Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. december 14. 13:55 Világ

Nálunk még a stratégia is homályos, Angliában már a háziorvosok is oltanak

Hétfőn az Egyesült Királyságban több mint száz háziorvosi rendelő is elkezdte a koronavírus-elleni beoltásokat. A britek soron kívüli egyedi eljárással adták ki a Pfizer/BioNTech vakcina forgalmazási engedélyét, és múlt hét kedden már el is kezdték a kampányukat, az első héten azonban csak a kórházakban kialakított oltóközpontokban adták be az oltásokat.

A háziorvosi hálózatra való kiterjesztés logisztikai és szervezési szempontból érdekes, hiszen a vakcinát például -70 fokon kell szállítani és tárolni – nekünk pedig azért lehet informatív, mert továbbra sem tudunk lényegében semmit arról, hogy Magyarország milyen oltási stratégiával és milyen logisztikai megoldásokkal fogja elkezdeni a kampányát. (Kezdeti oltópontnak 25 kórházat jelöltek ki, regisztrálni is lehet a vakcinára, de hogy a tömeges beoltási programot milyen hálózaton keresztül képzelik el, és pontosan milyen prioritást adnak a lakosságon belül a jelentkezőknek, arról szinte semmilyen információt nem közöltek eddig.)

Az Egyesült Királyságban elég világos a rendszer és a kommunikáció: általános szabály, hogy a 80 évnél idősebbekkel kezdik el a beoltásokat, ám nem nekik kell jelentkezniük a rendelőben, hanem a háziorvos keresi meg őket, és egyeztet velük időpontot. A háziorvos az érintett csoporton belül mérlegelhet, előnyben részesítheti például azokat, akiknek az egészségügyi állapotát a fertőzés szempontjából kockázatosabbnak ítéli meg.

Az oltásra a megbeszélt időben kell érkezni, a rendelőnek pedig biztosítania kell a megfelelő távolságtartást, azaz nem lehet a váróteremben más ellátásra érkezőkhöz közel kerülni. A beoltás után 15 percig nem lehet elhagyni a rendelőt, hogy ha valaki rosszul lesz, azonnal el lehessen látni.

A vakcinákat legfeljebb háromszor lehet szállítani, a háziorvosi rendelők a kórházakban kialakított központokból kapják az oltásokat. Egy csomagban 975 adag van, és a kiolvadás után rendes hűtőben tartható, de három és fél nap alatt mindet fel kell használni.

A következő hetekben 1200 háziorvosi rendelőt szeretnének bevonni az oltási programba, de ez csak akkor lehetséges, ha a szállítások rendben megérkeznek. Az országban lévő oltások száma egyelőre nem éri el az egymilliót, de állítólag a belgiumi gyárból folyamatos lesz a szállítás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBe fog érkezni -70 fokon a magyar oltóhelyre a koronavírus-vakcina, ha veszünk belőleA mínusz 20 fokos szállítás majdhogynem mindennapos gyakorlat, és a mínusz 70 sem példa nélküli, de csak kis mennyiségben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Egyesült Királyság háziorvos koronavírus oltás rendelő vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.