Az amerikai elnök Kínával szembeni kereskedelmi izmozása időnként pillanatnyi ötletek által vezérelt intézkedések sorozatának tűnik, ám az EconPol Europe kutatói hálózat tanulmánya szerint nagyon is okosan válogatták össze a megvámolt tételeket.
Az Egyesült Államok eddig 250 milliárd dollár értékű kínai importra vetett ki vámot, ráadásul ezen belül 200 milliárd tarifája 10-ről 25 százalékra emelkedik január 1-től, ha addig nem születik áttörés az amerikai-kínai tárgyalásokon. Válaszként Kína eddig 110 milliárd dollárnyi amerikai importot vámolt meg, illetve teljesen leállította néhány amerikai agrártermék – például a szójabab – behozatalát, emlékeztet a Bloomberg.
Az Econpol tanulmánya szerint eddig az amerikaiaknak sikerült úgy összeállítaniuk a megvámolandó kínai áruk listáját, hogy az ennek nyomán bekövetkező áremelkedés a lehető legkevésbé fájjon az amerikai fogyasztóknak. Ennek érdekében olyan termékek kerültek a célkeresztbe, amelyeket más forrásokból is be lehet szerezni, vagy a drágulásuk nyomán a vásárlók könnyen helyettesíthetik őket valamilyen hasonló áruval. Ez pedig azt jelenti, hogy ha egy kereskedő el akarja adni a Kínából származó termékeket, akkor csak kis mértékben emelheti az árukat.
Így állt elő az a helyzet, hogy a tanulmányt jegyző két kutató, Benedikt Zoller-Rydzek és Gabriel Felbermayr szerint az amerikai cégeknek és fogyasztóknak csak a vámok miatt jelentkező pluszköltségek 18 százalékát kell állniuk, a kínai termelőknek pedig a 82 százalékát.
Ami az eddigi sajtóhírek fényében még ennél is meglepőbb, hogy az európai kutatók szerint az amerikai vámok el fogják érni azt a célt, amelyet Donald Trump akar: az érintett termékkörökben harmadával csökken az Egyesült Államok kínai importja, a kereskedelmi mérleg hiánya pedig 17 százalékkal esik majd vissza. Ráadásul közben az amerikai kormány még 18,4 milliárd dollárral gazdagabb is lesz a befolyó vámbevételek miatt.
Igaz, az európai kutatók megjegyzik, hogy ha az amerikai vámokat olyan termékekre is kiterjesztik, amelyeket nehéz máshonnan beszerezni, illetve alternatív árukkal pótolni, akkor megváltozhat a pozitív összkép. Az elemzés ezzel együtt is figyelemre méltó, hiszen a kereskedelmi háború által szintén fenyegetett – de a súlyosabb csapásokat egyelőre megúszó – Európából támasztja alá több szempontból is Trump ellentmondásos kereskedelempolitikáját.
Világ
Fontos