Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. január 3. 10:46 Világ

Egyre több gázt vesz Kína, de ez egyelőre sovány vigasz az oroszok számára

Tovább növelték a 2019-ben üzembe helyezett Szibéria Ereje gázvezeték kapacitását, így az már elérte a napi 61 millió köbmétert – írta tegnap a kínai média.

Tavaly a vezetéken 15 milliárd köbméter földgáz áramlott Kínába, az átadása óta összesen továbbított mennyiség pedig elérte a 30 milliárd köbmétert. A kínai fél szerint idén már 22 milliárd köbméter lehet az ezen a vezetéken keresztül importált mennyiség.

Ez jelentős számnak tűnik elsőre, de érdemes kontextusba helyezni: ez a hosszú távú orosz-magyar gázszerződésben szereplő évi 4,5 milliárd köbméter*Az orosz eredetű teljes magyar import ennél több lehet. nem egészen ötszöröse, az Ukrajna lerohanása előtti években megszokott, a volt Szovjetunió területén kívülre irányuló 180-200 milliárd köbméteres orosz exportnak pedig nagyjából a kilencede.

Ráadásul a tavalyi 100 milliárd köbméteren belül még jelentős lehetett az uniós export (országokra bontott statisztikát nem közöl a Gazprom, így biztosan nem tudni), mert az első félévben még nem korlátozta igazán az EU-ba irányuló szállításokat az orosz vezetés.

Az mindenesetre látszik, hogy egyelőre a kínai import növekvő mennyisége messze nem képes ellensúlyozni a lecsavart európai szállításokat. Ez persze nem meglepetés, korábban többször is írtunk arról, hogy ez egyebek mellett azért sem lehetséges, mert az Oroszország nyugatabbi részén lévő földgázmezőknek nincs vezetékes kapcsolata Kína irányába.

A problémát részben a Szibéria Ereje 2 vezeték oldhatja meg, amelyet 50 milliárd köbméteres kapacitásúra terveznek, de az építése csak jövőre kezdődhet el, a megvalósítás pedig éveket vesz majd igénybe (az első vezetéknél ez öt évig tartott). Látszik tehát, hogy Kína még sokáig nem lesz képes érdemben kiváltani Oroszország számára az európai gázpiacot, amely ráadásul az éppen gőzerővel zajló beruházásoknak köszönhetően valószínűleg soha nem lesz már annyira ráutalt az orosz földgázra, mint Ukrajna orosz lerohanása előtt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOroszország olyan területen kezdett zsarolásba, ahol évtizedes távlatban sincs B-terveA földgázpiacon nem látszik, hogyan vennék át az ázsiai vagy más importőrök Európa potenciálisan kieső fogyasztását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába akarja Putyin megroppantani Európát a gázcsap elzárásával, Oroszországnak okoz vele nagyobb kártEbben a háborúban nincsenek győztesek, de az körvonalazódik, hogy Oroszországra nehezebb évek várnak, mint Európa államaira.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópa túlélné az orosz gáz hiányát, Oroszország kevésbéAz orosz földgázszállítások lekapcsolása sokkal inkább Oroszország számára lenne katasztrófa, és az idő is ellene dolgozik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz gazprom Kína Oroszország Szibéria Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.