Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. március 2. 16:53 Világ

Olyan drága a gyerekgondozás az Egyesült Királyságban, hogy munka helyett inkább otthon maradnak az anyák

Négyből három brit anyuka szerint olyan magasak a gyermekgondozás költségei a fizetésekhez képest, hogy a munkába való mielőbbi visszatérés helyett érdemes hosszabban otthon maradniuk a szülést követően. A jelenség fokozza az eleve fennálló toborzási nehézségeket a munkaerőpiacon, és mostanra a politikai pártok napirendjére is felkerült, derül ki a Bloomberg beszámolójából.

A probléma hátterében az Egyesült Királyságban kiemelkedően drága ellátás áll, amit mi sem szemléltet jobban, mint hogy a szülők ötöde a háztartásuk jövedelmének több, mint felét kénytelen bölcsődére és hasonló szolgáltatásokra költeni. Az árak nem csak a fizetésekhez mérten magasak, hanem nemzetközi összehasonlításban is: a brit szülőkre háruló anyagi terhek kirívók a más OECD-tagállamokban tapasztaltakhoz képest.

A munkaadók a pandémia óta fokozottan érzékelik, hogy egyre többen döntenek az otthonmaradás mellett,  és most már a politikusok is kénytelenek foglalkozni az üggyel. Erre a gazdasági szereplők mellett a választók igényei is erősen ambicionálják őket: a három évnél fiatalabb gyermeket nevelő családok 96 százaléka szavazna a következő alkalommal arra a pártra, amelyik a legjobb megoldással áll elő a témában az amerikai lap által idézett statisztikák szerint.

Az egy-és kétévesek ingyenes gondozását már most is fontolgatja a brit kincstár, míg a jelenleg ellenzékben lévő Munkáspárt a rendszer teljes átalakítását ígéri. Amennyiben a nők foglalkoztatási rátáját sikerül a gyermekgondozás területén példaként emlegetett Svédország szintjére növelni az anyák munkába való visszacsábításával, a PricewaterhouseCoopers számításai szerint akár 177 milliárd dollárral növekedhetne a brit bruttó hazai termelés. A probléma megoldása tehát nem csak a szülők, hanem az egész társadalom érdeke, egy, a Bloombergnek nyilatkozó aktivista szerint.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Egyesült Királyság gyermekgondozás munkaerőpiac toborzási nehézségek Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán
2024. október 1. 11:04 Vállalat, Világ

Magyar cég logójával a karján írt történelmet a szlovén Tadej Pogačar

A Mol helyi leányvállalata május óta a szlovén válogatott bronzfokozatú szponzora. Bár a magyar kerékpársport is egyre sikeresebb, itthon nem tolonganak a támogatók.

Vermes Nikolett
2024. október 1. 05:27 Élet, Világ

Itthon ingyenes a kezelés, mégis egyre több a magyar lombikturista

Nincs elég kapacitás idehaza, de nem ez az egyetlen oka, hogy százával keresik fel magyar párok a cseh, osztrák és szlovák termékenységi klinikákat.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 30. 05:18 Világ

Nem Magyarországnak szól, de a fideszes álmokat is elsöpörheti a kínai figyelmeztetés

Peking célja az ellátási láncok uralása és a technológiai szuverenitás, így kevés esély van rá, hogy technológiát adjanak az autógyártásban.

Fontos

Váczi István
2024. október 4. 11:43 Közélet

A minimálbért már euróban számolja Orbán Viktor, de mi lesz közben a forinttal?

Ha komolyan vesszük a miniszterelnök szavait és a minimálbér szintjére kitűzött célt, abból 450 forintos euróárfolyam adódik hároméves távlatban.

Bucsky Péter
2024. október 4. 05:22 Közélet

Kétséges a megtérülése, mégis egyre csak nő a külföldi egyetemisták ösztöndíjkerete

Évi tízmilliárdokat költ arra a kormány, hogy fejlődő országokból Magyarországra hozzon egyetemistákat, de végzés után nem ösztönzi, hogy itt is helyezkedjenek el.

Torontáli Zoltán
2024. október 3. 10:59 Közélet, Pénz

A bankok azonnal elkezdték áthárítani az új adót, amit a nyakukba kaptak

A devizaváltásra vonatkozó illeték a jegybank szerint nem fogja úgy emelni az inflációt, ahogy a tranzakciós illeték emelése. Kérdés, hogy mit lép a Revolut, a Wise és a hasonló, határokon átnyúló fintech szereplők.