Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. január 29. 18:40 Tech, Vállalat

Árat emelhet a Spotify, de legalább a dalszerzők jól járnak

Fontos győzelmet arattak a dalszerzők a nagy online zenei szolgáltatók ellen, ugyanis egy friss bírósági döntés értelmében a tech cégeknek ezentúl több jogdíjat kell majd fizetniük a dalok után. A döntés különösen az így is veszteséget termelő Spotify-t érintheti rosszul. Hivatalos komment még nem érkezett a cégtől, de elképzelhető, hogy kénytelenek lesznek áthárítani az előfizetőkre a költségnövekedést.

A Financial Times cikke szerint a Spotify, az Apple, az Alphabet (Google), a Pandora Media és az Amazon.com sem akarta elfogadni az amerikai zenei kiadók szövetségének ajánlatát a jogdíjak emelésére, ezért múlt márciusban bíróság elé vitték az ügyet. A szombati döntés értelmében a zeneszolgáltatóknak mostantól öt évig a bevételeik 15,1 százalékát át kell adniuk a dalszerzőknek. Ez jelentős emelés a korábbi 10,5 százalékos kulcshoz képest, amit még 2012-ben szabtak meg.

Mióta az online streaming újjáélesztette az iparágat, a zenei vezetők igyekeznek minél több pénzt kicsikarni a szolgáltatókból. Ám miközben a gyártással és a terjesztéssel foglalkozó lemezkiadók közvetlenül a zeneszolgáltatókkal tárgyalnak a jogdíjakról, addig a dal- és zeneszerzők kompenzációjáért felelős zenei kiadók az USA-ban a szerzői jogi hatóságtól függnek, ami egy 1909-es törvény alapján ötévente vizsgálja felül a kulcs mértékét.

Az USA-ban a zeneipar legtöbb bevétele az online streamingből származik. Globálisan az összes digitális streaming szolgáltatásból származó bevételek 2016-ban 60 százalékkal emelkedtek, amin belül a zenei eladások 5,9 százalékkal tudtak nőni.

Ugyan az Apple-nél, az Amazonnál és a Google-nél a zenei szolgáltatás csak egy kisebb üzletág, a Spotify sokkal jobban ki van téve a jogdíjakat érintő változásoknak. A cég 2016-ban 50 százalékkal tudta emelni a bevételeit, ám a vesztesége így is duplázódott a szerzői jogi díjak emelkedése miatt. A vállalat, amely márciusban készül tőzsdére lépni, egy évnyi kemény tárgyalás után éppen tavaly állapodott meg a világ legnagyobb lemezkiadóival (Universal Music, Sony Music, Warner Music) a jogdíjak csökkentéséről.

A Spotify eddig nem reagált a bíróság döntésére.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Vállalat egyesült államok Spotify szerzői jog zenekiadó zenepiac Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.