Donald Trump amerikai elnök csütörtökön ismét meggondolta magát egy fontos ügyben. Mégiscsak nyitott rá, hogy az Egyesült Államok csatlakozzon a Csendes-óceáni Partnerséghez (TPP). Ez az a szabadkereskedelmi megállapodás, amibe Barack Obama beleegyezett, Trump viszont beiktatása után kiléptette a tárgyalásokból az USA-t.
Republikánus szenátorok szerint Trump felkérte legközelebbi gazdasági tanácsadóit, hogy vizsgálják meg a csatlakozási lehetőségeket. Igaz, később Trump tisztázta, kizárólag akkor lépne be az egyezménybe, ha az a korábbinál “jelentősen kedvezőbb” feltételeket biztosítana az USA-nak – írja a Reuters.
Would only join TPP if the deal were substantially better than the deal offered to Pres. Obama. We already have BILATERAL deals with six of the eleven nations in TPP, and are working to make a deal with the biggest of those nations, Japan, who has hit us hard on trade for years!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 13, 2018
A Transz-Csendes-óceáni partnerséget alapvetően azért találták ki, hogy az megszüntesse a Csendes-óceáni térség országai közötti kereskedelmi korlátokat, és így ellensúlyozza Kína növekvő gazdasági szerepét. Trump 2017 elején lépett ki a tárgyalásokból, arra hivatkozva, hogy az egyezmény amerikai munkahelyeket veszélyeztetne.
Ám már Trump lépése előtt is erősen kérdéses volt az USA részvétele, mivel a Kongresszus is ellenezte azt. Az USA 2008-ban kezdett el tárgyalni a szabadkereskedelmi egyezményről, azonban az Obama-kormány 2016-ban feladta, hogy átnyomja próbálkozásait a törvényhozáson.
A másik 11 tagállam*Ausztrália, Brunei, Chile, az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Malajzia, Mexikó, Peru, Szingapúr, Új-Zéland és Vietnam ugyanakkor az USA kilépése után idén márciusban egyezségre jutott, többek között úgy, hogy kihagyta a beruházásokról, a közbeszerzésekről és a szellemi tulajdonról szóló fejezeteket, amelyekhez Washington korábban ragaszkodott. A másik tizenegy ország, beleértve a fontos szövetséges Japánt, nyitva hagyta a kaput az USA előtt, ám egy esetleges amerikai csatlakozási szándék esetén teljesen újra kellene tárgyalni a feltételeket. Az országok vezetői egyelőre szkeptikusak Trump kijelentésével szemben, és hiszik, ha látják a csatlakozási szándékot.
Nagy a nyomás az amerikai elnökön, mivel a nemzetközi közösség és amerikai mezőgazdasági szektor is erősen ellenzi a Kínával szemben indított kétoldalú kereskedelmi háborúját. Az amerikai farmerek lobbiznak az ellen, hogy az USA behozatali vámot vezessen be a kínai termékekre, mivel az erre várható kínai válaszlépés nagy csapást mérne az amerikai mezőgazdasági exportra, főleg az amerikai szójakivitelre. Trump tegnap egyébként éppen optimistán beszélt a Kínával folyó tárgyalásokról, aminek eredményeképp szerinte lehet, hogy nem vezetnek be újabb szigorításokat egymással szemben – írja a Bloomberg.
Világ
Fontos