Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. június 30. 17:33 Világ

A pénzmosók is már nagyon várták a határok megnyitását

Amikor tavaly egy füles alapján a lett vámosok átkutatták egy Ukrajnából érkezett magángép utasainak csomagjait a rigai repülőtéren, körülbelül egymillió dollárnak megfelelő értékű készpénzt találtak náluk amerikai és európai bankjegyekben, amelyeket lefoglaltak. Az eset már csak azért is különös volt, mert a négy utas egyike egy olyan üzletember volt, aki Ukrajnában és Lettországban is birtokolt bankot.

Az esetről annak kapcsán ír most a Bloomberg, hogy a koronavírus-járvány miatti határzárak nyomán lényegében beigazolódott a gyanú, hogy sokan a leghagyományosabb módon hordták a – nem törvényesen szerzett – pénzt Lettországba, hogy ott tisztára mossák.

A lett és az észt bankok pénzmosási eseteiről rengeteget lehetett hallani az utóbbi években, de a gyakorlat bőven a 90-es évekre nyúlik vissza. A Parex nevű lett pénzváltó, majd bank egyik alapítója azt írta önéletrajzában, hogy a 90-es évek elején megbízásukból többször repültek bankjegykötegekkel megrakott Tu-134-es repülőgépek különböző oroszországi célpontokra. A könyv egy másik helyén arról írt, hogyan érkezett meg Lettországba egy kazah oligarcha pénze, amelyet aztán minden lépésnél fegyveres őrök kísértek. Azóta is jellemző, hogy elsősorban más szovjet utódállamokban illegálisan felhalmozott összegeket igyekeznek a nyugat-európai bankrendszerbe eljuttatni Lettországon keresztül.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz üres lakásban nem volt más, csak 37 milliárd forintnyi készpénzOrosz mértékkel is elképesztő pénzeket tüntetett el egy állambiztonságiakból álló, bankokat ellenőrző hálózat, ami jól mutatja az orosz gazdaság torzulásait.

Ezek a dolgok odáig fajultak, hogy volt olyan időszak, amikor az aprócska, alig kétmilliós Lettországban zajlott a világ összes dollártranzakciójának egy százaléka. Ez már az amerikaiaknak is feltűnt, és pénzmosással vádolták meg a harmadik legnagyobb lett bankot, az ügy kapcsán a lett jegybankelnököt is őrizetbe vették. A sorozatos botrányokban összeomlott több lett és észt bank, de helyi leányvállalatainak tevékenysége miatt csúnyán megégette magát a Danske Bank és a Swedbank is.

Ezek után a helyi hatóságoknak nem volt más választásuk, mint szigorú felügyelet alá vonni a helyi pénzintézetek tevékenységét. A lett bankoknál 2015-ben csak 21,5 millió euró gyanús eredetű összeget fagyasztottak be, tavaly már 346 milliót, idén június közepéig pedig 282 milliót.

Mivel utalni egyre kockázatosabb, előtérbe kerültek a jó öreg bankókötegek. A kereskedelmi bankok jegybanknál elhelyezett betétei alapján a lett hatóságok úgy becsülték, hogy évente 400 millió eurót csempésznek az országba. A határzártak nyomán az elmúlt hónapokban ez közvetett módon – a friss pénz hiányának képében – be is bizonyosodott.

Ilze Znotina, a lett pénzügyi nyomozók vezetője mesélt a Bloombergnek a manapság jellemző módszerekről. Például valamelyik pénzküldési szolgáltatóval küldik el az átvinni kívánt összeget, amelyet a lett határ közelében, annak túloldalán vesznek fel, majd bevisznek az országba. Ha valaki nem akar kockáztatni, akkor megmozgatja az egész családot, és mindenkinél, a gyerekeket is beleértve, van fejenként 9900 euró – 10 ezernél ugyanis már bejelentést kell tenni. Nem mindig pénzmosásról van szó egyébként, lett vállalkozók részben így jutnak készpénzhez akkor is, ha zsebbe akarják fizetni az alkalmazottaikat.

A határzár idején értelemszerűen ilyesmi nem jöhetett szóba, de a helyzet normalizálódásával ez változik, így a hatóságok is készülnek. Ilze Znotina szerint szükséges a gyalogosan, autóval és vonattal érkezők erőteljesebb ellenőrzése, sok országban például kiemelt figyelemre számíthat, aki egy évben 15-nél többször fordul meg a határon. Ha pedig még lenne olyan lett pénzintézet, amely könnyen fogad be nagy összegeket, számolnia kell azzal, hogy az is gyanús jel, ha túl sok 500 euróst helyez el a jegybanknál.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVizsgálják a hatóságok, hogy miért utalt a zimbabwei kormányzat kétmillió dollárt egy magyar számláraAz Interpol kiszivárgott levele szerint megalapozott a gyanú, hogy bűncselekmény áll az utalás mögött.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bankok bankrendszer euró bankjegy Lettország pénzmosás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.