Egy orosz támadó alakulat életben maradt tagjai küldtek videoüzenetet nemrég Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a Telegramon, arra kérve, hogy legyen tekintettel a veszteségeikre, és engedje őket visszavonulni a kelet-ukrajnai Vodjane alól.
Russian soldiers from the “Storm” unit, consisting of both convicts (and likely some mobilised), formed by Russian MoD, published a video revealing they were purposefully sent into slaughter during the assault of Vodyane while blocking units prevented their retreat. The unit… pic.twitter.com/J3citHJOpQ
— Dmitri (@wartranslated) March 24, 2023
A videóban, amelyet egy észt civil kezdeményezés, a War Translated fordított angolra, egy Alekszandr Gorin nevű katona bajtársai gyűrűjében arról beszél, hogy 34 sérültjük és 22 halottjuk van, köztük a századparancsnokuk. Az egységüket az orosz védelmi minisztérium januárban kifejezetten azzal a céllal hozta létre, hogy áttörje a komplexebb és erősebb védelemmel ellátott ukrán vonalakat is. A Guardian szerint a videón látható katonák egy része már a 2014-es, helyi felkelésnek álcázott orosz offenzíva során is harcolt.
A videóban megszólaló katonák szerint egységük eredetileg 161 főből állt. A Vodjane faluért vívott harc során kerültek olyan helyzetbe, hogy – miután két héten keresztül állták az ukrán tüzérségi csapásokat – visszavonulót fújtak volna, azonban a parancsnokság megtagadta azt. Sőt, úgynevezett záróalakulatot küldött mögéjük, amelynek az volt a feladata, hogy megakadályozza az esetleges visszavonulási kísérletet.
A záróosztagok jelenlétéről a brit hírszerzés már tavaly novemberben beszámolt, jelezve, hogy az orosz morál rendkívül alacsony, a dezertálást pedig csak a kivégzés terhe mellett lehet megpróbálni. Nem új keletű ezeknek az egységeknek a jelenléte a fronton: az orosz hadsereg mindkét világháború során előszeretettel használta ezt a módszert. Emellett más országok hadseregeiben is voltak hasonló rendeltetésű alegységek, de különösen a Vörös Hadseregben lévők váltak hírhedtté.
Valószínűleg az sem segíti a harci kedv megtartását, hogy a videóban panaszkodó katonák szerint parancsnokaik elvárják, hogy a zsoldjuk egy részét átadják nekik, aki nem teszi, azt olyan frontszakaszra küldik, ahol szinte biztos halál vár rá. Külön érdekesség, hogy egyre több ilyen videó kerül elő – míg korábban leginkább a hadi sikereket és a harceszközparkot mutogatták előszeretettel, a képzetlenül, hiányos vagy elavult felszereléssel a frontra vezényelt katonákat a nagy veszteségek a panaszkodás felé terelik.
A videóból önmagában nem derül ki, hogy az Ukrajnában lévő hat Vodjane nevű település közül melyikről van szó, de nagyon valószínű, hogy a Doneck közelében lévőről, amelyet lényegében a háború tavaly február 24-i kitörése óta el akartak foglalni az oroszok, de csak végül valamikor az elmúlt hetekben sikerült. (Noha például tavaly decemberben is bejelentette ezt az orosz vezérkar. Az említett videó talán még Vodjane eleste előtt készült.) Ez ugyanakkor önmagában nem volt túl lényeges, a térségben lévő ukrán védelem kulcspontjának számító Avgyijivka bekerítéséhez szükséges az elfoglalására. Ez a bekerítés egyelőre nem sikerült, bár az utóbbi hetekben szorongatottabbá vált itt az ukrán védők helyzete.
A hasonló rohamegységek helyzete egyébként szemmel láthatóan megosztja az orosz háborús tudósítókat.
Anastasia Kashevarova says that Russian military Storm units are now composed of prisoners and refuseniks. Increasingly, it seems fighters are sent to these units as a form of punishment.https://t.co/aFyTUeLoPIhttps://t.co/gv2B41pstb https://t.co/lRmbYe7Ooc pic.twitter.com/ggMdW6c0S8
— Rob Lee (@RALee85) March 29, 2023
Van, aki szerint ezeket elítéltekkel és parancsmegtagadókkal töltik fel, azaz büntetésből kerülnek ezekbe az emberek, amiből az is következik, hogy záróegységekkel akadályozható meg a szétszéledésük. Közben egy másik Telegram-csatorna arról írt, hogy néhány rohamegységbe a legjobban képzett és motivált katonák kerülnek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint egyébként épp az ukránok alkalmaznak záróegységeket, amelyek hátba lövik a visszavonulni akaró sajátjaikat. Erre eddig semmilyen bizonyíték nem került elő, közvetetten pedig az is ellentmond neki, hogy a Bahmut közelében lévő Szoledár elestéhez az is hozzájárult, hogy több ukrán alakulat önhatalmúlag vonult vissza.
Világ
Fontos