Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják
A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.
Előzmények: az autók Amerikában is jócskán megdrágultak, az új modellek átlagos ára az 50 ezer dollárt közelíti. Az amerikai gyártók ráadásul már jórészt lemondtak a megfizethetőbb modelljeikről, helyettük a nagyobb haszonnal értékesíthető SUV-okra, pickupokra és crossoverekre koncentrálnak, és jellemzően ázsiai gyártók léptek a helyükbe az olcsóbb szedánok piacán.
Ezen autók sorsa válik kérdésessé a vámok bevezetésével, mert az alig pár tucat 30 ezer dollár alatti típus döntő része valószínűleg olyan mértékben drágul majd, hogy a kereskedőknek nem éri majd meg forgalmazni őket. Új autót ráadásul nemcsak a növekvő árak, hanem a magas hitelkamatok miatt is egyre nehezebb venni az Egyesült Államokban.
Már hosszú ideje a városi terepjárók a legnépszerűbbek az amerikai piacon, amit mi sem szemléltet jobban, mint hogy a Volkswagen mexikói üzeme is erre a járműkategóriára szakosodott, miután befejezte a Bogár gyártását – a vásárlók preferenciái mellett a szabályozások is rendre a SUV-ok térhódításának kedveznek.
Tágabb kontextus: az alacsony ár- és méretkategóriájú autók aránytalan drágulását eredményezték az Európai Unió környezetvédelmi intézkedései – most a védővámok bevezetése járhat hasonló következménnyel az amerikai piacon. Európában például épp a Ford szünteti meg népszerű kis és kompakt autóinak forgalmazását.
Még nagyobb részt szakíthatnak ki a piacból a SUV-ok, amelyek nagyobb tömegük miatt jóval környezetszennyezőbbek a hagyományos modelleknél – az ezek terjedésével járó üzemanyag-többletfogyasztás már a 2010-es években is ellensúlyozta a javulást, ami az elektromos autók elterjedéséből és a kisebb autók motorjainak hatékonyságnövekedéséből származott.
Alulnézet: a vámok miatt az olcsóbb SUV-ok is jócskán megdrágulhatnak, amelyeket jellemzően amerikai cégek gyártanak, de a költséghatékonyság okán az országon kívül. Továbbá azok a vevők, akik eddig az olcsóbb új autók közül válogattak, a használtpiacon próbálhatnak vásárolni, ám a fiatal gépkocsik viszonylag ritkák, mert a járműipar megtorpant a pandémia időszakában.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.