ugyan 1300 milliárd rubellel (15,8 milliárd dollárral) csökkentek, de arra számít, hogy a mostani negyedévben a folyamat megfordul. Erre már csak azért is szüksége lenne az országnak, mert 29 milliárd dollárnak megfelelő hiány jött össze az első negyedévben a költségvetésben.

Az orosz elnök reményeit az olajárak emelkedésére alapozza, de egyáltalán nem biztos, hogy ez a folyamat tartós lesz. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségeseinek múlt heti döntése a kitermelés visszafogásáról mintegy 5 százalékkal felhajtotta ugyan az árakat, de a folyamat itt el is akadt, miközben sokan arra számítottak, hogy rövid időn belül visszatérhetnek a 100 dollár feletti olajárak. (Most 80-85 dollár körül állnak a nyugati világban meghatározó olajfajták.)

Ahogy a Wall Street Journal írja, ennek az amerikai és európai recessziós félelmek mellett leginkább az az oka, hogy több kisebb termelő is növelte a felhozatalát. A legjelentősebb ezek közül Nigéria, amely idén februárban napi 350 ezer hordóval termelt ki többet, mint 2022 szeptemberében. Ennek leginkább az áll a hátterében, hogy miután a sorozatos lopások miatt leállították több vezeték működését, a vállalatok már uszályokkal szállítják az olajat a Niger-deltában, fegyveres kísérettel. Kazahsztán kitermelése napi 240 ezer hordóval nőtt, Iráné 200 ezerrel, Norvégiáé 189 ezerrel, Brazíliáé 83 ezerrel, míg az Egyesült Államoké 67 ezerrel.

Februárban még az orosz kitermelés is magasabb volt 161 ezer hordóval a tavaly szeptemberihez képest, de várhatóan félmillióval csökkentik. Szaúd-Arábia februárban már 560 ezer hordóval fogta vissza a kitermelését, míg az Egyesült Arab Emírségek negyedmillióval 2022 szeptemberéhez képest.

A további csökkentéseknek a piacvesztés lehet a kockázata a nagy kitermelők számára, ha ugyanis gyenge a kereslet – és a nem túl fényes világgazdasági kilátások alapján erre jó esély mutatkozik –, akkor az árak megtámasztásához olyan kitermelés-visszafogás kell, ami jelentősen csökkentené a bevételeket, miközben más termelők benyomulhatnak a szabadon hagyott piacokra. A kockázatokat mutatja a Nemzetközi Energiaügynökség friss rövid távú piaci prognózisa is, amely szerint a kitermelés-visszafogásokat figyelembe véve is többletes lesz idén az olajpiac. A szervezet nem számít arra, hogy drágulna idén az olaj a mostani szintről, amely egyébként nagyjából a március elejinek felel meg.

A földgázzal kapcsolatban szintén rengeteg a bizonytalanság, de mivel Oroszország maga csavarta le európai vezetékes szállításait – és ezt a mennyiséget Ázsiába nem tudja átirányítani –, a bevételnövekedés potenciálja sokkal kisebb, mint korábban. Hacsak nem kezdené el növelni a szállításokat, ez azonban nagy meglepetés lenne.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokan nem hiszik el, hogy még drágább lesz az olajA piaci mozgások szerint sokan kételkednek benne, hogy az OPEC+ kitermelést csökkentő lépése tartósan képes megtámasztani a nyersanyag árfolyamát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegfelezték Oroszország olajbevételeit a szankciókAz orosz olajexport mennyisége nem esett vissza, de sokkal kevesebbet kerestek vele februárban, mint egy évvel korábban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokkal többet fizetünk az orosz gázért, mint a máshonnan érkezőértTavaly év végén akadt olyan hónap, amikor az orosz importgáz átlagára több mint duplája volt a más országokból behozott gázénak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz kőolaj kőolaj-kitermelés olajár OPEC Oroszország vlagyimir putyin Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2024. december 5. 13:07 Világ

Elbocsátáshullám közben hívnának be még több vendégmunkást Németországban

De ez csak első ránézésre ellentmondásos: főleg a gyárak kerültek bajba Németországban, miközben építőmunkásból, kamionsofőrből vagy ápolóból továbbra is hiány van.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.

Gajda Mihály
2024. december 1. 06:05 Pénz, Világ

A tengeri útvonal, amely Amerikának is egyre fontosabb

Az Egyesült Államok olajexportjának felfutásával egyre több szállítmány használja a Panama-csatorna mellett az Afrikát megkerülő útvonalat is.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. december 9. 05:20 Adat

Lengyelek, románok, bolgárok százezrei léptek a magyarok elé a jövedelmi ranglétrán

Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.