Az Eurostat friss jelentése szerint 2018-ban az uniós állampolgárok munkával töltött éveinek várható száma átlagosan 36,2 év volt. Ezt az adatot hosszú ideje méri az uniós szervezet, és mindig az adott évben éppen 15 éves lakosokra vonatkozik.
A most 15 éves magyarok várhatóan csak 34,1 évet töltenek majd munkával, ami tökéletesen illeszkedik az európai trendekbe. A munkával töltött várható idő ugyanis az északi tagállamokban és a Svájctól Németországon és Hollandián keresztül Angliáig húzódó karéjban a legnagyobb, közel 40 év, míg a mediterrán és keleti periféria felé haladva többnyire csökken.
Ha az európai átlagot nézzük, a férfiak várhatóan még mindig jóval többet dolgoznak (38,6 év), mint a nők (33,7 év), de az elmúlt 18 évben a nemek közötti különbség fokozatosan csökkent. A legkevesebb időt (31,8 év) Olaszországban várják jelenleg, egy svéd 15 éves fiatalra azonban uniós rekordnak számító 41,9 év munka vár. Izland és Svájc (nem uniós tagként) ennél is nagyobb értéket mutat fel, Izlandon több mint 46 a várható munkaévek száma.
Érdekes, hogy Magyarország a második legnagyobb növekedést produkálta egész Európában 2000 óta. Nálunk a várhatóan munkával töltött idő 18 év alatt 6,6 évvel emelkedett, ami azt jelzi, hogy az ezredfordulón még a környező kelet-európai országokhoz képest is lefelé lógtunk ki a sorból. Nálunk nagyobb növekedést csak Málta tudott elérni, de az adatokból látszik, hogy kizárólag a nők munkába állításával: Máltán 13 évvel nőtt a nők várható munkával töltött ideje.
Élet
Fontos